Adrenalin Hormonu Fazlalığı ve Eksikliği

Adrenalin hormonu böbrek üstü bezleri aracılığıyla salgılanmakta olan bir hormondur. Adrenalin hormonu bazı kişilerde yüksek bazı kişilerde ise düşük olabilmektedir. Adrenalin hormonu fazlalığı kişinin aşırı derecede hareketli olmasına neden olduğundan dolayı ister istemez adrenalin hormonu nasıl düşürülür konusu merak edilmektedir. Ayrıca adrenalin hormonu eksikliği de kişinin aşırı derecede durağan olmasına neden olduğundan dolayı birçok kişinin adrenalin hormonu nasıl yükseltilir konusunda da bilgiye gereksinimi bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere adrenalin hormonu ile alakalı tüm bildiklerimizi anlatmaya çalışacağız.

Adrenalin hormonu böbrek üstü bezleri tarafından salgılandıktan sonra vücutta çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler arasında kan şekerinin yükselmesi, kalp damarlarının genişlemesi, kalp atımının hızlanması, metabolizma hızının artması ve düz kasların gevşemesi gibi durumlar yer almaktadır. Adrenalin hormonu beyin denetiminde salgılanan bir hormondur. Kişi aşırı derecede stres, korku ve heyecan gibi duygu durumunu kısa süre içerisinde değiştirecek hallere maruz kaldığında beyin talimat verir ve böbrek üstü bezlerinden adrenalin hormonu yoğun bir şekilde salgılanmaya başlar.

Adrenalin kana birden giriş yaptığından dolayı kişinin tansiyonu ani bir şekilde yükselir. Bu nedenden dolayı özellikle yüksek tansiyon problemi olan kişilere doktorlar heyecanlanmaması, stres yapmaması ve korkmaması gibi konularda uyarılar yapmaktadır. Adrenalin salgılanmaya başladığından yüksek oranda enerji kaynağına gereksinim duyulmaktadır. Enerjiye gereksinim duyulmasındaki temel neden ise metabolizma hızının aşırı derecede artmasıdır. Aşırı adrenalin yükselişi metabolizmayı olumsuz etkilediğinden dolayı adrenalin salgılanmasından dolayı çeşitli rahatsızlıklar yaşayan kişilere noradrenalin verilerek metabolizma hızının düşmesi sağlanmaktadır. Uzmanlar özellikle korku anında yüksek oranda adrenalinin salgılandığını belirtmektedir. Diğer ani şekilde ortaya çıkan olaylar da adrenalin salgılanmasını sağlasa da hiçbir olay korku anındaki kadar bedeni tetiklemez.

Adrenali düşüklüğü olan kişiler toplum arasında aşırı derecede sakin olarak yer alan kişilerdir. Adrenalin seviyesinin düşük olması kişinin hayattan zevk alamamasına neden olduğundan dolayı adrenalin düşüklüğü olan kişilere dışarıdan adrenalin takviyesi yapılarak sorunları ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Adrenalin hormonu laboratuar ortamında üretilebilen bir hormon olduğundan dolayı çeşitli ilaçlar kullanarak kan içerisindeki adrenalin seviyesinin yükseltilmesi mümkündür. Metaraminol, fenilefrin ve efedrin adrenalin yükseltmek adına kullanılan ilaçlardan sadece bazılarıdır.

Günümüzde adrenalin hormonu tıp dünyasında çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin duran bir kalbe adrenalin yüklemesi yapılarak çalıştırılması muhtemeldir. Özelikle ameliyat esnasında kalbi duran ve çalışmayan hastalara adrenalin yüklemesi yapılarak kalplerinin tekrardan çalıştırıldığı bilinmektedir. Adrenalin hormonu vücudun alarma geçmesini sağlayan bir hormondur. Bu özelliğinin olmasından dolayı tıp dünyasında adrenaline hayat kurtarıcı gözüyle de bakılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here