Boşanma Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

0
6

Evliliklerde zamanla değişen anlayışlar, yaşam görüşleri ve beraberindeki yaşam koşullarındaki değişimler gibi pek çok etken dolayısı ile evlilik birliğinin sarsılması mümkün olabiliyor. Türk Medeni Kanunu kapsamında da evlilik birliğinin sürdürülebilmesinin olanaksız olduğu haller durumunda tarafların evlilik birliğinin sonlandırılmasına ilişkin olarak boşanma davası açabilme hakkını veriyor. Bu çerçevede de taraflar tarafından Türk Medeni Kanunu çerçevesinde evlilik birliğinin sonlandırılması üzerine boşanma davası açılabiliyor.

Günümüz modern yüzyıl dünyasında sürekli olarak boşanma davalarında da artış yaşanmakta olduğu gözlemleniyor.  Modern Türk hukuku dahilinde boşanmaya dair var olan düzenlemeler, Avrupa ve dünyanın gelişmiş ülkeleri ile eş değer seviye ve etkilere sahiptir. Modern Türk hukuku kapsamı dahilinde boşanmak isteyen çiftlerin bu taleplerinin yerine getirilebilmesi yalnızca Türk Medeni Kanunu kapsamı dahilinde belirtilmiş olan koşul ve durumların söz konusu olması durumunda mahkeme tarafından yapılacak değerlendirme sonucundaki uygunluğunun belirlenmesi durumunda yerine getirilebilmektedir.

Bu kapsamda da boşanma talebinde bulunan bireylerin, açacakları bu davada istedikleri sonucu elde edebilmeleri için evliliklerine ilişkin olan söz konusu ayrılık nedenlerinin doğru bir şekilde işlenmesi gerekliliği bulunduğundan bu konuda profesyonel desteğe başvuruda bulunarak boşanma avukatı Ankara hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Evlilik birliğinin sonlandırılması arzusunun yaşandığı evliliklerde, ayrılığa neden olarak gösterilen evliliklerdeki problemlerin hangi kapsama girmiş olduğunu ve Türk Medeni Kanunu dahilinde yer alan şartlardan hangisi ile net şekilde gösterilebildiği gibi konuların büyük önem taşıyor olması dolayısı ile oldukça çetrefilli bir duruma bürünen boşanma davalarında profesyonel hukuk desteğinin sağlayacağı çok önemli avantajlar bulunmaktadır. Hem boşanma davasının seyri hem de boşanma davasının neticesi açısından profesyonel avukat müdahaleleri boşanmak isteyen bireylerin, mahkeme sonucunda istedikleri neticeyi alabilmelerini sağlamaktadır.

Türkiye’de Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Boşanma davası türleri

Türk Medeni Kanunu kapsamında boşanma sebepleri genel ve özel olarak iki grup altında değerlendirilmektedir. Günümüzde söz konusu olan bu Türk Medeni Kanunu’ndaki iki ayrımın en önemli nedeni evlilik birliğinde sorunu oluşturun konu veya durumun açık şekilde kanun dahilinde belirtilmiş olup, olmaması üzerinden kaynaklanmaktadır.

Bu çerçevede de özellikle Türk Medeni Kanunu kapsamında genel boşanma sebepleri kanun dahilinde belirlenmiş olsa da evliliklerdeki sorunların hangisinin hangi boşanma nedeni kapsamına girmekte olduğu konusunun netleştirilmesi ise doğrudan ilgili mahkeme hakiminin takdirine bırakılmıştır.

Günümüz Türkiye’sinde açılan boşanma davalarının yüzde 90 gibi son derece yüksek bir bölümü doğrudan genel boşanma nedenlerine bağlı olarak boşanma davalarını açmaktadır. Bu kapsamda bu genel boşanma nedeni Türk Medeni Kanunu kapsamı dahilinde doğrudan evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açacak olaylar ve gelişmeler şeklinde açıklanmaktadır.

Bu noktada da boşanma davası nasıl açılır sorusu boşanma kararı alan her bireyin en çok dile getirmekte ve araştırmakta olduğu konulardan birisidir. Boşanma davalarında öncelikli olarak Türk Medeni Kanunu kapsamında belirlenmiş olunan boşanma nedenlerine evlilikte boşanmaya neden olarak gösterilen durum veya olayların geçerlilik teşkil ediyor olması gerekmektedir. Bunun dışında farklı boşanma türlerinin bulunması dolayısı ile boşanma davalarına ilişkin olarak standart bir süreç işleyişi bulunmaz. Bu yüzden hangi boşanma türü ile boşanma davasının açılacağı konusunda tarafların ya da bireylerin mutlaka profesyonel bir hukuk desteği almaları ve bu şekilde de boşanma davalarında arzuladıkları sonuçları elde edebilmeleri mümkün olabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here