Jinjivit Nedir Belirtileri Tedavisi

Halk arasında diş eti iltihaplanması olarak bilinen jinjivit, birçok kişinin sıklıkla mücadele etmiş olduğu bir problemdir. Jinjivit belirtileri arasında diş etlerinde şişme ve kanama baş sırada bulunur. Uzmanlar jinjivit adı verilen bu rahatsızlığın genel olarak dişler üzerinde çıkan plakların diş etlerini tahriş etmesi nedeniyle ortaya çıktığını belirtmektedir. Bir kişi jinjivit hastalığı ile mücadele ediyorsa bu kişilerde diş etleri aşırı derecede narin olduğundan dolayı sıklıkla diş eti kanamaları meydana gelmektedir. Jinjivit hastalığıyla mücadele eden bir kişiyseniz diş etlerinize çok az miktarda baskı yaptığınızda bile diş etlerinizde kanamaların meydana geldiğini ve sonrasında diş etlerinde şişkinliklerin oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Birçok kişi tarafından bu hastalık basit bir hastalık olarak kabul edilse de diş sağlığını korumak adına önemsenmesi gereken bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Jinjivit belirtileri kendisinin bariz bir şekilde gösterdiğinden dolayı jinjivit probleminin teşhis edilmesi birçok hastalığa olanla kolaydır. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizde kanamalar meydana geliyorsa ve diş etlerinizde birdenbire nedensiz bir şekilde şişkinlikler meydana geliyorsa bu durum büyük ihtimalle jinjivit problemi ile mücadele ediyorsunuz anlamına gelmektedir. Diş etlerinde meydana gelen bu belirtiler kişinin ilk etapta acı çekmesine neden olmadığından dolayı jinjivit hastalığı ile mücadele eden kişiler ilk etapta bu hastalığı önemsemezler ancak jinjivit tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa bu durum diş etinin tamamen yok olmasına ve ortaya kemik dokusunun çıkmasına neden olabilir. Şüphesiz bu durumda kişinin dişlerini kaybedeceği anlamına gelmektedir. Dişlerinizin diş etlerinizden ayrılıp düşmesini istemiyorsanız jinjivit problemi ortaya çıktığı gibi tedavi sürecini başlatmalısınız.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi jinjivit problemi özellikle dişlerde meydana gelen taşlardan ve plaklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Periyodik olarak düşlerinizdeki plakları temizleyecek olursanız dişlerinizde jinjivit problemi meydana gelmeyecektir. Ayrıca jinjivit tedavisinde ilk olarak dişlerdeki plakların temizlenmesi ile işe başlanır. Sonrasında diş etlerinde meydana gelen kanamaları engellemek için çeşitli ilaç takviyeleri uygulanır. Ayrıca ağızda yer alan eskimiş dolgularda diş etlerinin zarar görmesine neden olduğundan dolayı eski dolgular yenilenir ve çürük olan dişlere yeni dolgular takılır. Bu sayede ağız bakımı sağlanmış olur ve jinjivit probleminin tedavisi daha kolay bir hale gelir.

Jinjivit hastalığı en çok gözlemlenen diş eti problemlerinden birisi olduğundan ötürü insanlar bu hastalığa yakalanmak istememektedir. Eğer sizler de jinjivit hastalığı ile mücadele etmek istiyorsanız özellikle ağız bakımınıza özen gösterin. Dişlerinizde plakların oluşmaması için dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayın ve ayrıca diş aralarını da temizleyebilmek adına diş ipi kullanın. Ağız gargaraları ağız içerisinde yer alan mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlamaktadır. Diş etlerinizde kanama meydana geldiği zaman bakteriler kanama yoluyla yayılabilir. Bu durumun önüne geçmek için yani bakterileri yok etmek için sadece bu alanda kullanılmak adına geliştirilmiş olan ağız gargaralarını kullanın. Bu sayede hastalığın tedavisi daha kısa sürecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here