Kuark Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Kuark fizik biliminde köklü değişikliklerin olmasına neden olan bilimsel bir kavramdır. Kuark nedir diyecek olursanız bunun maddenin temel bileşenlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu kavram çok yakın zaman içerisinde ortaya çıkmıştır. Kuark ortaya çıktıktan sonra özellikle maddenin yapıtaşı olan atom ile ilgili birçok kavramın değişmesine neden olmuştur. Kuark atomlarda bilimsel değişime neden olduğundan dolayı bu kavram ortaya çıktıktan sonra madde modelleme sisteminde de değişikliklerin meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Kuark kavramı bilim dünyasında yer almaya başladıktan sonra yeni bir madde modeli oluşturuldu ve bu modeli standart model adı verildi. Yeni bir gelişme olmadığı müddetçe yapılan bu modelleme standart modelleme olarak kalmaya devam edecektir. Kuarklar incelendiğinde bunların maddede yer alan hadronları meydana getiren en küçük parçacıklar olduğu görülüyor. Bu kabul gören en küçük parçacık olduğundan dolayı bilim adamları bunların daha küçük parçacıklara ayrılamayacağını belirtmektedir.

Kuarklar üzerinde son zamanlarda bu kadar fazla duruluyor olmasının en büyük nedeni şüphesiz herkes tarafından bilinen Cern deneylerinin yapılıyor olmasıdır. Yapılan Cern deneyinde kuarklardan birisi olan higss parçacığı ele alınmaktadır. Bu parçacığa bilim dünyasında tanrı parçacığı da denilmektedir. Yapılan deneyde genel olarak higss adı verilen bu parçacığın davranışları incelenmektedir. Deneyden olumlu sonuçlar alınması durumda kuarklar sayesinde varoluşun üzerinde yer alan gizem perdesinin aralanacağı düşünülüyor.

Bizlere ilkokul sıralarında maddenin en küçük yapı taşının atomlar olduğu söylenmişti ancak bilinmelidir ki atomun da çeşitli parçacıkları bulunmaktadır. Özellikle atom çekirdeği ele alındığında nötron ve protonların çekirdeği meydana getirdiği görülmektedir. Nötronlar ve protonlar dışında daha küçük parçacıkların olabileceği düşünülmezken yapılan bilimsel araştırmalar meyvesini verdi ve bunlardan daha küçük parçacıklar olan kuarklar keşfedildi. Belki de ilerleyen zaman içerisinde daha küçük parçacıkların olduğu da ortaya çıkabilir.

Makalemizin başında sizlere çeşitli kuark çeşitlerinin olduğunu söylemiştik. Yapılan incelemeler sonucunda toplamda 6 tane kuark keşfedilmiştir ve bunlara kuark çeşitleri denilmektedir. Tılsım, acayip, alt ve üst bilinen kuark çeşitleri arasında yer alır. Kuarklar aşırı derecede yüksek enerji gerektiren olaylar sonucunda meydana gelmektedir. Cern deneyinin temel yapılışı nedeni de aslında bu enerjinin keşfedilmek istenmesidir. Birçok bilim insanı Allah’ın varlığını inkâr edebilmek için bilimsel bir kaynağın ancak Cern deneyinden olumlu sonuçlar alınması durumunda elde edilebileceğini savunuyor çünkü bu deneyden olumlu sonuç alınacak olursa varoluşun nasıl meydana geldiği kanıtlanmış olacak. Bu deney üzerinde çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Teknoloji bu hızla ilerleyecek olursa belki bizler de bu deneyin sonuçlarına tanık olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here