Pinterest Nedir Nasıl Kullanılır?

405

Pinterest, özellikle Avrupalı bayanlar tarafından büyük ilgi gören sosyal ağlardan birisidir. Bu sosyal yağ geniş disk alanı sayesinde kullanıcılarına istedikleri kadar resim ve videoyu yükleme imkanı sunmaktadır. Genel bir ifade kullanarak Pinterest nedir sorusuna cevap vermek gerekirse bu sosyal ağın geniş bir resim panosu olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayarınızda yer alan fotoğrafları ve videoları tüm dünya ile paylaşmak istiyorsanız geniş bir sosyal ağ olan Pinterest büyük ölçüde ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Pinterest ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılan sosyal ağlardan birisi haline gelmiştir. Hobileriniz ve beğenileriniz doğrultusunda panolar oluşturarak paylaşımlar yapabileceğiniz gibi diğer kullanıcıların yapmış olduğu paylaşımları takip edebilir ve kendi panolarınıza diğer kullanıcıların paylaşımlarını kaydedebilirsiniz. Bunun için sadece Pinterest sisteminde yer alan “Pin it” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Pinterest sisteminin en önemli avantajı bu sistemin tamamen ücretsiz olmasıdır. Milyonlarca fotoğrafı bir araya getirirken hiçbir ödeme yapmanıza da gerek yoktur. Sistem yetkilileri mobil uygulamaları da geliştirdiği için artık akıllı cep telefonlarını kullanarak Pinterest sistemine bağlanıp resim ve fotoğraf yüklemek çok kolay. Ayrıca mobil uygulamadan diğer kullanıcıların yapmış olduğu paylaşımları da takip edebilirsiniz.

Pinterest nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Pinterest, aynı Facebook ve Twitter gibi bir sosyal ağdır. Bu ağlardan en büyük farkı sadece fotoğraf ve video paylaşımlarının yapılabiliyor olmasıdır. Kelime anlamı olarak Pinterest sosyal ağını inceleyecek olursan “Pin” kelimesinin iğneleme, “interest” kelimesinin ise ilgi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Kısacası sistem beğendiğiniz şeyleri panolarınıza iğnelemek şeklinde çalışmaktadır.

Pinterest sistemi yorumlamaya da açıktır. Yani sizi takibe alan kişiler yapmış olduğunuz paylaşımlara çeşitli yorumlar bırakabilir. Aynı şekilde sizler de takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarına düşünceleriniz doğrultusunda yorumlar yapabilirsiniz. Belki de sizdeki cevherler diğer kişiler tarafından çok beğenilir ve sosyal medyada tanınan bir isim haline gelirsiniz.

Pinterest nasıl kullanılır?

Bu sosyal ağ hizmetinden yararlanmak için öncelikli olarak Pinterest sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kayıt olmak için herhangi bir mail hesabınızı kullanabileceğiniz gibi gmail ve Facebook hesaplarınız üzerinden köprü bağlantı oluşturarak da sisteme kayıt olabilirsiniz.

Pinterest kaydolma

pinterest kayıt olma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sisteme kayıt olmak için gmail veya Facebook hesaplarınızı kullanabileceğiniz gibi normal bir mail adresinizi de kullanabilirsiniz. Mail hesabınızla üye olursanız mail adresinize gerçek kişi olduğunuzu teyit etmek için doğrulama maili gelecektir. Bu maili onayladıktan sonra gerçek kişi olduğunuz doğrulanır ve sisteme herhangi bir aksaklık yaşamadan giriş yapabilirsiniz. Kayıt işleminizi https://tr.pinterest.com/ adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra sisteme kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın. Sisteme giriş yaptıysanız ilk yapmanız gereken şey profil sayfanızı düzenlemek olmalıdır. Profil sayfanız ne kadar düzenli olursa o kadar fazla kişi sizi takip etmeye başlayacaktır.

Pinterest pano oluşturma

pinterest pano oluşturma

Profil sayfanızı yapacağınız paylaşımlara göre oluşturduysanız öncelikli olarak sayfanızı kategorilendirmek için panolar oluşturmanız gerekmektedir. Profil sayfasında yer alan pano oluştur butonuna tıklayarak dilediğiniz panoyu oluşturmanız mümkündür. Örneğin tarih ile alakalı bir paylaşım sayfası oluşturma niyetiniz varsa Osmanlı, yeni Türkiye, İslam tarihi gibi panolar oluşturmanız yerinde bir karar olur.

Pinterest paylaşım yapma

pinterest paylaşım yapma

Panolar oluşturduktan sonra sıra paylaşımlar yapmaya geliyor. Sisteme video ve resim yüklemek için pin butonunun kullanılması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptığınızda sağ alt köşede bir “+” butonunun yer aldığını göreceksiniz. Buna tıkladığınız zaman karşınıza bir pencere çıkacak. Bu pencerede pin yükle ve bir web sitesinden kaydet seçenekleri yer alıyor. Eğer bilgisayarınızda kayıtlı olan bir içeriği paylaşmak istiyorsanız pin yükle butonuna tıklayın. Eğer bir web sitede yer alan içeriği paylaşacaksanız bir web siteden kaydet butonuna tıklayın. Web siteden kayıt yapmak için ilgili sayfanın URL adresini ilgili alana girin ve ileri kaydet butonlarına basın. Bu işlem sonrasında paylaşımınız yapılmış olacak. Aynı şekilde pin yükle butonuna tıklayıp bilgisayarınızda yer alan verilen bulunduğu dizine giderek yapacağınız paylaşımları seçip ilgili verileri tüm takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Pinterest içerisinde yer alan paylaşımları kendi hazırlamış olduğunuz panolara kaydetmek istiyorsanız “repin” butonunu kullanmanız gerekmektedir. Repin butonuna bastıktan sonra sistem size ilgili paylaşımı hangi panoya kaydetmek istediğinizi soracaktır. İlgili paylaşıma uygun olan panoyu seçtikten sonra kaydet derseniz, başkaları tarafından yapılan paylaşımlar sizin panonuzda paylaşılmış olacaktır. Ayrıca beğendiğiniz her şeyi paylaşmanıza gerek yoktur. Yapılan başlaşımlarda yer alan “Like” butonunu kullanarak yapılan paylaşımın ilginizi çektiğini de ifade etmeniz mümkündür.

Pinterest sosyal ağını kullanan yaklaşık olarak 80 milyon kişi bulunmaktadır. Bu yüzden büyük kitlelere ulaşmak isteyen kişiler için Pinterest sosyal ağının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca son zamanlarda web site sahipleri için de Pinterest gibi sosyal ağlar web sitelere kullanıcı çekmek için önemli hale gelmiştir. Pinterest sistemine kayıtlı olan kullanıcıların yaklaşık olarak %75’lik kısmı bayandır. Özellikle bayanlara yönelik içerikleri olan web site sahipleri daha büyük kitlelere ulaşabilmek için kesinlikle Pinterest sosyal ağına dahil olmalıdır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here