Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftalinin faydaları bilimsel açıdan da kanıtlandığından dolayı şeftali yararları sayesinde en çok tüketilen meyvelerden birisi haline gelmiş durumdadır. Şeftalinin metabolizmaya çok sayıda yararı olduğu gibi güzelliği de çok sayıda faydası bulunmaktadır. C,B ve A vitaminleri açısından bir meyve olmasından dolayı vitamin deposu olarak nitelendirilir ve gün içerisinde almamız gereken birçok vitamini bizlere temin eder. Yaz mevsimine has bir meyve türü olmasından ötürü uzmanlar bu meyvenin özellikle mevsiminde tüketilmesini tavsiye etse de reçeli meyve suyu ve marmeladı yapılarak kış mevsiminde de tüketilir.

Sodyum, demir ve kalsiyum açısında da zengin olan şeftalinin ana vatanı Çin’dir. Zaman içerisinde farklı iklim tiplerinde de yetiştirildiği görülünce diğer dünya ülkelerine de yayılmış bir meyve türüdür. Yarma, tüysüz ve et şeftali şeklinde türleri bulunan şeftalinin en kalitelisi ülkemizin Bursa şehrinde yetişmektedir. Bursa ilinde yetiştirilen şeftali dünyanın en kaliteli şeftalisinden olduğundan dolayı birçok dünya ülkesine satışının yapıldığı biliniyor.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Şeftalinin en müessir yararları içinde hazım kolaylığı bulunmaktadır. Hazmı kolay hale getiren meyve bununla birlikte böbrek taşı düşürme konusunda bedene ciddi anlamda yardımcı olmaktadır. Böbrek taşını eriterek küçültme konusunda mühim tesiri yer almaktadır. Kabızlık, hemoroit şeklinde sıkıntılara pozitif çareler üretir. Natürel idrar söktürücü olarak etkinin yer aldığı bilinmektedir. Böbrekleri korur ve sakıncalı maddelerden arınmasına yardımcı olur. Ağız kokusunu yok etme konusunda fazlaca başarılıdır. Gut rahatsızlığının iyileştirilmesi için bire bir faydalarının olduğu kanıtlanmıştır. İdrar haznesini ve kanda yer alan zehirli materyalleri temizleyici yönde etkisi bulunur. Uyku sorunu ile mücadele içerisinde olan kişilere pozitif yönde tesirleri de bulunmaktadır.

Kötü huylu tümör, kalp, şeker şeklinde kritik rahatsızlıklara karşı bedeni savunmaktadır. Deriyi güzelleştirir, nemli hale getirir ve canlanmasına katkıda bulunur. Muafiyet sistemini kuvvetlendirir ve bedenin rahatsızlıklara karşı dayanma gücünü çoğaltır. Göz sağlığı konusunda etkileri hafife alınmayacak kadar önemlidir. Safra kesesinin özelliklerini düzene sokar. Sinir merkezini düzene sokma sakinleştirme tesirine haizdir. Bağırsak parazitlerini düşürme konusunda da olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Şeftalinin tüm bu yararlarından yararlanmayı arzu ediyorsanız şeftaliyi kabuğunu soymadan yemeniz gerekmektedir. Çünkü vitaminlerin büyük kısmı ve faydalı lifler kabuğa yakın alanlarda bulunmaktadır. Şeftali seçiminde yumuşak bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ebatlarının ufak veya orta seviyede olması, natürel olduğunun belirtisi olarak kabul edilmektedir. Tek renkten meydana gelen şeftali türlerini seçenek etmeniz de uzmanların tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Tazeliğinin tespiti için alt kesimde yer alan renge dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Şayet kremsi altın renginden meydana geliyor ise meyve kesinlikle tazedir. Çoğu zaman dış çevresi tüylü olduğundan adamakıllı yıkanmasında yarar bulunur. Birtakım insanlarda bu kıllar alerjik tepkilere yol açabilmektedir. Bu alerjik tepkileri şeftalinin zararları arasında gösterebiliriz.

16 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar