Diz burkulmasına ne iyi gelir?

Diz burkulması şiddetli ağrıları olan hastalıklardan biri olsa da evde yapacaklarınız ile diz burkulması rahatsızlığını ciddi manada hafifletebilirsiniz. Diz burkulması bitkisel tedavisi her ne kadar olumlu sonuçlar verse de modern tıbbın nimetlerinden de yararlanmanız gerekiyor. Diz burkulması için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır ancak bu tedavi yöntemlerinin hepsini uygulamaya başlamadan önce dizinizde meydana gelen burkulmanın şiddetini ve oluşan hasarın ne kadar olduğunu belirlemelisiniz. Bunu yapmanızın temel sebebi acil müdahale edilmesi gerekilen durumların da meydana gelme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Özellikle diz burkulması sonucunda tendonlarda yırtılmalar meydana gelmiş olabilir. Tendonlarda meydana gelen yırtıkları tek başınıza iyileştiremeyeceğinizden dolayı en kısa zaman içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Dizinizde meydana gelen burkulmanın dozajı düşük ise burkulan bölgenin şişmemesi adına ilk etapta soğuk uygulayınız. Ayrıca bacağınızı yüksekte tutmanız oluşan ağrıların bir nebzede olsa hafiflemesini sağlayacaktır. Ayrıca dizinizde meydana gelen burkulma sürekli olarak meydana gelen bir hal aldıysa evinizde burkulmalar için dizlik bulundurmanızda fayda var. Medikallerden alacağınız dizlikler sayesinde gün içerisinde diziniz daha az hareket edecektir ve bu da iyileşme sürecini ciddi anlamda hızlandıracaktır. Bu etkisinden dolayı sürekli olarak dizinde burkulma olan kişilerin ev ortamında dizi sabitleyici etkisi olan dizlikleri bulundurmasında fayda var.

Diz burkulmasının evde tedavisi

Diz burkulması yaşayan kişiler dizlerine herhangi bir şey uygulamaya başlamadan evvel oluşan hasarın ne denli şiddetli olduğunu tespit etmesi gerekmektedir. Bir yere uzanın ve sorunlu olan bacağınızı sağa sola hareket ettirmeye çalışın. Aşırı ağrı olmadan hareketleri gerçekleştirebiliyorsanız tendonlarınız zarar görmemiş demektir. Ancak hareket ettirmede ciddi sıkıntılar varsa bu durumu ciddiye almalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Büyük ihtimalle tendeonlarınızda kopma meydana gelmiş olabilir. Tendon kopmaları için evde yapılabilinecek herhangi bir şey söz konusu değildir. Hasarı belirlemek için yaptığınız bu uygulamadan sonra diz kapağınıza dokunun. Bu dokunma şiddetli ağrılara neden olmuyorsa diz kapağınızda herhangi bir kırılma yoktur ancak ağrılar çok şiddetli ise en kısa zaman içinde bir ortopedi doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Diz burkulmasına ne iyi gelir

Diz burkulmaları ilgili bölgede ciddi şişkinliklerin ve morarmaların oluşmasına neden olacaktır. Bu şişlikleri ve morarmaları önlemek adına ilk etapta ev ortamında buz uygulaması yapınız. Yapacağınız buz uygulaması şişkinliğin azalmasını ve morarmanın azalmasını sağlayacaktır. Buz uygulamasını en yakın sağlık kuruluşuna gidene kadar devam ettirin. 5 dakikalık yapacağınız bir buz uygulamasının pekte bir faydası olmayacaktır.

Diziniz burkulduktan sonra ciddi bir durum oluşmamış ise yapmanız gereken en önemli şey buz uygulamasıdır. Burkulan bölgeye buz uygulayın ve bacağınızı yüksek bir yerde tutun. Mecbur kalmadığınız sürece ayağa kalkmayın. Ayağa kalkmanız bacağın baskıya uğramasına neden olacağından iyi ayağınızı kötü bir hale getirebilirsiniz. Yaklaşık olarak aradan 1 hafta geçmiş olmasına rağmen ayağınızdaki ağrı ve şişlik yok olmadıysa en kısa zaman içerisinde alanında uzman bir doktora görünün. Doktora gitmenizin temel amacı problemin derinlemesine incelenmesini ve burkulma olayının tekrardan yaşanmasını önlemektir. Zaman ilerledikçe bacağınızın eski sağlığına ve gücüne kavuşması için çeşitli egzersizler yapmanızda fayda var. Bacağınız sürekli olarak hareketsiz kalırsa bu durum kasların zayıflamasına neden olur. Bu yüzden kasların eski gücünü yakalaması için doktorunuz tarafından tavsiye edilen diz burkulması egzersizlerini yapmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here