Taş Kesilen Şehir Pompei Sapkınları ve Felaketi

Pompei Nerededir?

Pompei şehrinde yaşamış olan Pompei sapkınları birçoğumuzun bildiği Pompei felaketi adı verilen olayın gerçekleşmesine neden oldu. İtalya’nın Napoli şehrine çok yakın olan bu şehrin yaklaşık olarak milattan önce 5000’li yıllarda kurulduğu bilinmektedir. Şehrin en dikkat çekici özellikleri arasında zamanında aktif olan Vezüv adlı yanardağın burada yer almasıdır. Pompei felaketi bu yanardağın milattan önce 79 yılında aktif hale gelip patlaması sonucunda gerçekleşti. İnanışla göre bu felaketin yaşanmasına Pompei sapkınları neden oldu ve Pompei helakı yaşandı.

Tarihsel süreçte Pompei şehri dünyadaki cennet olarak tanıtılması ile göze çarpmaktadır. Felaketin gerçekleşmiş olduğu yıllarda bu şehirde ekonomik kapasitenin yüksek olduğu, insanların ciddi anlamda mal varlığına sahip olduğu biliniyor. Ekonomik kapasitenin yüksek olmasından dolayı ilgili dönemde İtalya’nın en zengin ve en elit insanları bu şehirde yaşıyordu ta ki büyük helak gerçekleşene kadar.

Pompei şehrinde ekonomik düzeyin yüksek olmasından dolayı insanlar neredeyse tüm inançlarını kaybetmişti ve paranın kölesi haline gelmişti. Tüm sapkınlıklar boy gösteriyordu. Fuhuş sıradanlaşmıştı. Zengin erkekler başka yerlerden getirdikleri küçük erkek çocukları ile birlikte oluyor ve bunu üstünlük olarak görüyordu. Fuhuş o kadar sıradanlaşmıştı ki kimse bu eylemler içerisinde olan kişileri yadırgamıyordu. Ayrıca ekonomi iyi olduğundan dolayı da kumar ilgili dönemde en büyük tutkular arasında yer almaktaydı. Bunca yapılan sapkınlığın bir bedeli olmalıydı ve bu bedel insanların taş kesilmesiyle ödendi. Bizler yaşanan bu felaketi günümüzde Pompei felaketi olarak ansak da yaşanan bu felaket yüce yaratıcının bizlere apaçık bir mesajıdır.

Milattan önce 79 yılına gelindiğinde sapkınlıklar en uç noktaya ulaşmıştı. Yüce Yaratıcı bu sapkınlığa son vermek ve Pompei helakını gerçekleştirmek adına şehirde yer alan Vezüv yanardağını harekete geçirdi. Büyük bir patlama yaşandı ve yer kürenin kızgın lavları şehrin üstünü örttü. Yaşanan bu felakette yaklaşık olarak 250.000 civarında insan helak oldu. Birçok dini bütün kişi günümüzde helak olan bu insanlara insan demeyi dahi reddetmektedir. Nedenini ise yaptıkları sapkınlıklar olarak göstermektedirler.


Normal şartlarda bir yanardağ paylayacak olsa tüm insanlar yanarak yok olur. Yani taşlaşmanın meydana gelmesi söz konusu değildir. Müslümanlar Pompei felaketinin yaşanmasını insanların ders alması olarak nitelendirmektedir. İnsanların yok olmaması, yok olmak yerine taş kesilmesi Allah’ın biz insanlara bir mesajı olarak değerlendirilmektedir.

Pompei taş kesilen insanlar olayını yerinde görmek isteyen kişiler Napoli’de yer alan müzeye giderek taş kesilmiş olan insanları görebilirler. Bilim dünyasında bu insanların nasıl taş kesildiklerine dahi derinlemesine araştırmalar yapılmış olsa da bu durumun nasıl gerçekleştiği henüz tespit edilememiştir. Pompei helakından çıkaracağımız en büyük ders yapılan hiçbir kötülüğün karşılıksız kalmayacağıdır. Allah bizleri doğru yıldan ayırmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here