Kansal problemler arasında yer alan kolesterol mum kıvamında yağımsı bir madde olmakla birlikte insan yaşamı için gerekli ve önemli bir maddedir. Kan içerisinde yer alan kolesterol değerlerinin yüksek olması çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu için kandaki kolesterol seviyesinin dengede olması gerekmektedir. Kolesterol değerleri yüksek olan kişiler sağlık sorunları yaşamamak adına kolesterol nasıl düşürülür diye merak etmektedir. Günümüzde çok sayıda kişi kolesterol problemi ile mücadele ettiği için sizlere kolesterol nasıl düşürülür konusunda uzmanların vermiş oldukları bilgileri sunarak sağlık sorunlarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Kolesterolün vücut içerisindeki görevlerine baktığımızda kolesterol kullanılarak d vitamini, hormon, yağ sindirilerek safra asitlerinin üretildiğini görüyoruz. Tüm bu hayatı faaliyetlerin gerçekleşmesi için kan içerisinde çok az miktarda kolesterolün yer alması yeterlidir. Gerekli olan kolesterol değerinin üzerinde bir kolesterol değerine sahip olunması yüksek kolesterol probleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Yüksek kolesterol değerleri kolesterolün damar içerisinde birikerek damarların tıkanmasına, damarlarda sertleşmelerin meydana gelmesine neden olduğu biliniyor. Uzmanlar kolesterol üzerinde inceleme yaptıklarında iki tip kolesterolün olduğunu görmektedirler. Bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesteroldür. İyi kolesterol tıp dünyasında HDL, kötü kolesterol LDL olarak tanımlanır. Kötü kolesterol değerlerinin yüksek iyi kolesterol değerlerinin düşük olması durumu çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olacaktır. Kolesterolün kan içerisinde dengesiz olması genellikle ilaç tedavisi uygulanarak ortadan kaldırılır. Eğer gerçek anlamda bir kolesterol probleminiz varsa kesinlikle alanında bir uzmana giderek sizlere ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede kolesterol probleminiz büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Kolesterol üzerinde inceleme yaptığımızda bu problemin özellikle insanların beslenme alışkanlıklarının sağlığa uygun olmamasından dolayı ortaya çıktığını görüyoruz ve kolesterol değerlerini düşürmek istiyorsanız aşırı yağlı kızartmalardan uzak durun. Kırmızı et yerine her zaman beyaz et tüketmeyi tercih edin. Süt ürünlerinde yağsız olan süt ürünlerini kullanmaya çalışın. Katı yağlar yerine bitkisel yağları tercih edin. Herhangi bir hazır gıda alırken kesinlikle bu hazır gıda içerisinde ne kadar yağ bulunduğunu kontrol edin çünkü tüketilen yağ kolesterol değerlerinin aşırı derecede artmasına neden olur. Uzmanlar doymuş yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Hayvansal gıdalar yerine daha fazla meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Sigara tüketiyorsanız sigarayı bırakın. Kişinin yüksek kiloda olması kolesterol değerlerinin her geçen gün artmasına neden olur. Bu yüzden kilo problemi olan kolesterol hastaları kesinlikle fazla kilolarından en kısa süre içerisinde kurtulmalıdır. Bu söylediklerimize dikkat edecek olursanız kanınızdaki kolesterol değerleri dengelenir ve kolesterol yüksekliği düşürülerek sağlık sorunları ortadan kalkar.

Kandaki kötü kolesterol seviyesi yüksek, iyi kolesterol seviyesi düşükse uzmanlar bu tip durumlarda düzenli bir şekilde egzersiz yapmayı tavsiye etmektedir. Hafta içerisinde minimum 3 defa olmak üzere 1 saatlik hızlı tempoda yürüyüşler yaparak kanınızdaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağlayabilirsiniz. Yürüyüş yapmak yerine bisiklete binmeyi, yüzmeyi ya da koşmayı tercih edebilirsiniz. Bunların hepsi kardiyo egzersizleri olduğundan dolayı fazla kilolarınızdan kurtulup yüksek kolesterol değerlerinizin düşmesine yardımcı olacaktır. Kolesterol yüksekliği problemi evde tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir problem değildir. Bu yüzden kesinlikle alanında uzman bir kişiden de destek almayı ihmal etmeyin.

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları