Vücut içerisindeki en uzun bağırsak olan ince bağırsak 12 parmak bağırsak, kıvrımlı bağırsak ve boş bağırsak bölümlerinden meydana gelmektedir. Sindirimin büyük kısmı ince bağırsak içerisinde gerçekleşir. Özellikle pankreas tarafından salgılanan öz suyu ince bağırsakta yağların kimyasal olarak sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde proteinlerin ve karbonhidratların sindirimi tam anlamıyla gerçekleşmiş olur. Bu olay düzeneği ele alınacak olursa ince bağırsak içerisinde besinlerin en küçük moleküllerine ulaşıncaya kadar parçalandıklarını söyleyebiliriz. İnce bağırsakta emilen vücut için gerekli olan maddeler buradan kan damarlarına aktarılır. Sindirim sisteminin en önemli bölgesi ince bağırsak olduğu gibi sindirimin en uzun gerçekleşen bölgesinin de ince bağırsak olduğunu söyleyebiliriz.

İnce bağırsağı yapısal olarak incelediğimizde genişliğinin yaklaşık olarak 3 santim uzunluğunun ise 8 metre olduğunu görmekteyiz. Mideden hemen sonra başlayan ince bağırsak orta kısmında kaslar, en iç kısmında epitel hücreler ve dış kısmında protein zar bulunan bir yapıdır. Mide ile ince bağırsağın birleşmiş olduğu kısma tıp dünyasında ok iki parmak bağırsak denilmektedir. İnce bağırsağın en önemli kısmı nedir diyecek olursanız on iki parmak bağırsağın aşırı derecede önemli olduğunu söyleyebiliriz. İlgili kısma karaciğer aracılığıyla salgılanmış olan safra sıvısı ve pankreas tarafından salgılanan enzimler gelmektedir. On iki parmak bağırsağının hemen ardından karşımıza çıkan ince bağırsak sindirim için aşırı derecede önemlidir. Sindirim açısından her ne kadar önemli olsa da ince bağırsağın görevleri bağırsak sistemini tanıma ve sindirim sistemini iyi bir şekilde anlama adına aşırı derecede önemlidir. Gelin bu yüzden ince bağırsağın görevleri nelerdir öğrenelim.

---Sponsorlu Bağlantılar---

İnce bağırsağın görevleri

İnce bağırsak karaciğer aracılığıyla salgılanmış olan safra aracılığıyla yağların sindirilmesini sağlamaktadır. İnce bağırsak içerisinde sindirimin son aşamasının gerçekleşmesini sağlayan enzimler yer almaktadır. Protein, yağ ve karbonhidrat sindirimin son kısmı ince bağırsak aracılığıyla gerçekleşir. Yani kimyasal sindirimin son aşamasının ince bağırsak içerisinde gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

İnce bağırsağın içerisinde villus adı verilen yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar emilimin gerçekleşmesini sağlar. Yani sindirilen ve vücut içerisinde kullanılmak üzere gerekli olan maddelerin emilimi villuslar sayesinde gerçekleşmektedir. Emilen maddeler damarlar aracılığıyla kana sevk edilir. Bu maddeler de ihtiyaç duyulan kısımlarda kullanılır. İnce bağırsak içerisinde gerçekleşen sindirim sayesinde Proteinler amino asitlere, karbonhidratlar glikoza, yağlar yağ asidi ve gliserine dönüşmektedir. En fazla besinin sindirilmiş olduğu ince bağırsak içerisinde kesinlikle mineral ve vitaminlerin sindirimi gerçekleşmez.

İnce bağırsaklarımız aşırı derecede hassas olduklarından dolayı vücutta meydana gele n en ufacık bir değişim ince bağırsakların olumsuz etkilenmesine neden olur. Özellikle boylarının uzun olmasından dolayı dolanma ve tıkanma gibi sorunların da sıklıkla ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu tip problemler ortaya çıktığı zaman ince bağırsaklarda sindirim ve emilim tam anlamıyla gerçekleşemediğinden dolayı vücut besinsiz kalır. Bu yüzden ince bağırsakta meydana gelen sorunların tamamı tüm vücudun etkilenmesine neden olur ve en kısa süre içerisinde giderilmesi gerekir.

10 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları