Kaçış Sendromu Nedir Belirtileri

0
7

Yeni yeni duyulmaya başlayan kaçış sendromu hastalığı, tedavisi olmayan hastalıklar sınıfında bulunmaktadır. Kaçış sendromu belirtileri gözlemlendiği andan itibaren tedavi süreci başlatılmalıdır. Aksi takdirde vakaların ölümle sonuçlanması muhtemeldir. Ünlü sunucu komedyen Mehmet Ali Erbil’in bu hastalığa yakalanması nedeniyle tanınmaya başlanan ilgili hastalık ilk olarak 1960 senesinde gözlemlenmiş ve tıp literatürüne Capillary leak syndrome ismi verilerek dahil olmuştur.

Kaçış sendromu hastalığının neden ortaya çıktığına dair bilimsel araştırmalar yapılsa da henüz hastalığın neyden kaynaklandığı tespit edilememiştir. Geçmişe baktığımızda bu rahatsızlığın çok nadir gözlemlendiğini ancak günümüzde kaçış sendromu vakalarının ciddi oranda arttığını görüyoruz. Kaçış sendromu adı verilen bu rahatsızlık damarlardan dışarıya sıvı kaçması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum tansiyonun ciddi oranda düşmesine ve bu duruma paralel olarak kan basıncının azalmasına neden olmaktadır. İlgili belirtiler uzun süre gözlemlendiğinde ise hasta şoka girer.

Kaçış sendromu rahatsızlılığı hayat kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır. Hastalık ilerleyecek olursa bu rahatsızlık iç organları da olumsuz etkilemektedir. Birden bire ortaya çıkan krizler sonucunda ölümcül durumların da ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Kaçış sendromu atakların oluşmasına neden olan bir hastalıktır ve atakların ne zaman geleceği belli olmaz. Ataklar arttığında kan içerisinde yer alan protein ve mineraller dışarıya sızmaya başlar ve bu durum organların beslenemeyip işlevsel bozukluk göstermesine neden olmaktadır. Bazı bilim insanları bu hastalığın köpek pisliğinden dolayı ortaya çıktığını söylese de bunun bilimsel olarak kanıtlanmadığını belirtmek isteriz.

Kaçış sendromu belirtileri aynı grip hastalığına benzemektedir. Grip belirtileri gözlemlendiği andan yaklaşık bir gün sonra kaçış sendromu atakları baş gösterir. Meydana gelen atakların büyük bölümü ölümcü olarak kabul edilmese de yapılan gözlemler sonucunda senede en az bir defa ölümcül atakların ortaya çıktığı belirlenmiştir. Kaçış sendromu rahatsızlığının iyileştirilemeyen bir rahatsızlık olmasının temel nedeni bedene hastalığa neden olan mikrop girdiği andan itibaren bu hastalığın kronik hale gelmesidir. Kaçış sendromu ileri boyutlara ulaştığında ilk olarak böbrekleri etkiler. Hastalığın etkilerini azaltıcı yönde önlem alınmaması durumunda böbrek yetmezliği ve böreklerin iflas etmesi gibi problemlerin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Kaçış sendromu belirtileri arasında mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma, bacak ağrısı, halsizlik, karın ağrısı ve bulantı yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalığın tedavisi yoktur ancak krizlerin daha hafif geçirilmesi adına önlemler alınabilir. Bu saydığımız belirtiler atakların yaklaştığı zamanlarda gözlemlenir. Ataklarını basit bir şekilde atlatmak için mutlaka doktor gözetiminde olmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here