Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Gebelik denildiği zaman akla ilk olarak mide bulantısı gelir çünkü mide bulantısı gebeliğin meydana geldiğinin en belirgin belirtileri arasında bulunmaktadır. Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar diyecek olursanız ilgili bulantıların gebeliğin meydana geldiği ilk andan itibaren başladığını ve yaklaşık olarak 6 ay boyunca devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu mide bulantıları kimi zaman kusmaların da meydana gelmesine neden olmaktadır. Bazı kişilerde meydana gelen mide bulantısı aşırı derecede yüksekken bazı kişilerde oluşan mide bulantılarının daha az olduğu bilinmektedir. Hatta hiç mide bulantısı yaşamayan hamile bayanların olduğu da bilinenler arasında yer alıyor. Gebelik döneminde olan her bayan bu mide bulantısı problemi ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır.

Mide bulantıları aşırı derecede fazla olduğundan dolayı anne adayı olan yani hamile olan bayan her yemekten tiksinmeye başlar ve her yediğini çıkarmak ister. Bu tip durumlar hayatın çekilmez bir hal almasına neden olduğundan dolayı uzman doktorlar bu tip durumlarda mide bulantısını geçirmek adına çeşitli ilaçları anneye reçete etmektedir. Reçete edilen bu ilaçlar vaktinde kullanılacak olursa mide bulantısı büyük oranda ortadan kalkacaktır ancak birçok anne ilaç kullanımının bebeğe zarar vereceğini düşündüğünden dolayı ilaç kullanmak yerine mide bulantısını geçirmek adına daha farklı yöntemleri tercih etmektedir. Her ne olursa olsun doktorunuz sizlere size ve bebeğinize zarar verecek şeyleri önermeyeceğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan bir şeyleri kullanmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Gebelik döneminde neredeyse her anne adayı mide bulantısı yaşar ve bu durum akıllara gebelikte mide bulantısı neden olur sorusunu getirmektedir. Bu konu üzerinde araştırma yaptığımızda anne adayında meydana gelen hormonsal değişimlerin mide bulantısı yaşanmasında etkili olduğunu gözlemledik. Ayrıca bebek anne karnında büyümeye başladığı zaman iç organlar baskı görür. Meydana gelen bu baskı da mide bulantısının meydana gelmesinde etkilidir. Yaşanılan bu mide bulantıları hayatınızın çekilmez bir hal almasına neden olacağından dolayı sizlere özellikle gebelikte mide bulantısı nasıl geçer konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Alacağınız çeşitli önlemler sayesinde meydana gelen mide bulantılarını azaltarak gebelik döneminizin daha rahat bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki her anne adayı bu tarz yakınmalar ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu yüzden yaşamış olduğunuz mide bulantıları hayata küsmenize neden olmasın. Bu günlerde yaşadığınız bu sıkıntılar ileriki dönemlerde bebeğinize daha fazla değer vermenizi sağlayacaktır çünkü üzerinde zahmet olan her şey ileride daha fazla değerli olmaktadır.

Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer

Gebelik döneminde meydana gelen mide bulantıları annenin ciddi şekilde sıkıntılar çekmesine neden olmaktadır. Gece uykusundan kalkıp istifra etmek zorunda kalan annelerin dahi olduğu bilinmektedir. Meydana gelen bu olumsuz durum ortadan kaldırılmayacak olursa anne adayı yaklaşık olarak 6 ay boyunca mide bulantıları ile mücadele etmek zorunda kalır. Özellikle dışarıya çıktığınızda yani sosyal yaşam içerisine girdiğinizde meydana gelen bu mide bulantıları sıkıntılar çekmenize neden olacaktır. Anne adaylarının korkulu rüyası haline gelen bu mide bulantılarından kurtulmak için kesinlikle çeşitli önlemler almanız tavsiye edilmektedir.

Bulantının meydana gelmesini çeşitli faktörlerin tetiklediği bilmektedir. Midenizin bulanmasına neden olan ortamlardan uzak duracak olursanız doğal olarak mide bulantıları da ortaya çıkmayacaktır. Özellikle yemek pişirilen mekanlarda karmaşık kokular yer aldığından dolayı birçok hamile bayan bu tarz ortamlara dahil olduğunda mide bulantısı sorunu yaşar. Bu yüzden özellikle dışarıya çıktığınızda yemek pişirilen ortamlardan uzak kalmanızı tavsiye ederiz. Tüketilen sigara da midenin aşırı derecede bulanmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde zaten bebeğin zarar görmemesi için anne adayının sigara tüketmemesi tavsiye edilir. Ayrıca mide bulantısı yaşamamak adına hamile olan bayanın sigara içen kişilerden ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Temiz havada yer alacak olursanız mide bulantısının ortaya çıkma ihtimali daha da düşecektir.

Çok sayıda insanın yer aldığı ortamlarda kötü kokular yer alabilir. Özellikle halk otobüsleri en fazla kötü kokunun yer aldığı mekanlar arasında bulunmaktadır. Eğer imkanınız varsa dışarıya çıktığınızda toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine özel aracınızı kullanmaya çalışın. Bu sayede kötü kokulardan uzak durabilir ve mide bulantısını büyük oranda önleyebilirsiniz. Özel aracınız yoksa halk otobüsleri yerine taksiyle seyahat etmeyi de tercih edebilirsiniz. Tuz oranı yüksek olan yiyecekler mide bulantısının azalmasını sağlar. Dışarıya çıktığınız zaman mide bulantısı yaşamaya başladığınızda tuz oranı yüksek olan yiyecekleri tüketin. Bu sayede mide bulantısını bastırarak uzun süre boyunca mide bulantısının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum ev ortamında gerçekleşiyorsa aynı şekilde tuz oranı yüksek olan yiyecekler tüketilebilir. Ayrıca yoğurt ve ayran mide bulantısının büyük oranda geçmesine yardımcı olacaktır.

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler mide bulantısının artmasına neden olur. Bu yüzden gebelik döneminde yağ oranı düşük olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak için mineral ve vitamin bakımından zengin olan meyve ve sebzeler ile beslenilmesi daha mantıklı olacaktır. Hamilelik döneminde sıklıkla mide bulantısı yaşıyorsanız ani hareketler yapmaktan kaçının. Ani hareketler zaten baskı altında olan iç organların daha da baskı görmesine ve şiddetli mide bulantılarının yaşanmasına neden olabilir. Her şeye dikkat etmiş olmanıza rağmen mide bulantısı yaşamaya devam ediyorsanız tıbbi destek almanız gerekmektedir. Doktorunuz tarafından sizlere reçete edilecek olan mide bulantısını geçirici yönde etkisi bulunan ilaçları vaktinde tüketecek olursanız gebelik döneminde mide bulantısı yaşamayacağınızdan şüpheniz olmasın. Hamile bayanlar için üretilmiş olan ilaçların bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu yüzden ilgili ilaçları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here