Muz Kabuğunun Faydaları

79

Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi aldıktan sonra birçoğunuz artık muz kabuklarını çöp kutusuna atmak yerine, bu besin kaynağının mucizevi faydalarından yararlanmaya başlayacaksınız. Muz kabuğunun faydaları kendisini çiğ bir şekilde tüketildiği zaman daha net bir şekilde gösterir ancak birçoğumuzun damak tadına uygun olmadığı için sizler bu besin kaynağını pişirerek de tüketebilirsiniz. Muz kabuğu özellikle cilde olan olumlu etkilerinden dolayı cilt maskesi yapılarak tüketilebilir. Artık evinize aldığınız muzların kabuklarını çöpe atmak yerine çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz kabuğunun cilt sağlığından tutun diş sağlığına kadar çok sayıda faydası vardır. Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi sahibi olmadığımızdan dolayı birçoğumuz muzun içini yedikten sonra kabuklarını çöpe atıyorduk. Oysa muzun içi kadar kabuğunun da insan sağlığı açısından hafife alınmayacak kadar çok faydası var. Şimdi maddeler halinde bu faydaların neler olduğunu ele almaya çalışalım.

muz kabuğunun faydaları

 • Eklem ağrıları: Muz kabuğu çok uzun yıllardan beri kemik ağrısını geçirmek için kullanılıyor. Eğer eklem bölgelerinizde ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yer alan kemiklerde sürekli ağrı oluşuyorsa, muz kabuklarıyla ağrının olduğu yere masaj yapın. Yapılan bu masaj ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Muz kabuğunun faydaları sayılırken ağrı giderici özelliği üzerinde kesinlikel durulmalıdır çünkü muz kabuğu romatizma ağrılarının da azalmasını sağlamaktadır.
 • Deri parlatma: Muz kabuğunun içinde yer alan maddeler deriye parlaklık ve dayanım kazandırır. Ayakkabılarınızın derisini korumak ve canlılığını sağlamak için muz kabuklarını ayakkabılarınıza sürebilirsiniz. Muz kabuğu sürdükten sonra ayakkabı derisinde olan canlılığa şaşıracaksınız.
 • Diş beyazlatma: yeterli olgunluğa ulaşmış olan muzun kabuklarını elinize alın ve iç kısmını dişlerinize hafif baskı uygulayarak sürün. Daha sonra diş fırçasını alın ve diş macunu kullanmadan fırçayla dişlerinizi fırçalayın. Bunu yaklaşık olarak 1 ay yaparsanız dişlerinizde yeterli düzeyde beyazlama olacaktır.
 • Sivilce izleri: muz kabuğuyla cildinize aşırı baskı uygulamadan masaj yapın. Bunu kaparken muz kabuğunun iç kısmını cildinize değdireceksiniz. Muz kabuğuyla cildinizi yaklaşık olarak 5 dakika civarında ovduktan sonra bu şekilde 15 dakika bekleyin ve sonrasında ılık suyla cildinizi temizleyin. Bu uygulamayı belirli zaman aralığında yaparsanız, cildinizde yer alan sivilce izleri yok olacağı gibi tekrardan akne oluşumunu da engellersiniz.
 • Kırışıklık giderici: göz çevresinde, dudak kenarlarında ve alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar ciddi anlamda yaşlı görünmemize neden olmaktadır. Aynı sivilceleri yok etmek için kullandığımız yöntemi kırışıklıkları yok etmek için de kullanabilirsiniz. Kırışıklıkların olduğu kısımları muz kabuğuyla ovalarsanız bir süre sonra cildiniz sıkılaşır ve bu sayede kırışıklıklar yok olur.
 • Siğil tedavisi: muz kabuğunda yer alan maddeler, deri üzerinde çıkan siğilleri yok etmek için etkilidir. Muz kabuğuyla siğilin üzerine baskı yaparak, dairesel hareketlerle masaj yapın. Daha sonra bir parça muz kabuğunu siğilin üzerine bantlayın. Sabah kalktığınız zaman bandı çıkarıp siğili ılık suyla temizleyin. Bu uygulamayı siğiller yok olana kadar yaparsanız, siğilleriniz kısa süre içerisinde yok olacaktır.
 • Cilt kaşıntıları: böcek ısırmalarından sonra deri üzerinde çekilmez bir kaşıntı meydana gelir. Bu da kaşınan bölgenin bir süre sonra tahrip olmasına neden olur. Böcek ısırığının yer aldığı bölgeyi güzelce yıkadıktan sonra muz kabuğuyla ovalayın. Bu uygulama kaşıntının geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca çok eski zamanlardan beri yanık nedeniyle oluşan cilt kaşıntılarını geçirmek için de muz kabuğu kullanılıyor.
 • Hemoroit: özellikle gün içerisinde uzun süre oturarak iş yapan kişilerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında hemoroit yer alır. Hemoroit probleminiz varsa muz kabuğuyla sıkıntılarınızı büyük ölçüde yok edebilirsiniz. Muz kabuklarını soyduktan sonra, muz kabuğunun etki kısmını çıkarın ve güzelce ezin. Daha sonra hemoroitin olduğu kısma sürün. Bunu belirli zaman aralıklarında yapmanız hemoroit belirtilerinin azalmasını sağlayacaktır.
 • Kolesterol: muz kabuğu aynı meyvesinde olduğu gibi yüksek oranda lif içermektedir. Özellikle Hindistan gibi ülkelerde muz kabuğu atılmak yerine tüketilmektedir. Eğer sizlerin de kolesterol yüksekliği ile alakalı bir sorununuz varsa, muz kabuğu sayesinde kolesterol değerlerini düşürüp daha dağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.
 • Psikoloji: muz kabuğunun içerisinde triptofan adı verilen bir madde vardır. Bu madde kişinin mutlu olmasını sağlayan seratonin hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Eğer mutlu olmakla alakalı sorunlar yaşıyorsanız muz kabuğu sayesinde seratonin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlayabilir ve bu sayede daha mutlu olabilirsiniz.
 • Toksinler: insan vücudunda biriken zararlı maddelere toksin denilmektedir. Birçok ciddi hastalığın meydana gelmesine bu toksinler neden olur. Muz kabuğunda yer alan polifenoller ve karotenoidler, muz kabuğunun antioksidan özelliği taşımasını sağlıyor. Bu maddeler sayesinde vücutta yer alan toksinler vücuttan uzaklaştırılır ve hastalıklara karşı daha dirençli hale gelinir. Muz kabuğunun faydaları arasında yer alan bu özellik, kesinlikle sağlıklı yaşamak adına önemlidir.

Cilt Lekeleri İçin Muz Kabuğu Maskesi

Cildimiz gün içerisinde dış etkilere en çok karşı koyan kısımlarımızdan birisidir. Bu dış etkiler nedeniyle cilt üzerinde zaman içerisinde çeşitli lekelenmeler meydana gelebilir. Cildinizdeki bu lekelerinden kurtulup cildinizin eski görünümüne kavuşması için muz kabuğu maskesinden yararlanabilirsiniz. Bir adet muzu kabuklarıyla birlikte rondodan geçirin ve içerisine bir adet yumurta kırarak karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize sürün. Bunu belirli zaman aralıklarında yapacak olursanız cildinizde yer alan lekeler yok olacaktır. Uzmanlar özellikle günün stresini de atmak için bu maskeyi gece yatmadan yarım saat önce yapmayı tavsiye ediyor. Muz kabuğunun faydaları o kadar etkilidir ki sizler de bu ürünü kullanmaya başladıktan çok kısa süre sonra etkileri hissedeceksiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here