Kırmızı lahananın faydaları

kırmızı lahananın faydaları

Kırmızı lahana bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle bilinen bir besin türüdür. Kırmızı lahananın faydaları sayılırken bu yüzden daha çok bağışıklık sistemine olan etkileri üzerinde durulur. Rengi her ne kadar mor olsa da bir bu lahana türüne kırmızı lahana diyoruz. İlgili durum büyük ihtimalle zaman içerisinde insanların sürekli olarak kırmızı nitelendirmesini kullanıyor olmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Kış mevsimi geldiğinde turşularda ve salatalarda kullanmış olduğumuz bu besinin ne gibi yararları varmış öğrenelim.

Kırmızı lahananın büyümesi üzerine yapılan gözlemlemeler sonucunca kırmızı lahanaların geceleri büyüme gösterdiği tespit edildi. Ayrıca ayın net bir şekilde gözlemlendiği gecelerde lahanaların büyüme hızı ciddi anlamda artıyor. Gece bir lahana tarlasının yanından geçecek olursanız büyüme etkisiyle gelen çıtırtıları net bir şekilde duyabilirsiniz. Böyle bir özelliği olduğu için insanlar kırmızı lahanaya ayın gücü de demektedir. Birçok hastalığa derman olan kırmızı lahana yüksek oranda sülfür ve C vitamini içermektedir. İçeriğinde yer alan bu maddelerin alınması sağlıklı yaşamak adına önemlidir.

Kırmızı lahananın yararları

Kırmızı lahana beyin için çok önemlidir. Antosiyanin açısından zengin olan kırmızı lahana beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlar. Bu sayede kişinin durumlarda daha iyi bir şekilde konsantre olmasını sağladığı biliniyor. Sinir sisteminin güçlenmesini sağlayan kırmızı lahana çağımızın hastalıkları arasında kabul edilen Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını da engeller. K vitamini yönünden de zengin olan bu besin sadece bu etkisinden dolayı bile tüketilmesi gerekmektedir.

Kırmızı lahananın kalori değeri aşırı derecede düşüktür. Bu etkisi sayesinde kilo almanıza neden olmaz hatta kilo vermenize yardımcı olur. Bu yüzden diyetisyenler hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilere kırmızı lahana bakımından zengin bir diyet uygulamaktadır. Posası yüksek olduğu için kırmızı lahana tokluk hissinin de artmasını sağlar. Bu sayede aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Lahana yapısal olarak incelenirse bu besin türünün lif açısından zengin olduğu görülür. Sizlerin de bildiğiniz gibi lifler yiyecekler sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlık gibi sıkıntılarınız varsa lif oranı yüksek olan kırmızı lahanayı tüketerek sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kırmızı lahana kişiyi bazı kanser türlerine karşı da korumaktadır. Kalınbağırsak, akciğer, mide ve cilt kanserine karşı vücudu koruma altına alan kırmızı lahana kanser hastalığının tam bir düşmanıdır. Özellikle ailesinde daha önceden kanser hastalığına yakalanmış olan kişiler vücutlarını koruma altına almak için kırmızı lahana tüketmelidir.

Kırmızı lahana vücutta biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan kırmızı lahana hastalıklara yakalanma oranınızı azaltacağı gibi hastalıklarla daha etkin bir şekilde mücadele etmenize yardımcı olur. Kış mevsimi geldiğinde soğuk algınlığına paralel olarak balgam sorunu ortaya çıkmaktadır. Kırmızı lahana tam bir balgam söktürücüdür. Balgamı atmak adına alternatif tıp dünyasında yararlanma niyetindeyseniz kesinlikle kırmızı lahana imdadınıza koşacaktır.

Kırmızı lahana zayıflatır mı?

Kırmızı lahana kalori değeri düşük olduğundan dolayı dünden bu güne diyet listelerinde yer alan bir besindir. Lif oranı yüksek olan kırmızı lahana sindirim rahatlamasını sağladığı gibi yüksek oranda tokluk hissi verir. Bu yüzden sürekli acıkma kaynaklı olarak kilo problemi yaşayan kişiler kırmızı lahanadan destek alabilir. Kırmızı lahananın göstermiş olduğu bu etkiyi ayrıca beyaz lahana da göstermektedir. Zayıflamak için lahanalardan yararlanacaksanız beyaz lahananın faydaları makalesine de kesinlikle göz atmalısınız.

Kırmızı lahananın zararları

Genel olarak bilimsel olarak kanıtlanan önemli bir zararı olmasa da kırmızı lahana ciddi anlamda iyot emilimini azaltır. Sizlerinde bildiğiniz gibi sağlıklı yaşam sürmek için yeterli oranda iyot alınması gerekmektedir. Eğer yüksek oranda kırmızı lahana tüketiyorsanız bu durum iyot eksikliğinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu tip durumlarda vücuda dışarıdan iyot takviyesi yapılarak kırmızı lahananın zararları büyük ölçüde önlenebilir. Makalemizin başında sizlere kırmızı lahananın özellikle salatalarda sıklıkla kullanıldığını belirtmiştir. Bu yüzden kırmızı lahana salatası yapmayı bilmeyen kişilere bu salatanın nasıl yapıldığını da anlatmak istiyoruz.

Kırmızı lahana salatası tarifi

Salatayı yapmak için gerekli olan malzemeler arasında orta boy kırmızı lahana, bir çay bardağı sirke, 3 limon, bir çay bardağı zeytinyağı ve tuz yer almaktadır. Bu malzemeleri hazırladıysanız salatanın yapımına öncelikli olarak malzemeleri yıkayarak başlayın. Lahananın dış yaprakları kalın olduğu için tüketmesi zordur. Bu yüzden lahananın dış yapraklarını kopararak ayırın. Gerile kalan kırmızı lahananın yapraklarını ayırın ve su içerisinde bekletin. Su içerisinde bekletmeniz kırmızı lahananın çıtır hale gelmesini sağlayacağı gibi tozdan topraktan daha iyi bir şekilde arınmasını da sağlayacaktır.

Tüm bu işlemler sonrasında lahana yapraklarını alın ve ince bir şekilde doğrayın. Çok ince şekilde doğramak lahananın besin değerini kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden dilerseniz biraz kaba şekilde de doğrama yapabilirsiniz. Doğrama işlemi bittikten hemen sonra servis yapacağınız kaba lahanayı alın ve üzerine tuz koyup iyice karıştırın. Bundan sonra sirke, limon ve zeytinyağı eklenecek. Bunları da ekledikten sonra salatanızı servis edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli şey tuzun servise yakın zamanda eklenmesidir. Tuzu saatler önce ekleyecek olursanız bu yaprakların pörsümesine ve salatanın tadının bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden sofraya oturmanıza yakın salatanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here