Yalancı Gebelik Nedir Belirtileri ve Tedavisi

yalancı gebelik

Yalancı gebelik, kadının hamile olmamasına rağmen hamilelik durumunun tüm belirtilerini taşıması durumudur. Yalancı gebelik belirtileri kendisini hamilelik belirtileri olarak göstermektedir. Bu nedenden dolayı hamile olmamasına rağmen yalancı gebelik problemi olan bayan kendisini hamile zannetmektedir. Yalancı gebelik problemi özellikle uzun zamandan beri hamile kalmak istemesine rağmen bir türlü hamile kalamayan bayanlarda sıklıkla gözlemlenmektedir. Ayrıca bu problemin hamile kalmaktan korkan kişilerde de ortaya çıktığı bilinenler arasında yer alıyor. Sizler de yalancı gebelik problemi ile mücadele edip etmediğinizi merak ediyorsanız sayfamızdan yalancı gebelik belirtileri ve yalancı gebelik tedavisi hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Tıp dünyasında pseudocyesis olarak geçen yalancı gebelik özellikle yeni üreme çağına ulaşmış olan bayanlarda sıklıkla görülen bir problemdir. Yalancı gebelik özellikle ciddi psikolojik sorunları olan yani ağır depresyon geçiren bayanlarda daha sık gözlemlenmektedir. Bu nedenden dolayı yalancı gebelik problemi olan kişilere psikolojik destek verilmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisi öncelikle psikolojik problemlerin ortadan kaldırılması ile başlamaktadır.

Yalancı gebelik belirtileri arasında kusma, mide bulantısı, aşerme, göğüs şişkinliği, kilo alma yer almaktadır yani bu belirtilerden yola çıkacak olursak yalancı gebelik belirtileri ile gerçek gebelik belirtilerinin tamamen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bu belirtiler ortaya çıktığında bayan kendisini hamile zannedebilir ancak durumun böyle olmadığı bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Yalancı gebelik meydana geldiğinde bazı bayanlar bebeğin karnında hareket ettiğini dahi söylemektedir. Bu tip bir şeyin yaşamasındaki temel neden tamamen psikolojiktir yani anne karnında bir bebek olmasına olmamasına rağmen yalancı gebelik yaşayan bayanlar karnında bebeğin hareket ettiğini dahi hissedebilir. Durum ortaya çıktığında tabii ki bayanlar aşırı derecede hayal kırıklığına uğramaktadır çünkü bu rahatsızlık özellikle uzun zamandan beri bebek sahibi olamayan ve hamile kalmayı arzulayan bayanlarda sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Yalancı gebelik sadece insanlarda ortaya çıkan bir durum değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda yalancı gebelik probleminin bazı hayvan türlerinde de gözlemlendiği bilinmektedir. Yalancı gebelik problemi olan bayanları incelediğimizde birçoğunun hamile kalma ihtimalinin olmadığını görmekteyiz. Bu durum kadının yetersiz kaldığını düşünmesine neden olduğundan dolayı bir süre sonra bu psikolojik durum kadını tamamen ele geçirmektedir ve adeta hamileymiş gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durumun yaşamasındaki temel neden derin duyguların metabolizmaya yani bedeni tamamen ele geçirmesidir.

yalancı gebelik

Hamilelik belirtileri ortaya çıkan bayanların yalancı gebelik yaşayıp yaşamadıklarını anlamaları için testi yaptırmaları yeterli olacaktır çünkü yaptıracağınız gebelik testlerinde eğer gebelik belirtileri yalancı gebelik problemine aitse yapılan testlerin sonucu negatif olarak çıkacaktır. Yalancı gebelik derin psikolojik sorunların yaşanmasına neden olduğundan dolayı bu süreçte kesinlikle psikolojik destek alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili problemin ortadan kaldırılması bir hayli güç olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here