Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?

En ünlü Türk bilginlerden birisi olan Hezarfen Ahmed Çelebi, Osmanlı Devleti zamanında yaşam sürmüştür. 1609 senesinde dünyaya gelen Hezarfen Ahmed Çelebi, kendi üretmiş olduğu kanatlar ile uçmayı başaran ilk kişi olması nedeniyle popülerdir. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin ilmi bilgisi aşırı derecede yüksektir ve kendisini özellikle tasarım konusunda aşırı derecede geliştirmiştir. Şüphesiz yapmış olduğu yapay kanatlar da kendisinin tasarım konusunda ne kadar bilgili olduğunu göstermektedir.

Hezarfen Ahmed Çelebi’nin ilk uçma girişimlerini incelediğimizde kendisinin İsmail Cevheri’yi örnek aldığını görmekteyiz. 10. Yüzyılda uçma konusunda çeşitli çalışmalar yapıp teoriler üretmiş olan İsmail Cevheri’nin ayrıca tarihte uçma fikirleri ile ön plana çıkan Leonardo da Vinci’ye de ilham kaynağı olduğu düşünülüyor. Hezarfen Ahmed Çelebi tabi ki de hemen yapay kanatları üreterek uçmaya kalkışmamıştır. Ünlü bilim insanının uzun süre kuşları gözlemlediği bilinmektedir. Ayrıca işi riske atmamak adına kendisinin uzun zaman boyunca rüzgarın gücü üzerinde de araştırmalar yaptığı biliniyor.

Yıl 1932’yi gösterdiğinde yapmayı başardığı bir kuşu andıran yapay kanatları takarak Galata Kulesinden atlayan Hezarfen Ahmed Çelebi, 3358 metreyi yapmış olduğu bu kanatlar ile uçarak katedmiştir. Galata kulesinden atlayışı Üsküdar ilçesinde yer alan Doğancılarda sonlanmıştır. Bu tarihten önce kimse uçmayı başaramadığından dolayı Hezarfen Ahmed Çelebi yapmış olduğu bu çalışmayla adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

Hezarfen Ahmed Çelebi Osmanlı Devleti hükümdarı olan IV. Murat tarafından da takdir edilmiş ve bir kese altın ile ödüllendirilmiştir. Evliya Çelebi kaleme almış olduğu seyahatnamesinde Hezarfen Ahmed Çelebi’den detaylı bir şekilde bahsetmiştir. Aşırı derecede bilgi olmasından dolayı IV. Murat’ın kendisinden korkmaya başladığı ve bu nedenden dolayı Cezayir’e sürgün edildiği yazılı kaynaklarda bulunmaktadır. Cezayir’e sürgün edildikten sonra 1640 senesinde hayata gözleri yumduğu biliniyor.

Hezarfen Ahmed Çelebi şüphesiz günümüzdeki hava taşıtlarının oluşmasına öncü olmuş olan bir kişidir. Aşırı derecede sabırlı ve kabiliyetli olması ile tanınmaktadır. Bu gün günümüzde bile insanlar yapılan kanatlar ile Galata Kulesinden atlamaya korkabilir ancak Hezarfen Ahmed Çelebi, yapmış olduğu çalışmalara aşırı derecede gönül verdiğinden dolayı gözünü dahi kırpmadan Galata Kulesinde atladı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Yapay kanatlar ile uçmayı başaran ilk insan Osmanlı Devletinden çıkmış olmasına rağmen maalesef 2000’li yıllara geldiğimiz bu günlerde halen kendi uçağımızı üretememekteyiz. Bu durumun yaşanmasında en büyük neden şüphesiz icat yapan kişilere yeterli değerin verilmemiş olmasıdır. Eğer Hezarfen Ahmed Çelebi’ye yaşam sürdüğü dönemde daha fazla değer verilip daha fazla imkan sunulsaydı günümüzde hava araçları konusunda en iddialı ülkelerden birisi olabileceğimizi düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here