Kenger Sakızı Nedir Faydaları Nelerdir?

0

Kenger sakızı kenger adı verilen bitkinin köklerinden elde edilmiş olan bir sakız türüdür. Birçoğunuz tarafından damla sakızı ve dağ sakızı olarak bilinen bu sakızın en önemli özelliği doğal olmasıdır. Çok eski zamanlarda sokaklarda damla sakızı adı altında satışı yapılan kenger sakızının faydaları gün yüzüne çıktığından dolayı günümüzde de sağlığını düşünen birçok birey kenger sakızı çiğnemektedir. Bu yüzden sizleri bilinçlendirmek için kenger kızının faydaları nelerdir konusundaki bilgileri sizlerle paylaşacağız. Kenger sakızı yapımında kullanılan kenger bitkisi yabani bir bitki olup ülkemizin neredeyse her bölgesinde dağlık taşlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Boyu yaklaşık olarak 80 santimetre olan kenger bitkisi mayıs aylarında çiçek açmaya başlar ve bu çiçeklerin tohumları dövülerek kahve yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin yer alan yeşil bölgesi salatalarda ve turşularda da kullanılmaktadır.

Malatya, Erzurum ve Sivas illerinde yoğun bir şekilde tüketilen kenger sakızı kenger bitkisinin eylül ayında köklerinin işlenmesi ile birlikte elde edilmektedir. Bu sakızı yaparken köklerinin kurumamış olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Dağlardan toplanan kenger otu siyah renkte köke sahip bir bitkidir. Bu bitkinin kökü kesildiği zaman süt şeklinde beyaz bir sıvı akmaktadır. Bu sıvı hava ile temas ettiği zaman kısa süre içerisinde kurur. Kurumanın önüne geçmek için kenger bitkisi kökleri dikkatli bir şekilde kesilmelidir. Bu sayede beyaz sıvının akması büyük oranda önlenmektedir. Kökleri kesilip güneş altına koyulduktan sonra akşam vakitlerinde tüm köklerin üzerinde yer alan kurumuş süt tabakası toplanmaktadır. Toplanan süt tabakasının içerisinde yüksek oranda toprak yer aldığı için toplanan bur sakız özü su altında temizlenmektedir. Daha sonradan satış gerçekleşirken kuru sakız satılamayacağından dolayı bu sakızın su içerisinde bulundurularak satıldığı bilinmektedir. Ayrıca güzel bir şekilde jelâtinlenen kenger sakızları da piyasada yer almaktadır.

Almış olduğunuz kenger sakızını uzun süre boyunca çiğnemek istiyorsanız bu sakızı su içerisinde güneş almayan bir yerde saklamanız gerekmektedir. Buna dikkat edecek olursanız kenger sakızını uzun süre boyunca bozulmadan çiğneyebilirsiniz. Bu sakızı çiğnemeye başladığınız zaman sakız aşırı derecede sert gelebilir ancak sıkılmadan çiğnemeye devam edecek olursanız sakız kendi formunu yakalayarak yumuşak yani daha çiğnenebilir bir hale gelir. Size kenger sakızı hakkındaki temel bilgileri verdik gelin hep birlikte şimdi kenger sakızı faydaları nelerdir öğrenelim.

Kenger sakızının faydaları arasında damar tıkanıklığını önlemesi baş sırada bulunur. İyi bir kan temizleyici olduğundan dolayı kalp damar rahatsızlığı ile mücadele eden kişilere bu sakız tavsiye edilmektedir. İçerisinde yer alan maddeler dişlerin temizlenmesini sağladığı gibi diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Diş etleriniz ile alakalı sıkıntılarınız varsa diş etlerinizi güçlendirmek için kenger sakızı çiğneyebilirsiniz. Aromatik bir kokusu olan kenger sakızının antidepresan etkisi de bulunmaktadır. Eğer agresif bir kişiliğe sahipseniz kenger sakızı çiğneyerek kendinizi daha ılımlı bir hale getirmeniz de mümkündür.

Kenger sakızı hazımsızlık ile mücadele etme konusunda da etkilidir. Hazımsızlığı giderici etkiye sahip olduğundan dolayı mide ağrılarının da geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu sakız karaciğer dostu bir sakız türüdür. Sakızın içerisinde yer alan maddelerin karaciğeri koruma altına aldığı bilinmektedir. Ayrıca kenger sakızı safra kesesinde yer alan taşların düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Normal sakızlara oranla sert yapıda olduğundan dolayı çene kaslarının gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu sakız antioksidan etkiye sahiptir. Vücudunuzda yer alan zararlı maddeleri kenger sakızı çiğneyerek vücudunuzdan uzaklaştırmanız mümkündür.

Kenger sakızı normal sakızlara oranla sert bir yapıda olduğundan dolayı çiğnemesi zor bir sakız türüdür. Özellikle kaplama dişleri olan ve dişlerinde dolguları olan kişiler bu sakızı çiğneyecek olursa kaplamaları ve dolguları düşebilir. Bu yüzden birçok uzman güçlü dişlere sahip olmayan kişilere bu sakızı tavsiye etmemektedir. Her şeyin sahtesi olduğu gibi kenger sakızının da sahtesi bulunmaktadır. Bu yüzden doğru sakızı temin edebilmek için sadece güvenilir noktalardan kenger sakızı almanızı tavsiye ederiz. Sakız çiğnemek sizler için önemliyse sakız çiğnemenin faydaları makalesine de bakmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here