Kına Nedir Faydaları Nelerdir?

85

Kına, doğal yollar ile saçlarına ve ellerine renk vermek isteyen kişilerin kullanmış oldukları bir üründür. Kınanın faydaları hafife alınmayacak kadar önemli olduğundan dolayı günümüzde bu ürün sadece saçları ve elleri renklendirmek adına kullanılmamaktadır. Kına ayrıca insanların şifa bulmak adına kullandıkları bir üründür. Kına nasıl yapılır konusu ise ayrı bir önem arz etmektedir çünkü kına nasıl yakılır konusunda çok sayıda bilgi yer almaktadır ancak hepsinden olumlu sonuç alınması mümkün değildir. Bu nedenden dolayı kınanın faydaları denildiği zaman söylenen etkileri tam anlamıyla görmek adına sizlere aktardıklarımıza dikkat etmenizde fayda var.

Kına, kına ağacı yapraklarının kurutulduktan sonra öğütülmesi ile elde edilmektedir. Yapraklarına bakıldığında kına ağacı zeytin ağacına benzetilebilir ancak boy olarak zeytin ağacından daha büyüktür. Genelde kına ellerin, ayakların, saçların ve sakalların doğal yollar ile renklendirilmesi adına kullanılır. Ayrıca Müslüman coğrafyalarında yapılan törenlerde kına yakmak adettir. Bu nedenden dolayı yıl içerisinde bol miktarda kınanın üretilip tüketildiği bilinmektedir.

Kınanın yararları arasında yer alan sertlikleri yumuşatması kınanın en gözde faydası olarak gösterilebilinir. Vücuda sürülüp masaj yapılması sorunlu bölgelerin ciddi anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca derin yanıklarda meydana gelen yaraları kısa süre içerisinde iyileştirici yönde etkisi bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan birçok yanık ilacının içerisinde bu etkisinden dolayı kına yoğun bir şekilde bulunur. Eğer vücudunuzda uzun zamandan beri ağrıyan bir bölge yer alıyorsa kınayı krem kıvamına getirerek bu bölgeye sürmeniz ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Günümüzde pek kullanılmasa da tereyağı ile karıştırılıp uyuzlu bölgeye sürülmesi neticesinde uyuz hastalığını geçirdiği de bilinmektedir. Uyuz ilaçlarının geliştirilmesi ile birlikte uyuz problemini ortadan kaldırmak için çok tercih edilmemektedir.

Kınanın en önemli faydalarından birisi saçı kuvvetlendirmesidir. Saçınız güçsüz olduğundan dolayı dökülüyorsa ya da saçlarınızda aşırı derecede kırılmalar mevcutsa saçınıza kına yakarak saçınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Ayrıca saç dökülmelerinden dolayı meydana gelen kellik sorununu da kına sayesinde önlemeniz mümkündür çünkü kına dökülen saçların tekrardan çıkmasını sağlamaktadır.

Aşırı derecede sivilce problemi olan kişiler sivilcelerin yoğun bir şekilde yer aldığı bölgelere kına yakarak sivilcelerinin geçmesini sağlayabilirler. Çocuklarda meydana gelen çiçek hastalığı zamanında çocuğun ayaklarının altına kına yakılması çiçek sorununun gözlerde çıkmamasını sağlamaktadır. Eğer çiçek hastası bir çocuğunuz varsa ve bu hastalığı ağır bir şekilde geçiriyorsa ayaklarının altına kına yakmanız faydalı olacaktır.

Ağız içerisinde çıkan yaralar yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Eğer uzun zamandan beri geçmeyen ağız içi yaralarınız varsa ağzınıza bir tutam kına koyarak enfeksiyonların son bulmasını ve bu sayede ağız içi yaralarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde kına en çok saça yakılmaktadır ancak bir süre sonra kırmızımsı bir renk oluştuğundan dolayı insanlar saçlarındaki kınadan kurtulmak istemektedir. Kınalı saç nasıl açılır bağlantısını kullanarak bu probleminize çözüm bulabilirsiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here