Ejder Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir (Pitaya)

Düşük kalorisi ve lezzetli tadı sayesinde özellikle diyet menülerinin vazgeçilmez besinleri arasına giren ejder meyvesi (pitaya) ayrıca faydaları ile ön plana çıkıyor. Pazar tezgahlarında yeni yer almaya başladığından dolayı bu meyveyi tanıtmak adına sizlere ejder meyvesi nedir, nerelerde yetişir, ejder meyvesinin faydaları nelerdir ve basıl tüketilir gibi konularda bilgi vereceğiz.

93

Birçoğumuzun tezgahlarda yeni görmeye başladığı, belki de ilk defa gördüğü ejder meyvesi pitaya ismiyle de bilinmektedir. Ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan ejder meyvesi hoş tadı sayesinde insanı büyüleyici bir özellik taşıyor. Ejder meyvesi faydaları her geçen gün daha net bir şekilde anlaşıldığı için uzmanlar tarafından da önerilen bir meyve haline gelmiştir.

Ejder meyvesinin faydaları arasında şekeri düşürmesinden tutun da tansiyonu dengelemesine kadar birçok fayda yer almaktadır. Bu meyveyi cazip kılan bir diğer şey ise şüphesiz görüntüsüdür. Dışarıdan bakıldığında adeta gel beni ye der gibi bir hissiyatın oluşmasını sağlamaktadır. Eğer bu meyveyi ilk defa gördüyseniz ejder meyvesi nedir ve ejder meyvesinin faydaları nelerdir hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyin.

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi nedir

Pitaya olarak isimlendirdiğimiz ejder meyvesi, kaktüsgiller ailesinde yer alan bir bitki türüdür. Bu meyvenin kalın yapılı pembe kabuğu vardır. İçi beyaz ya da kırmızı olabilmektedir ve iç kısmında susamı andıran siyah çekirdekler bulunmaktadır. Bazı türlerinde iç kısmı beyaz olurken bazı türlerinde iç kısmının kırmızı olduğu bilinmektedir.

Ejder meyvesi nerede yetişir diye baktığımızda ülkemizde özellikle Mersin ili ve çevresinde yetiştiğini görmekteyiz. Dünya genelinde ise Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, Malezya gibi ülkelerde yetişmektedir. Ülkemizde ayrıca kaktüs meyvesi ve çilek armudu isimleriyle de anılmaktadır.

Ejder meyvesinin faydaları

Ejder meyvesinin faydaları

Ülkemizde uzun zamandan beri yetiştiriciliği yapılmasına rağmen faydaları yeni anlaşılan ejder meyvesi, birçok derde derman olmaya devam ediyor. Pazarcı tezgahlarında sıklıkla yer almaya başladığı için merak edildiğinden dolayı sizlere ejder meyvesinin faydaları hakkında maddeler halinde bilgi vermek istiyoruz.

  • Diğer adı pitaya olan ejder meyvesi tam bir C vitamini deposudur. C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  • Ejder meyvesi C vitamini açısından zengin olduğu için antioksidan özelliği taşır ve bu özelliği sayesinde insanların hastalıklarla daha etkin bir şekilde mücadele etmesini sağlar. Antioksidan özelliği olan besinler serbest radikallerin vücuda girmesini engelleyerek hastalıkları önler.
  • Pitayayı içerik bakımından inceleyecek olursanız kalsiyum değerlerinin yüksek olduğunu görürsünüz. Özellikle gelişim döneminde tüketilmesi iskelet sistemi sağlığını pozitif yönde etkiler. Bu meyve sahip olduğu kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Pitaya içeriğinde yer alan maddeler sayesinde yüksek olan tansiyon değerlerinin normal değerlere düşmesini sağlar. Bu etkisinden dolayı çoğu uzman yüksek tansiyon hastalarına ejder meyvesini tüketmeyi tavsiye etmektedir.
  • Ejder meyvesi likopen açısından zengin olan nadir yiyeceklerdendir. Bu meyvede yer alan likopen kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. Özellikle ailenizde sıklıkla kalp damar hastalıkları görülüyorsa, ejder meyvesi sizlerde bu hastalıkların ortaya çıkmasını büyük oranda etkiler.
  • Ejder meyvesinin sahip olduğu şeker oranı düşüktür. Eğer ciddi şeker hastalığı söz konusu değilse rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca potasyum ve çözülebilir lifler açısından da zengindir.
  • Ejder meyvesinin kalori değeri düşüktür. Ayrıca yüksek oranda lif içerir. Tüm bu özelliklerinden dolayı kesinlikle diyet listelerinde yer alması gereken bir besin türüdür. Kişinin uzun süre boyunca tok kalmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.
  • Ejder meyvesi cilt sağlığı açısından da önemlidir. Cildin en önemli besin kaynağı nemdir. Pitaya içeriğindeki maddelerle cildin nemli kalmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı cilt kuruluğu yaşayan kişiler ejder meyvesini tüketebilir.
  • Ejder meyvesi kullanılarak yapılan cilt maskeleri, çoğu kişinin problemleri arasında yer alan sivilcelerin yok olmasını sağlamaktadır. Ejder meyvesini sadece cildine sürerek sivilcelerden kurtulduğunu iddia eden kişiler dahi bulunmaktadır.
  • Ejder meyvesinin yaraları iyileştirici etkisi vardır. Uzun zamandan beri iyileşmeyen yaralarda kullanıldığında iyileşme sürecini kısalttığı söylenenler arasında yer alıyor.

Ejder meyvesi nasıl yenir?

Ejder meyvesi nasıl yenir

Ülkemizde yeni bir besin türü yaygınlaşmaya başladığında ilk olarak en çok merak edilen şey ilgili besinin nasıl tüketildiğidir. Bu yüzden sıklıkla ejder meyvesi nasıl yenir sorusuyla karşılaşıyoruz.

Lipidler açısından zengin olan ejder meyvesi çiğ olarak tüketilmektedir. Kalın kabuğu soyulduktan sonra içi dilimlenerek tüketilir. Tadı tatlıdır ve lezzetlidir. Dışarıdan bakıldığı zaman kiviyi andırsa da tadı kividen farklıdır.

Avrupa’da şarap ve meyve suyu yapımda da kullanılan ejder meyvesinin ayrıca çiçekleri de tüketilmektedir. Bitkinin sahip olduğu çiçeklerin çay şeklinde demlenerek tüketilmesi de mümkündür.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here