Çikolata Alerjisi Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Çikolata, dünya genelinde en çok tüketilen tatlı türlerinden birisidir. Gıdaların fazla tüketilmesi çeşitli alerjik problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle fazla çikolata yiyen kişilerde de çikolata alerjisi adı verilen şiddetli kaşıntı olarak kendisini gösteren sorun ortaya çıkmaktadır. Çikolata alerjisi ile mücadele eden kişiler çikolata alerjisi nasıl geçer konusunda bilgi istediklerinden dolayı sizlere çikolata alerjisi belirtileri ve mevcut sorunun tedavisi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Dünya genelinde en çok tüketilen tatlılardan birisi olan çikolatanın hammaddesi kakaodur. Çikolata yedikten sonra aşırı derecede vücudunda kaşıntılar başlayan kişiler çikolataya karşı alerjisinin olduğunu düşünse de aslında bu alerjinin oluşmasına neden olan çikolata değildir. İnsan bünyesi bazı besinlere karşı çaresiz kalmaktadır. Bu çaresizlikte çeşitli alerjik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Çikolata yediğiniz zaman vücudunuzda kırmızı benekler ve aşırı derecede bir kaşınma hissi meydana geliyorsa, bunun temel sebebi çikolataya karşı savunma sisteminizin açığının olmasıdır. Tabi ki buna çikolatanın neden olduğunu söyleyemeyiz çünkü çikolata içerisinde çok sayıda madde yer almaktadır. Çikolata yedikten sonra vücudunuzda kaşınma başladıysa vücudunuz büyük ihtimalle fındık, süt, kakao ya da soyaya karşı bir müdafaa oluşturmaktadır.

Bu durumda çikolata yedikten sonra çeşitli alerjik sorunların oluşmasına neden olur. Örneğin çikolata içerisinde yer alan fındığa karşı bir alerjiniz varsa sadece çikolata yediğiniz zaman sorun ortaya çıkmaz. İçerisinde fındık barındıran hangi gıda türü olursa olsun bunları tükettiğinizde alerjik durum ortaya çıkacaktır. Bu tanımdan yola çıkacak olursak çikolata alerjisi diye bir şeyin olmadığını insanların çikolata içerisinde yer alan bazı maddelere karşı alerjin olduğunu söyleyebiliriz.

Çikolata alerjisinin çok sayıda belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında mide ekşimesi, mide yanması, aşırı sinirlilik hali, kurdeşen atakları, solunum sistemi sorunları, rektal kaşıntılar, baş ağrısı ve çeşitli bölgesel kaşıntılar yer almaktadır. Çikolata tükettikten sonra bu belirtiler ile mücadele etmek zorunda kalıyorsanız çikolataya karşı alerjiniz var demektir. Çikolata alerjisi özellikle astım hastalarında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı çikolata alerjisi olup astım hastalığı ile mücadele eden kişiler çikolatadan uzak durmalıdır.
Çikolatanın içerisinde yer alan hangi maddeye karşı alerjinizin olduğunu tespit etmek için tükettiğiniz çikolatanın içerisinde yer alan maddelerin neler olduğunu öğrenin. Daha sonra bu maddeleri az miktarda ayrı ayrı bir şekilde tüketerek hangi maddenin alerjik hastalıkların oluşmasına neden olduğunu tespit edebilirsiniz. Alerjiniz olan maddeyi tespit ettikten sonra çikolata alırken özellikle içerisinde bu maddeyi barındırmayan çikolataları tercih ederek gönül rahatlığıyla çikolata tüketebilirsiniz ancak kakaoya karşı bir alerjiniz söz konusuysa çikolatayı hayatınızdan tamamen çıkarmana gerekmektedir. Çikolata alerjisinin tek tedavi yöntemi bu şekildedir. Gensel bir değişiklik yapamayacağımızdan dolayı bağışıklık sisteminizin deaktif kalmasına neden olan bu ürünlere yaşamınız boyunca dikkat etmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here