Bilim dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Thomas Alva Edison hayatı ile insanları etkileyen kişilerden birisidir. Thomas Alva Edison hakkında bilgi bulmaya çalışırken özellikle Thomas Alva Edison neyi buldu konusuna değinmenin yerinde bir karar olduğunu düşündük. Ünlü bilim insanı olan Thomas Alva Edison henüz 7 yaşındayken ebeveynleriyle birlikte Michigan’daki yer alan Port Huron adlı yere yerleşti. Temel eğitimlerini burada almaya başlayan bilim insanı bir süre sonra algısının aşırı derecede yavaş olması gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı ve özel bir öğretmen eşliğinde eğitim almaya başladı. Çevresi tarafından akli dengesi bozuk olduğuna inanılsa da zaman içerisinde kendisinin aşırı derecede zeki bir kişi olduğu ortaya çıktı. Henüz 10 yaşına geldiği zaman Thomas Alva Edison fizik ve kimya alanında yazılmış olan eserlere ilgi duymaya başladı ve bu alanda kendisini geliştirmeye karar verdim.

Çalışmalarına yön verebilmek adına evleri küçük olsa da evlerinde yer alan kilerde bir kimya laboratuarı oluşturarak burada çalışmalar yapmaya başladı. İlerleyen zaman içerisinde mors alfabesini öğrenen Edison hiçbir destek almadan bir telgraf aleti yapmayı başardı. Gençlik döneminde geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan dolayı duyma kabiliyetinde ciddi derecede zayıflamalar meydana geldi.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Aile ekonomisi iyi olmadığından dolayı çok küçük yaşlarda gazete satmaya başlayarak ailesine destek olmaya çalıştı. Gazeteleri tren içerisinde sattığından dolayı bilimden uzak kalma korkusu içini sarmıştı ve bu yüzden kimya laboratuarını yük treninde yer alan bir bölüme taşıyarak çalışmalarına burada devam etti. 1868 senesine gelindiğinde ünlü bilim insanı olan Thomas Alva Edison kendi laboratuarını kurmayı başardı. Bilime aşırı derecede ağırlık veren Thomas Alva Edison kayıt makinesini icat ederek patentini aldı. Döneminde aşırı derecede ilginç bulunsa da bu aygıtın kimse tarafından alınmadığı bilinmektedir.

Bu çalışması ilgi görmeyince ekonomik sorunlar yaşamaya başladığından dolayı bulunduğu yeri terk ederek New York’a yerleşti. Burada çeşitli telgraf çalışmaları yapan Edison, Edison Universal Stock Printer adlı şirketi kurdu. Yaptığı ve patentini aldığı çalışmaları şirket bünyesinde satarak kısa süre içerisinde ciddi paralar kazanmayı başardı. O kadar çok para kazandı ki bunun üzerine telgraf ve telem aygıtlarını üretmek adına bir imalathane kurdu. Thomas Alva Edison çalışmalarına olanca hızıyla devam ederek bir süre sonra gramofonu icat etmeyi başardı ve bu sayede dünyanın en fazla tanınan isimlerinden birisi haline geldi.

Thomas Alva Edison denildiği zaman akla gelen ilk şey şüphesiz ampullerdir. Dönemin ark lambasından esinlenen Edison bu lambayı referans alarak çalışmalar yaptı ve vakumlanmış cam fanus içerisinde yer alan karbon flamanlı elektrik ampulünü icat etmeyi başardı. Bu icadının ardından yaklaşık olarak 3 yıl sonra tüm New York sokakları bu lambalar ile aydınlatılmaya başlandı. Ünlü bilim insanlarından birisi olan Nikola Tesla florasan lambaları icat ettikten sonra Thomas Alva Edison tarafından bulunan ampuller önemini yitirdi ve aydınlanmaya gereksinim duyulan neredeyse her yerde Nikola Tesla tarafından bulunmuş olan florasanlar kullanılmaya başlandı.

Nikola Tesla’nın Edison’un önüne geçmesindeki en büyük neden şüphesiz kendisinin alternatif akımı bulmuş olmasıdır. Thomas Alva Edison alternatif akımın aşırı derecede tehlikeli olduğunu ve bundan dolayı doğru akım kullanılması gerektiğini hayatı boyunca savunmuş olan bir kişidir. Ancak doğru akım devre elemanı boyutlarını arttırdığından dolayı günümüzde neredeyse her yerde alternatif akımın kullanılması tercih edilmektedir.

16 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları