Su Faturasını Azaltmanın Yolları

Ülkemizdeki su rezervlerinin her geçen gün kirlenmeye devam etmesinden dolayı şehir şebeke suyu fiyatlarında ciddi oranda artış gözlemlenmeye devam ediyor. Ailelere yüksek su faturası gelmeye başladığı için su faturasını azaltmanın yolları hakkında bilgi verme ihtiyacı duyduk. Ailenin içerisinde yaşam süren kişiler bazı alışkanlıklarını değiştirecek olursa gelen yüksek su faturasını azaltmanız mümkün olacaktır. Su faturasını düşürme yolları adı altında uzmanların yapmış olduğu incelemeler sonucunda çeşitli yöntemler bulunmuştur. Su faturasını azaltma yöntemleri emin olun faturanızın ciddi oranda düşmesine yardımcı olacaktır. Sizlere vereceğimiz su faturasını azaltmanın yolları hakkındaki bilgileri hayata geçirecek olursanız su faturanızın ciddi oranda düştüğüne şahit olacaksınız. Tabii ki bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz işinizin zorlaşmasına neden olacaktır ancak aile ekonomisine katkı sağlamak adına kesinlikle bunları hayata geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ülkemizin su kaynaklarını boşa harcamamak adına da tüm insanların su faturasını azaltmak için alınabilecek önlemleri hayata geçirmesi aşırı derecede önemlidir.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için her birimiz her gün dişlerimizi fırçalamalıyız. Dişlerinizi fırçalarken büyük bölümünüz büyük ihtimalle suyu açık bırakmaktadır. Fırçalama esnasında suyu kapatıp dişlerinizi bu şekilde fırçalamaya devam edecek olursanız ciddi anlamda su tasarrufu yapmış olursunuz. Her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da birçok bayan bulaşık makinesi almak yerine bulaşıkları elde yıkamaya devam etmektedir. Bulaşıkları elde yıkayan ve makinede yıkayan kişiler arasında kıyaslama yapıldığında elde bulaşık yıkayan kişilerin daha fazla su harcadıkları tespit edilmiştir. Aslında birçok bayan daha az su harcadığını düşünerek bulaşıkları elinde yıkıyor ancak emin olun bulaşık makinesi alıp bulaşıklarınızı bu makine içerisinde yıkayacak olursanız daha az su harcayacaksınız.

Çamaşırlarınızı makinede yıkarken kesinlikle makinenin tam kapasitede dolu olmasına özen gösterin çünkü çamaşır makineleri içerisinde bir eşya olsa bile aynı suyu içerisine çekmektedir. Bu yüzden kesinlikle çamaşır makineniz tam bir şekilde dolmadan çamaşırlarınızı yıkamayın. Eğer acil olarak bir giysinizi yıkamanız gerekiyorsa bunu makine yerine elde yıkamayı tercih edin. Bu sayede ciddi anlamda su tasarrufu yaparak su faturasının az gelmesini yani düşmesini sağlayabilirsiniz.

Temizlik imandandır sözü ile büyüyen bir neslin şüphesiz periyodik olarak yıkanması kaçınılmaz bir durumdur. Duş alırken de emin olun ciddi anlamda su harcamaktayız. Bu yüzden duşta saatlerce kalmak yerine duş sürenizi azaltmaya çalışın. Bu sayede harcayacağınız su miktarı ciddi oranda azalacaktır. Ayrıca başınızı sabunlarken eğer mümkünse suyu kapatın. Bu sayede de suyun boşa akmasını engelleyebilir ve sudan tasarruf edebilirsiniz. Evde yaşam süren bireylere suyu boşa akıtmamaları gerektiğini benimsetmeniz gerekmektedir. Özellikle çocuklar çoğu zaman musluğu açık bırakarak gitmektedir. Çocuğunuza her koşulda musluğu kapatması gerektiğini öğretecek olursanız çocuklardan kaynaklı olan su kaybını büyük oranda önlemeniz mümkün olacaktır.

Bireylerin yıl içerisinde kullandıkları sular incelendiğinde suların büyük bölümünün tıraş olurken, el ve yüz yıkarken akıtıldığı tespit edilmiştir. Bu yüzden elinizi yüzünüzü yıkarken ya da tıraş olurken suyu tasarruflu bir şekilde kullanmaya yani çok fazla su akıtmamaya özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız faturalarınızın ciddi anlamda düştüğünü göreceksiniz. Su faturasını azaltmanın yolları konusunda daha farklı yollarda yani yöntemlerde bulunmaktadır ancak bu tarz yöntemler yaşamınızın ciddi anlamda kısıtlanmasına neden olacağından dolayı sizlere şimdilik sadece bu önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer sizin faydasını gördüğünüz ve faturanızın ciddi anlamda düşmesini sağlayan yöntemler varsa bunları insanların daha az fatura ödemesi ve ülke sularımızın korunması adına bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here