Açık Hava Filtresinin Avantajları ve Dezavantajları

Açık hava filtresi adı verilen sistemler motorlu taşıtlardaki kapasiteyi arttırmak adına yeni kullanılmaya başlanan sistemlerden birisidir. Bu nedenden dolayı açık hava filtresinin avantajları ve dezavantajları nelerdir konusu merak edilmektedir. Açık hava filtresi adı verilen bu sistemler yeni bir sistem olduğundan dolayı bu sistemlerin motorlu taşıtlara sağlamış olduğu avantajların yanı sıra dezavantajlarının da üzerine değinmek istiyoruz.

Açık hava filtresi motorlara daha fazla oksijen emerek yanmanın daha mükemmel bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak adına geliştirilmiştir. Sizlerin de bildiğiniz gibi yanmanın gerçekleşmesi adına oksijene gereksinim vardır. Motorların yanma odası içerisine yeterli oranda oksijen alınmayacak olursa yanma tam anlamıyla gerçekleşmez ve bu durumda egzozdan yanmamış yakıtın atılmasına neden olur. Yanmamış yakıt oranının artması verimin düşmesi anlamına gelir. İşte yanmamış yakıt oranını düşürüp motor verimlerini arttırmak adına geliştirilen bu sistemler açık hava filtresi sistemlerdir. Açık hava filtresi sisteminin en büyük dezavantajı aşırı derecede gürültü yapmasıdır. Motor sesinde uğultuların oluşmasına neden olan açık hava filtresi sistemlerinin çıkarmış olduğu bu ses enteresan bir şekilde bazı kişiler tarafından beğenilmektedir. Hatta sadece bu sesi elde edebilmek adına aracına açık hava filtresi taktıran kişiler bulunmaktadır.

Normal hava filtrelerine oranda açık hava filtreleri daha fazla hava emmektedir lakin emme olayının hızlı gerçekleşmesi adına hava yeterli oranda süzülmeden emilmektedir. Yaşanan bu durum da yanma odasına hava içerisinde yer alan pisliklerin dolmasına neden olmaktadır. Motor içerisine yabancı madde girmesi demek bir süre sonra silindirlerin aşınması anlamına gelir. Silindirlerde bir sıkıntı meydana gelecek olursa motor tamamen hurdaya ayrılabilir ve bu da şüphesiz açık hava filtresinin karşımıza çıkan en önemli dezavantajıdır.

Açık hava filtresi avantajları sayılırken özellikle motorların performansını arttırdığı üzerinde durulmaktadır. Performansın arttığı doğrudur ancak yanma odası içerisine fazla hava alındığı gibi daha fazla yakıt alınmaktadır ve bu durum da yakıt tüketiminin ciddi oranda artmasına neden olur. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sistemler motorun yıpranmasına yani motor ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here