Kilo Aldıran Yiyecekler

şişmanlatan yiyecekler

Kilo aldırıcı etkisi olan yiyecekler sayesinde aşırı derecede zayıf olan kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo alması mümkündür. Sizler de normal kilonuza oranla aşırı derecede zayıfsanız kilo aldıran yiyecekler sayesinde vücudunuz için gerekli olan ideal kiloya ulaşabilirsiniz. İnsanlar kilo almak adına kalori değeri yüksek olan gıdalara yönelmektedir ancak kalori değeri yüksek olan her gıdanın sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişiler kilo aldıran yiyecekler konusunda tam bir bilgi almadan kesinlikle kilo almak adına kalori değeri yüksek olan gıdalara yönelmemelidir çünkü her şeyin sağlıklısı önemlidir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen bireyler gün içerisinde ihtiyaç duymuş oldukları kalori değerinin maksimum 400 kalori kadar fazlasına çıkmalıdır. Bu kalorinin daha üstüne çıkılması kişinin sağlıksız bir şekilde şişmanlamasına neden olur. Özellikle peynir çeşitleri, makarnalar, muz, kepekli ve tahıllı ekmekler hem kalori değeri yüksek hem de vitamin, mineral ve lif açısından zengin besinlerdir. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişilere kilo aldıran yiyecekler sayılırken ilk olarak bu yiyecekler söylenmektedir.

Günümüzde birçok insan şişmanlıkla uğraşırken bazı kişilerin aşırı zayıflıktan yakınması sizlere ilginç gelse de ideal kilonun dışında olunması metabolik faaliyetlerin olumsuz etkilenmesine neden olur. Aşırı derecede zayıf olan kişilerin bağışıklık sistemlerinde, kas sistemlerinde, ciltlerinde çeşitli sorunların ortaya çıktığı bilinmektedir ve bu yüzden her insanın ideal kiloda olması tavsiye edilmektedir. İnsanların bedenlerinde yer alan kemiklerin oranı, kasların oranı farklı olduğundan dolayı herkesin ideal kilosunun farklı olduğunu söyleyebiliriz, eğer zayıflıktan yana şikayetleriniz varsa öncelikli olarak ne kadar kilo almanız gerektiğini tespit etmeniz gerekmektedir yani ideal kilonuzu belirlemeniz en önemli husustur. İnternet ortamında ideal kilo hesaplamak adına geliştirilmiş olan çok sayıda sistem bulunmaktadır. Bu sistemlere giriş yaparak ideal kilonuzun ortalama olarak ne kadar olduğunu belirlemeniz mümkündür. Hesaplanan ideal kilonuza ulaşmanız durumunda hem bağışıklık sisteminiz güçlendirir hem de kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz. Bu yüzden kilo aldıran yiyecekler üzerinde çalışmalar yapmadan evvel ilk olarak ideal kilonuzu hesaplayın ve ne kadar kilo almanız gerektiğini tespit edin.

Bazı insanlar yeterli oranda yemek yemesine rağmen bir türlü kilo alamadıklarını söylemektedir. Bu durum üzerinde yaptığımız araştırmalar neticesinde ilgili kişilerin özellikle metabolizmalarının yüksek hızda çalıştığını gözlemledik. Yani metabolizma hızınız aşırı derecede hızlıysa bu durum kilo alamamanıza neden olabilir. Bu tip durumlarda kişinin gün içerisinde harcamış oldu kalori değeri yüksek olduğundan dolayı şişmanlamak adına almış olduğu kalorinin daha da üstüne çıkması gerekmektedir. Bu sayede kilo alımının gerçekleşmesi mümkündür. Uzmanlar ayrıca bazı insanlarda genetik nedenlerden dolayı kilo almanın pek mümkün olmadığını belirtmektedir. Özellikle ebeveynleriniz aşırı derecede zayıfsa sizlerin de zayıf bir bünyeye sahip olma ihtimalimiz yüksektir. Bu nedenden dolayı kilo aldıran yiyecekler tavsiye edilmeden evvel kişinin bir uzman kontrolünden geçmesi gerekmektedir çünkü sayede daha sağlıklı bir şekilde kilo alınabilir.

Sizlere yardımcı olabilmek adına kilo aldıran besinler nelerdir konusunda maddeler halinde açıklamalar yaptık. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız kesinlikle bir besin tipine yönelmemeye özen gösterin. Eğer sağlıklı bir besin programı oluşturamıyorsanız kesinlikle alanında uzman bir doktordan beslenme konusunda destek almanızı tavsiye ederiz.

Bitkisel yağlar: zeytinyağı, fıstık yağı, palmiye yağı, soya yağı, kanola yağı kalori değeri yüksek olup sağlıklı bir şekilde kilo almaya yardımcı olan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişiler katı yağlar yani margarinler yerine yemeklerinde bu yağları kullanarak almış oldukları kalori değerini yükseltebilir ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo alabilir.

Hayvansal yağlar: kırmızı etlerin ve balıkların içerisinde kalori değeri yüksek olan hayvansal yağlar bulunmaktadır ancak bu yağlar kolesterol değerlerini değiştirdiğinden dolayı kesinlikle belirli oranda tüketilmelidir. Gereğinden fazla tüketilmesi kolesterol değerlerinin artmasına neden olacağından dolayı çeşitli sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Peynir: peynirlerin yağ oranı yüksek olduğu gibi peynirlerin içerisinde yer alan kalsiyum ve protein sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olmaktadır. Peynirlerin yağ oranının yüksek olmasından dolayı kesinlikle tüketimine sınırlama getirilmelidir. Aksi takdirde kilo alayım derken fazla kilolar ile mücadele etme ihtimaliniz aşırı derecede yüksektir.

Kuruyemişler: fıstık badem ve çekirdek gibi kuruyemişler içerisinde sağlıklı yağ asitlerini ve proteinleri barındırdığı gibi bu besinlerin kalori değerlerinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Gün içerisinde yaklaşık olarak bir avuç kuruyemiş tüketilmesi kilo almanıza ciddi oranda yardımcı olacaktır.

şişmanlatan yiyecekler

Siyah çikolata, fıstık ezmesi, tahin, kuru kayısı, Hindistan cevizi, kuru üzüm, patates, susam, ceviz, tereyağı ve yumurta kilo aldıran besinler arasında yer alan diğer ürünlerdir. Beslenme zincirinizi zenginleştirmek adına bu ürünleri de beslenme zincirinize dahil edebilir ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın bireysel olarak sağlıklı bir şekilde kilo almanıza aslında pek mümkün değildir. İllaki beslenme zincirinize aslında faydası olmayan besinleri ekleyerek sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden eğer aşırı zayıflıktan yana sıkıntılarınız varsa kesinlikle alanında uzman bir kişiden destek alarak beslenme zinciri oluşturmaya özen gösterin. Bu sayede daha sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here