Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz

Çocuk yetiştirmek, biz ebeveynlerin sağlam bir gelecek oluşturmak için en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisidir. Erkek ve kız çocuğu yetiştirirken nelere dikkat edilmeli diye baktığımızda karşımıza kocaman bir liste çıksa da kesinlikle çocukları sevgi ile beslemek onların sağlam bir karaktere sahip olmasını sağlayacaktır. Çocukların topluma kazandırılması için hepimiz çocuklarımızın üzerine titriyoruz ancak anne ve babalık duygusunun vermiş olduğu ek duygulardan dolayı çoğu zaman yanlışlar yapıyoruz. Bu durum da kusurlu karaktere sahip olan bireylerin toplum içerisinde yer almasına neden oluyor.

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusunda vereceğimiz bilgiler. Bir nebzede olsa yetiştirme sırasında yapmış olduğunuz hataları görmenizi sağlayacaktır. Bilinçli ebeveynler olduğumuz müddetçe çocuklarımızı doğru bir şekilde yetiştireceğimizden kesinlikle şüpheniz olmasın.

Günümüzde çocuk yetiştirirken yapılan hataların başında çocukları özgüvensiz yetiştirmek baş sırada yer almaktadır. Özgüveni olmayan bireyler toplum içerisinde tutunamadıklarından dolayı da ilerleyen dönemlerde evlatlarımız kendi ayaklarının üzerinde duramamaktadır. Uzmanlar çocukların karakterlerinin çok küçük yaşlarda şekillendiğini, karakter şekillenirken anne ve babanın örnek alındığını belirtiyor. Bu yüzden çocuğunuza emirler verip hayatını kısıtlamak yerine, sizler çocuklarınıza birer güzel örnek olarak onların sağlıklı ve özgüvenli bir şekilde yetişmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar

çocuk yetiştirirken yapılan hatalar

 • Dünya genelinde yer alan tüm anne babalar çocuklarının her zaman diğer çocuklardan daha başarılı olmasını ister ve bundan dolayı çocuklarına aşırı derecede baskı yapar. Çocuğunuzun karnesinde düşük bir not olduğunda ona baskı yapmanız onun başarılı olmasını istemenizdendir ancak bu tip durumlarda farkında olmadan çocuğun iç dünyasına kapanmasına ve çevresiyle iletişimi keserek daha da başarısız olmasına neden olursunuz. Bu yüzden ister başarılı ister başarısız olsun çocuğunuz unutmayın ki sizin çocuğunuzdur. Bu yüzden her zaman Başarısız dahi olsa çocuğunuza onu sevip ona değer verdiğinizi hissettirin.
 • Özellikle Türk toplumunda çocukların sürekli olarak duyguları bastırılmaya çalışılır. Aşırı derecede mutlu olup sevindiği zaman bu durum yaramaz olarak addedilir ve çocuğun sevinmesi dahi kısıtlanmaya çalışır. Bu gerçekten de en fazla yapılan hatalardan birisidir. Her ne olursa olsun çocuğunuzun tüm duygularını doyasıya yaşamasına izin verin.
 • Anne ve babalar çocuklarına emir vermeyi aşırı derecede seviyor. Çocuklarından bir şeyi yapmalarını istedikleri zaman eğer çocuk buna karşı çıkarsa aşırı derecede ısrarcı oluyorlar. Bu durum çocuğun ailesi ile iletişiminin kopmasına ve aşırı derecede huysuz olarak nitelendirilen bir karaktere sahip olmasına neden olmaktadır. Çocuklarınıza emir vererek baskı kurmak yerine ona alternatif yollar sunmaya çalışın. Bu sayede ruhsal olarak ılımlı ve çözüm arayışında olan bir çocuk yetiştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz her düştüğü zaman kesinlikle yanında olmayın. Her sendelediğinde yanında olmanız erişkinlik dönemine ulaştığı zaman kendi ayaklarının üzerinde duramamasına neden olur. Sizler eğer çocuğunuz bir olayın altında gerçekten de kalkamıyorsa o zaman yardımcı olmalısınız. Bu sayede kendi sorunlarıyla mücadele edip bu sorunları aşan bir evlat yetiştirebilirsiniz.
 • Çocukların büyük bölümü baskıcı aile yapısından dolayı ailesinden uzaklaşır. Çocuklarınıza baskı yapmak yerine onlarla vakit geçirerek size bağlanmasını sağlayın. Çocuklardaki bağlılık duygusu kuvvetlendiği zaman sizden kesinlikle kopamayacaktır ve sizin hoşunuza gitmeyecek türden olan davranışlardan da uzak duracaktır.

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

 • Çocuklarınıza sevginizi sözlü olarak değil fiziksel olarak gösterin. Çocuğunuza sarılmanız ve onu öpmeniz sevgi dolu bir yetişme dönemi geçirmesini sağlar.
 • Gün boyunca çocuğunuzun yanında boş bir şekilde oturmanıza gerek yok. Gün içerisinde çocuğunuzla verimli bir şekilde geçireceğiniz birkaç saat çocuğunuzun karakterinin şekillenmesini sağlayacaktır.
 • Aile içerisinde önemli bir karar alacağınız zaman çocuğunuzun da görüşlerini alın. Vermiş olduğu fikirler saçma dahi olsa kesinlikle onu dinleyin. Bu çocuğunuza onu önemsediğinizi hissettirecektir.
 • Okul sıralarındayken çocuklara büyük bir ders yükü yükleniyor. Okul derslerinde çocuğunuza yardımcı olun. Takıldığı alanlarda ona yardımcı olmanız, başarılı bir eğitim hayatının olmasını sağlar.
 • İyi davranışlar sergilediği zaman çocuğunuzu ödüllendirin. Ayrıca kötü davranışlar sergilediğinde çocuğunuzu cezalandırın ki bunun yanlış olduğunu kavrayabilsin ve ileride tekrarlamasın.
 • Çocuklarınızın yanındayken kötü olarak addedilen davranışlarda bulunmayın. Mesela eşinizle kavga yapmayın ya da birisinin dedikodusunu yapmayın. Çocuğunuz her halinizle sizi örnek alacaktır. Bu yüzden kesinlikle çocuğunuzun gelişim döneminde hal ve hareketlerinize dikkat edin.
 • Çocuğunuzun her zaman elinden tutup ona destek olmak yerine zaman zaman ona sorumluluklar verin ki sorumluluk almayı öğrenebilsin. Tabi ki de altında kalkamayacağı türden sorumluluklar vermemeye özen gösterin.
 • Çocuklarınızın eline harçlık tutuşturmakla iş bitmiyor. Çocuğunuza kesinlikle yokluğun da ne demek olduğunu öğretin. Hayatın zorluklarla dolu olduğunu ve para kazanmak için çalışmasının gerekli olduğunu ona anlatın ve hissettirin.
 • İnternet ve televizyon çocukların karakterinin olumsuz bir şekilde şekillenmesine neden olacak türden yayınlarla doludur. Elinizden geldiğince çocuğunuzu bu yayınlardan uzak tutun. Daha çok bilgilenmesini sağlayacak türden teknolojilerle ilgilenmesini sağlayın.

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz konusu bunun gibi şeylerle çoğaltılabilir. Çocuğunuzun her zaman rol modeli siz olacaksınız. Bu yüzden yetiştirme sırasında sürekli olarak örnek davranışlar içerisinde olmanız gerekmektedir. Çocuğunuza doğru olan şeyleri söyleyip sizler büyük bir yanlışın içerisinde olursanız çocuğunuz sizi örnek alacağı için o da bu büyük yanlışa dahil olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here