Hyaluronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Vücut içerisinde yer alan dokular incelendiğinde tüm dokuların içerisinde hyalüronik asit barındırdığı görülmektedir. Hyalüronik asit vücutta gerçek anlamda hayati önem taşıyan birçok fonksiyonu hayata geçirmekten sorumludur. Bu nedenden dolayı hyalüronik asidin faydaları nelerdir konusu üzerinde bilim insanları çalışmalar yapmaktadır.

Yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması, eklem ağrılarının yok edilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi tüm dokularda bulunan hyalüronik asit sayesinde gerçekleştirilmektedir. İlgili asit büyük önem arz ettiğinden dolayı sizlere bu asit hakkında daha fazla bilgi vermek adına hyalüronik asidin yararları nelerdir konusunda bilgi vereceğiz. Hidrolik asit incelendiğinde kimyasal olarak dallanmış aşırı derecede uzun polisakkaritlerden meydana gelen glikozaminoglikan karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hyalüronik asit her doku içerisinde bulunmaktadır ancak bu asidi derinlemesine bir şekilde incelemeden önce dokuların detaylı bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Vücut içerisinde epitelyum, konnektif ve sinirsel olmak üzere çeşitli doku tipleri bulunmaktadır. Ayrıca vücudun büyük bölümünde yumuşak dokuların da yer aldığı bilinenler arasında yer almaktadır. hyalüronik asidin insan sağlığı açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle bu asidin bağ dokusu üzerinde etkili olduğu ilgili asit üzerinde dengesizliklerin meydana gelmesi durumunda bağ dokusu problemlerinin ortaya çıktığı biliniyor. Dokularda ilgili asidin az miktarda olması özellikle cilt hücrelerinin kısa süre içerisinde yıpranmasına ve bu nedenden dolayı genç yaşlarda yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumun yaşamasındaki temel neden cildin esnekliğini aşırı derecede kaybetmesidir.

Hyaluronik asidin faydaları

• Ciltte yer alan kollajen liflerini destekleyici yönde rol oynamaktadır.

• Cilt üzerinde tahriş veya iltihaplanma varsa bunların yok olmasına yardımcı olur. Bu yüzden yaraların tedavisi için kullanılan kremlerin büyük bölümünde hyalüronik asit yer alır.

• Hyalüronik asit içeren bitkiler ile yapılan maskeler cilt üzerinde bulunan yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.

• Cildi tam bir onarıcı etkiye sahip olan hyalüronik asit cilt üzerinde bulunan kırışıklıkların yok olmasını sağladığı gibi hücre yenilenmesini tetikleyerek cildin daha genç görünmesini sağlar.

• Yapılan araştırmalar sonucunda insan yaşlandıkça bedeninde meydana gelen mitoz bölünmelerin hızının yavaşladığı gözlemlenmiştir. Dışarıdan vücuda hyalüronik asit verilerek bu durum tersine çevrilebilir yani mitoz bölünme hızı arttırılabilir.

• Nem sağlıklı bir cilde sahip olmak için olması gereken önemli etkenlerden birisidir. Hyaluronik asit cildin nem dengesini sağlayarak cildin kurumasını engeller.

• Hyaluronik asit cilde ciddi anlamda esneklik kazandırır. Esneklik değerleri yüksek olan ciltler dışarıdan gelen etkilere karşı daha dayanıklıdır. Bu yüzden hyaluronik asidin cildi güçlendirdiği söylenebilir.

• Ergenlik döneminde çıkan sivilceler çoğu zaman yüzümüzde izlerin kalmasına neden oluyor ve bu da kendimize olan güvenimizin azalmasına sebep oluyor. Hyaluronik asit ciltte yer alan sivilce izlerini kaybederek cildin bebeksi bir hal almasını sağlıyor.

Dışarıdan hyalüronik asit yüklemesi yapmak istemeyip bu asidi doğal yollar ile vücudunuza almak istiyorsanız özellikle baharatları, taze meyveleri, hayvansal gıdaları, yeşil yapraklı sebzeleri, soya ürünlerini tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu gıda türleri içerisinde bol miktarda hyalüronik asit barındırdığından dolayı vücudunuz için gerekli olan hyalüronik asidi ilgili gıdaları tüketerek temin edebilirsiniz. Özellikle yaşından daha fazla ihtiyar görünen kişilerin bu gıdaları yeterli dozda almaları gerekmektedir. Cilt sağlığınıza aşırı derecede önem veriyorsanız bu gıdaları kesinlikle beslenme zincirinize eklemelisiniz.

Hyaluronik asit içeren bitkiler

Sebzeler: patates gibi kök halinde olan sebzelerin büyük bölümü hyaluronik asit bakımından zengindir. Tahıllar, fasulye, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz ve ıspanak hyaluronik asit bakımından zengin olan sebzelerden sadece bir kaçıdır. Magnezyum ve çinko içeren sebzelerin büyük kısmı ayrıca hyaluronik asit açısından da zengindir.

Meyveler: c vitamini bakımından zengin olan meyvelerin neredeyse tamamı hyaluronik asit bakımından da zengindir. Portakal, greyfurt, kivi, mango ve limon tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hyaluronik asidi alabilir ve cildinizin daha güzel bir görünümde olmasını sağlayabilirsiniz.

Hyaluronik asit nasıl kullanılır?

Cilt ve eklem sağlığı açısından önemli olan hyaluronik asit doğal bir şekilde alınabileceği gibi vücuda ekstra olarak hyaluronik asit yüklemesi yapılabilir.

Hyaluronik asit nasıl kullanılır diye baktığımızda bunu sadece uzmanlar tarafından uygulanabileceğini görüyoruz. Hyaluronik asit fazla kullanılacak olursa cilt üzerinde alerjik reaksiyonların oluşmasına sebep olabilir. Hyaluronik asit molekülleri kendinden 200 kat fazla suyu tutabilme özelliği taşır. Bu yüzden kuru ciltler için vazgeçilmez bir kaynaktır. Hyaluronik asit ev ortamında da alınabilsin diye çeşitli firmalar hyaluronik asit tableti üretimi yapmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen bu tabletler genelde günde 1 defa olmak üzere kullanılır. Yan etkileri olabileceğinden dolayı doktor reçetesi olmadan kesinlikle hyaluronik tablet kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here