Kehribar Nedir Faydaları Nelerdir?

238
Kehribar nedir faydaları nelerdir

Genellik pahallı tespihlerin imal edildiği taşlardan birisi olan kehribar, şifa dağıtıcı özelliği ile tanınmaktadır. Kehribar nedir sorusu özellikle alternatif tıp alanında bu taşın faydaları ile ilgili bilgilere sıklıkla yer veriliyor olmasından dolayı merak edilmektedir. Bu yüzden sizlere bu makalemizde kehribarın faydaları nelerdir hususunda bilgi vereceğiz.

Kehribar nedir nasıl oluşur?

Kehribar bitkilerde yer alan reçinelerin zaman içerisinde fosilleşmesi ile meydana gelen bir taş türüdür. Fosil bir ürün olmasından dolayı bizlere geçmişten haberler de vermektedir. Açık sayı ve koyu sarı renklerden olan kehribar hafif kırmızıya çalan bir renge sahiptir. Saydam bir yapıda olan kehribarın fosilleşmiş bir taş olmasından dolayı içerisinde yer alan maddeler ile bilim dünyasına ışık tuttuğu da bilinmektedir. Bulunan kehribar taşları incelendiğinde bu taşlar içerisinde birçok canlının yer aldığı da gözlemlenmiştir.

Özellikle kehribar taşları içerisinde geçmişte yaşamış olan böcekler bozulmamış bir şekilde bulunmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise bitkilerin salgılamış olduğu reçinelere böceklerin gelmesidir. Zaman içerisinde ölen böcekler de bu reçinelere karışarak korunmuş ve günümüze kadar ulaşmışlardır. Kehribar taşları sayesinde özellikle geçmiş yaşamda ne gibi durumların olduğu kolay bir şekilde analiz edilmektedir. Bazı uzmanlar bu taşlar ile birlikte günümüze kadar ulaşmış olan böceklerin DNA yapılarını analiz ederek bu canlıları birebir şekilde kopyalamaya çalışmaktadır. Teknoloji daha uç noktalara ulaşacak olursa bu durumun da mümkün kılınacağı inancındayız.

Kehribar taşının faydaları

Kehribar faydaları

Şifalı taşlar içerisinde baş sıralarda yer alan kehribarın bileşiği incelendiğinde oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit karşımıza çıkmaktadır. Bu maddeler de özellikle insan sağlığını pozitif yönde etki etmektedir. Çok Sayıda faydasının bilimsel olarak kanıtlanmış olmasından dolayı insanlarda bu taşı üzerlerinde bulundurma istediği doğmuştur. Bu nedenden dolayı bu taş çeşitli takıların imalatında kullanılmıştır. Bilinen en önemli faydası vücutta meydana gelen enfeksiyonların önüne geçmesidir. Ayrıca guatr hastalığına şifa olduğu bilindiğinden guatr hastaları bu taştan yapılmış olan gerdanlıkları takmaktadır.

Kehribar taşı üzerinde yapılan analizler bu taşın ağrı kesici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle kış aylarında şiddetli romatizma ağrıları ile mücadele eden kişilerin kehribar taşı sayesinde bu çekilmez ağrılarından büyük oranda kurtuldukları bilinmektedir. Kehribar taşının solunum yolu hastalıklarına karşı da şifa verici özelliği bulunmaktadır. Özellikle astım hastalarının sorunlarını ortadan kaldırmak adına olumlu yönlerinin olduğu bilinmektedir. Kehribar faydaları ciddi anlamda çoktur ve bu yararları bilim dünyası tarafından da kanıtlanmıştır.

Şüphesiz çağımızın en büyük sorunları arasında depresyon yer almaktadır. Uzun soluklu depresyonların insan sağlığını ciddi anlamda etkileyip yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir. Bir kişi özellikle sol bileğine kehribar taşından yapılmış olan bir bileklik takacak olursa tüm negatif sinyallerin bedenine ulaşmasını engeller ve bu sayede depresyondan kurtulur. Ciddi anlamda iç huzursuzluklarınız varsa kehribar taşından yapılmış olan bir bilekliği sol bileğinize takarak olumlu etkileri bariz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Kehribar taşı nasıl anlaşılır?

Kehribar taşı özellikle çam ağaçları tarafından salgılanan reçinelerden meydana gelmiştir. Bu yüzden bir kehribar taşına ateş tutulduğu zaman etrafa çam ağacı kokusu yayılmaktadır. İlgili taş en değerli taşlar arasında yer aldığından dolayı birçok kişi ekonomik gelir elde etmek adına bu taşların sahtesini üretmektedir. Dolandırılıp mağdur olmamak adına kehribar taşına ateş tutarak orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Takı takmayı sevmiyorsanız ancak bu taşın faydalarından nasiplenmek istiyorsanız takı yerine tespih tarzındaki ürünleri de kullanmanız mümkün. Şifalı taşlar arasında bulunan bazı taşlar negatif enerjiyi uzaklaştırmanızda etkin bir şekilde rol alır. Negatif enerjiyi alan taşlar sayfasından bu taşlar hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Kehribar fiyatları nasıl belirlenir?

Kehribar fiyatları

Kehribar taşı birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır. Örneğin tespihlerde kullanılması ciddi anlamda yaygındır. 2 tespihin her biri kehribar taşı kullanılarak yapılmış olmasına rağmen fiyatları birbirinden farklı olabiliyor. Bu durum kullanılan taşın özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Taşın sahip olduğu ekstra özellikler bu materyal kullanılarak yapılan ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasını sağlamaktadır.

Kehribar fiyatları kullanılan taşın geçmişi ile alakalıdır. Fosil olarak çıkarılan taşlar suni kehribarlara göre daha pahallıdır çünkü fosil niteliğinde olan taşların doğada bulunması gerçek anlamda zordur.

Kehribar fiyatları incelemesi yapılırken karşınıza çıkan bazı ürünlerin içerisinde çeşitli böceklerin fosillerinin yer aldığını görürsünüz. İçerisinde fosil olan kehribar taşları en pahallı özelliğe sahip olan kehribarlardır. Mesela sizlere paylaştığımız, her bir taşının içerisinde bir karınca fosili yer alan tespih yaklaşık olarak 10.000 TL gibi fiyatlara alıcı bulabiliyor. Taşı işleyen ustanın da yapılan ürünlere değer kattığı bilinmektedir. Herkes tarafından bilinen taş ustalarının yaptığı basit ürünler bile bu ürünlerin ekstra olarak fiyat kazanmasında etkilidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here