Kayıp Ruhsat Nasıl Çıkarılır?

Kayıp ruhsat çıkarma işlemi, özellikle araç ruhsatını kaybeden kişilerin gerçekleştirmek zorunda kaldıkları işlemler arasında yer almaktadır. Kaybolan ruhsat nasıl çıkarılır konusu daha önceden hiç ruhsat çıkarmamış olan kişiler tarafından merak edildiğinden, sizlere kayıp ruhsat çıkarma masrafı ve kayıp ruhsat çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir hususunda bilgi vereceğiz. Araç ruhsatı kaybolursa özellikle trafik çevirmelerinde ciddi sorunlar yaşamanız muhtemel olduğundan vakit kaybetmeden ruhsatınızı çıkarınız. Aksi takdirde çeşitli cezaları ödemeniz gerekebilir.

Kayıp ruhsat çıkarma ücreti kaybolan ruhsatın neyin ruhsatı olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bazen kayıp ruhsat ücreti 100 TL olurken bazı durumlarda bu ücret 500 TL gibi rakamlara çıkabilmektedir. Bu yüzden ücret hakkında sanal alemden net bir bilgiye ulaşmanız mümkün değildir. Ücret hakkında net bilgiler almak için başvuru sırasında muhatap olacağınız yetkililerden bilgi isteyebilirsiniz.

Kaybolan ruhsatlar birçok kişinin başının belaya girmesine neden olmaktadır. Kaybolan ruhsatınız özellikle çalıntı ürünlere işletilip çeşitli suçlar işlenebilir. Bu tip durumlarda suç işlenen araçlarda sizin ruhsatınız yer aldığından mahkeme mahkeme dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sıkıntıları yaşamamak için öncelikle dilekçe yolu ile emniyet birimlerine ruhsatınızı kaybettiğinize dair başvuruda bulunun. Bu sayede yasal sorumluluklarınızı üzerinizden atabilirsiniz.
Kayıp ruhsatınızı tekrardan çıkarmak için idari birimlere başvururken tarafınızdan çeşitli belgeler istenmektedir. Gerekli olan evrakların neler olduğu sayfamızın devamında maddeler halinde yer almaktadır.

• Vekaletname,
• Emniyet birimlerine başvuru tutanağı,
• Zorunlu trafik sigortası
• Motor ve şasi numarası. Bu numaraların karayolları muayene istasyonlarından alınmış olması gerekmektedir.

Bu evrakları tamamladıktan sonra il trafik müdürlüklerine giderek ruhsat çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafik müdürlüklerinde yer alan danışmalardan bilgi alarak sizleri ilgili bölümlere yönlendirmelerini istemeniz mümkün. Bu sayede işleriniz daha kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here