Alyuvarlar, kan içerisinde yer alan hücrelerden birisi olup kana kırmızı rengini vermesi ile tanınan hücredir. Kan içerisindeki hücreler ele alındığında sayısal olarak en fazla alyuvar adı verilen hücrelerin olduğu görülür. 1650’li yıllarda keşfedilen alyuvarlar incelendiğinde bir insan bedeninde yaklaşık olarak 25 trilyon alyuvarın olduğu görülmektedir. Genel olarak bu hücreler alyuvar ismi ile anılsa da tıp dünyasında eritrosit isiyle de anıldıkları bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda alyuvarların özellikleri incelendiğinde yüce yaratıcının insanı ne kadar kusursuz bir şekilde yarattığı gözlerden kaçmamaktadır çünkü alyuvarların özellikleri kusursuz bir eserde olabilecektir niteliktedir.

Alyuvarlar her ne kadar kana kırmızı rengini veren hücreler olarak tanınsa da alyuvarların daha birçok özellikleri bulunmaktadır. Alyuvarlar kan sisteminde hayati önem taşıyan hücrelerden birisidir. Çünkü alyuvarlar aracılığıyla hücrelerin gereksinim duyduğu oksijen hücrelere taşınır ve hücrelerden atılması gereken karbondioksit alyuvarlar sayesinde hücrelerden uzaklaştırılır. Alyuvarların içerisinde yer alan hemoglobin maddesi alyuvarların önemini arttıran önemli maddelerden birisidir. Alyuvarların özellikleri tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Alyuvarlar üzerine yapılan incelemeler sonucunda daha birçok özellik karşımıza çıkmaktadır.

Alyuvarlar yapısal olarak esnek bir yapıya sahiptir. Alyuvarlar esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı çok aşırı dar bölgelerden dahi geçebilirler. Özellikle kılcal damarlardan rahat bir şekilde geçebilen alyuvarlar kemikler içerisinde yer alan ilikler tarafından üretilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda 1 saniyede yaklaşık olarak 2,5 milyon alyuvarın üretildiği tespit edilmiştir. Kan sisteminde yer alan bu alyuvarlar oksijen ve karbondioksit taşınımında aktif şekilde görev alırlar. Alyuvarlar sürekli olarak aktif olduklarından dolayı bir süre sonra ölüler ve yerlerini yeni hücrelere bırakırlar. Uzmanlar bir alyuvar hücresinin ortalama olarak 120 gün civarında yaşadığını belirtmektedir. 120 gün sonunda alyuvar hücresi çalışamaz hale gelince önemli organlarımızdan birisi olan dalak tarafından parçalanırlar. Alyuvarlar parçalandığı zaman açığa demir çıkmaktadır. Bu demir kemik iliği tarafından tekrardan alyuvar üretiminde kullanılır.

Alyuvarların sayısı kadın ve erkeklerde farklıdır. Erkeklerin hem bedensel gelişmişlik olarak hem de yaşamsal aktivite olarak daha çok oksijene ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı yapılan bilimsel testler sonucunda erkek bedeninde kadınlara oranla alyuvar sayısının daha fazla olduğu görülmektedir. Alyuvarların diğer bir özelliği ise alyuvar hücrelerinin dış kısmında yer alan Glukokaliks adı verilen madde sayesinde kişinin sahip olduğu kan grubunun tespit edilmesidir. Alyuvarlarda bu özellik olmasaydı insanların hangi kan grubuna sahip olduğu maalesef bilinemezdi.

12 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları