Mehmet Rauf Kimdir?

Mehmet Rauf eserleri günümüzde de büyük ilgi gördüğünden dolayı Mehmet Rauf hayatı merak edilen ender kişilerden birisidir. İstanbul ilinde hayata merhaba demiş olan Mehmet Rauf, Serveti Fünun döneminde aktif bir şekilde yazarlık yapmış edebiyat dünyasının önemli isimlerinden birisidir. Temel eğitimine defterdar mahalle mektebinde başlayan Mehmet Rauf daha sonrasında Soğuk Çeşme askeri rüştiyesinde eğitimini tamamlamış ve sonrasında bahriye mektebine gitmiştir. Kendisi her ne kadar asker olmak istemese de ailesinin yönlendirmeleri ile bu okullara gittiği düşünülmektedir. Her ne kadar asker olmayı hiç istemiyor olsa da eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak teğmen olarak eğitim aldığı kurumdan mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından İstanbul ilinde göreve başlayan Mehmet Rauf ünlü yazarlardan birisi olan Tevfik Fikret’in halasının kızı ile hayatını birleştirmiştir.

Yazarlığı tartışılmayacak kadar iyi olan Mehmet Rauf Beyin özellikle insanlar tarafından özel yaşamı merak edilmektedir çünkü Mehmet Rauf aşırı derecede çapkın olması ile tanınan bir kişidir. Çok kişi kendisini tam bir aşk adamı olarak tanımladığından dolayı özellikle kaleme almış olduğu eserlerde de aşkın temel konu olduğu apaçık ortadadır.

Mehmet Rauf Tevfik Fikret’in halasının kızı olan Ayşe Sermet ile evliliği devam ederken evliliğini sonlandırmadan Besime Hanımefendi ile evlenmiştir. Her iki evliliğinden de çocuğu bulunan Mehmet Rauf ikinci eşiyle de geçinememiş ve sonrasında Muazzez Hanım ile evlenmiştir. Evli olduğu dönemlerde de yaşadığı aşklar ile tanınan Mehmet Rauf bir dönem intihar etme girişiminde bulunmuştur. Mehmet Rauf denildiği zaman ilk akla gelen eser ve Eylül adlı romanıdır. Mehmet Rauf Tevfik Fikret ile birlikte aynı evi paylaştığı dönemde Tevfik Fikret’in eşine de gizliden aşk beslemiş ve Eylül adlı romanı kaleme almıştır. Tabii ki bunun kanıtı bulunmamaktadır ancak edebiyat dünyasında ilgili eserin bu nedenden dolayı kaleme alındığı yönünde düşünceler vardır.

Aktif yazarlık yaşama devam ederken askerlik mesleğinden uzaklaştırılmasından dolayı kendisinin ciddi ekonomik sıkıntılar çektiği, ilerleyen dönemlerde felç geçirdiği ve bu yüzden yatağa bağlı bir yaşam sürdüğü bilinmektedir. 23 Aralık 1931 tarihinde hayata gözlerini yuman Mehmet Rauf her ne kadar özel yaşamı sansasyonlarla dolu olsa da Türk edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından birisi olmaya devam etmektedir.

Mehmet Rauf eserleri sayılırken her ne kadar Eylül romanı üzerinde uzun soluklu bir şekilde durulsa da ünlü yazarın Define, Kan Damlası, Bir Zambak Hikayesi, Son Yıldız, İntizar, Kadın İsterse, Aşk Adına, Eski Aşk Geceleri, Gözlerin Aşkı, Son Emel gibi büyük beğeni toplamış olan çok sayıda eseri bulunmaktadır. Mehmet Rauf tarafından kaleme alınan eserlerin büyük bölümü içerisinde çeşitli aşk entrikaları olduğundan dolayı özellikle dizi yapımcılarının kendisi tarafından kaleme alınmış olan eserleri derleyerek çeşitli dizi film projelerini yapmak istediği bilinmektedir. Yakın zaman içerisinde Eylül adlı romanının uyarlanması ile bir dizi filmin ekranlarda seyirci ile buluşacağı konuşulanlar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here