Tavukların yumurtlaması için ne yedirmeli?

tavuk

Tavuk yumurtası özellikle protein bakımından dünyanın en zengin besinlerdinden birisidir. Müstakil evde yaşayan kişiler sıhhatli beslenmek için doğal yollardan yumurta elde etmek adına bahçelerinde tavuk beslemektedir ancak birçok kişi tavuklarının periyodik olarak yumurtlamamasından yakınmaktadır. Tavukların yumurtlaması için ne yedirmeli ve tavuk her gün nasıl yumurtlar gibi sorular sıklıkla sorulduğundan sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Fazla miktarda yumurta elde etmek ve hayvanların psikolojisini iyileştirmek adına en az 10 tane tavuk alın. Aldığınız tavuklar ilk başlarda yumurtlamayacaktır. Bunun temel sebebi hayvanların yaşam alanlarını yadırgamış olmasıdır. Aradan 15 gün geçmiş bulunmasına karşın tavuklarınız halen bir tane bile yumurta yapmadıysa panik yapma vakti gelmiş demektir. Eğer her hangi bir sağlık problemleri yoksa yumurtlamamaların bazı temel sebepleri olabilir. Bu tarz bir sorununuz varsa tavuklar her gün nasıl yumurtlar gelin birlikte öğrenelim.

Natürel yollarla tavuk beslemek gerçekten de çok mantıklı. Neden derseniz artık yumurta içerisine de çeşitli katkı maddeleri katılmaktadır. Bu katkı maddelerinin katılmasındaki temel amaç yumurtaların bozulmasını önlemektir. Yalnız kendi sıhhatiniz için kuş gribi gibi rahatsızlıklara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Mevsimsel geçişlerde ve tüy atımlarında tavuklar bir süreliğine yumurtlamayı bırakır. Bu yüzden eğer ilgili dönemdeyseniz bir süre yumurta almaktan umudu kesmenizde fayda var. Kümeste yer alan tavuklara çok fazla miktarda mısır vermeyin çünkü mısır tavukta yağlanmaya sebep olur ve yağlanan tavukta yumurtlamaz.

Din alimleri horuzu olmayan tavuğun yumurtasını yemeyi mekruh olarak görmektedir ve bu yüzden insanların büyük bölümü günaha girmemek adına hazır olarak satılan tavuk yumurtalarından uzak durmaktadır. Sizler de tavuk bakan müslüman bir kişiyseniz kesinlikle günahtan uzaklaşmak adına tavuklarınızın arasına horoz koymayı ihmal etmeyin.

tavuk

Tavuğunuz ilgili dönemlerde değilse yumurtlamaya teşvik etmek adın piyasa yer alan yumurta yemlerinden kullanın. Bu yemler tavuğun kısa sürede yumurtasını kabuklandırmasını sağlar ve bu sayede tavuklarınız her gün yumurtlamaya başlar. Yumurta yemlerinin içerisinde yer alan maddeler tavuk sağlığının aşırı derecede olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır ve bu yüzden uzmanlar tavukların sağlığını korumak adına bu yemlerden uzak durulması gerektiğini belirtse de insanlar daha verimli bir şekilde yumurta elde edebilmek adına hayvanların sağlığını hiçe sayarak tavuklara bu tarz yemleri vermeye devam ediyor.

Tavuğun yumurtlaması için horoz gerekir mi?

Tavuklar horoz ile özdeşleştirilen canlılar olsa da bir tavuğun aktif bir şekilde yumurtlaması için horoza gereksinim yoktur. Yani bir kümes içerisinde 100 tavuk olsa ama hiç horoz olmasa tavuklar bu koşullarda dahi yumurtlayabilir. Kümeste horozun olması yumurtadan civciv çıkması için gereklidir. Yani horozsuz bir kümesten yumurta alıp tavuğu yumurtaların üzerine yatırsanız bu yumurtalardan kesinlikle civciv çıkmaz çünkü döllenme gerçekleşmemiştir. Buradan yola çıktığımızda yumurta üretimi için horoza gerek olmadığını ancak civciv üretimi için horozun kesinlikle olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Tavukların yumurtlaması için acı biber

Tüy dökümünde, mevsimsel geçişlerde ve kış mevsimi etkilerini gösterdiğinde tavukların büyük bölümü metabolizma açısından güçsüzleştiğinden dolayı yumurtlamayı bırakır. Yumurta üreticileri ilgili dönemlerde tavuklarından verim alamadıklarından dolayı ciddi anlamda zarar edebilirler. Tavukların ilgili dönemlerde yumurtlamasını sağlamak adına çeşitli ilaçlar geliştirilse de insanlar eskilerden kalma yöntemleri de denemeye devam ediyor. Bu yöntemler arasında tavuklara acı biber yedirilmesi de var. Tavuklarına yumurtlamayı kestikleri zaman acı pul biber yedirerek yumurtlamasını sağladığını iddia eden çok sayıda kişi var.

Bu konu bilimsel olarak ele alınmamış olsa da acı biberin tavukları yumurtlamaya teşvik ettiğini bende gözlemledim ancak bu durumun tavuklara ciddi anlamda zarar verdiğini düşünüyorum. Tavuklar metabolizma açısından zayıfladıkları için yumurtadan kesilir. Bizler bu dönemde tavukları yumurtlamaya zorlarsak tavuklar aşırı derecede yorulur ve yumurtlama yetisini büyük oranda kaybeder. Yani tavukları yumurtlatmak adına acı biber verilmesi yumurtlama verimini ciddi anlamda düşürmektedir. Tavuğunuzdan uzun yıllar boyunca yumurta konusunda verim almak istiyorsanız belirli dönemlerde rahat bırakın. İlgili geçiş dönemleri tavuklar yorulmadan geçirilecek olursa yumurtlama dönemi geldiğinde tavuklardan daha fazla verim alınır. Bu yüzden acı biber verilmesini pek tavsiye etmiyoruz.

6 YORUMLAR

  1. Yumurtayı fazla almak için yanlarına horoz koymak mecburi ve sevapmış benim tavuklar lezbiyen horoz istemiyorlar yumurtası haram olurum ? 😀

  2. Tavuklarım 3 aydan beri bendeler ve yetişkinler yani piliş değiller 1 yıllık tavuklar 3 aydan beri hic yumurta alamiyorum 40 tavukdan 2 yumurta falan oda bazen oluyor acil yardim edermisiniz

  3. buğday tavukta yağlanma yaptığı için yumurtadan kesilir buğday tavuk için verimli değildir az miktarda verilmelidir. bol yumurta için arpa yedirmelisiniz. özellikle haşlayıp veririseniz daha güzel olur.

    • Kardeşim hayvanlar kapalı alanda ise yumurta yapmaları gecikir ama hayvanlar otlanirsa gezerse en kısa zamanda yumurta yapmaya başlarlar bol bol yeşillik yesinler ve dolaşsınlar faydasını göreceksiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here