Güneş Olmasaydı Ne Olurdu?

0
178

Güneş olmasaydı dünya nasıl olurdu sorunuza öncelikle güneş olmasaydı dünyanın da var olmazdı şeklinde cevap verebiliriz. Çünkü dünya güneşte meydana gelen büyük patlamalar sonucunda etrafa saçılan parçacıkların çekim etkisi ile bir araya gelmesi sonucunda meydana gelmiştir. Güneş olmasaydı böyle bir patlama da meydana gelmeyeceğinden dolayı dünyanın da varlığından söz edilemezdi. Dünyanın güneşten kopan parçacıklar ile oluşmuş olması şu anlık bir varsayımdan ibaret olduğundan dolayı sizlere güneş ile dünya arasında oluşumsal bir bağlantı kurmadan bilgi vermek istiyoruz. Güneş olmasaydı ne olurdu gelin öğrenelim.

Güneş dünyanın aydınlanmasını ve ısınmasını sağlayan bir gezegendir. Sizlerin de bildiğiniz gibi canlıların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için ısıya ve ışığa ihtiyaçları vardır. Dünyanın ısı ve ışık kaynağı güneş olduğundan dolayı bu gezegen olmasaydı yaşamsal faaliyetler son bulurdu. Yani hayvanlar, insanlar ve bitkiler tamamen yok olurdu ya da hiç var olmazdı. Yaşam söz konusu olduğu zaman illaki bir ısı ve ışık kaynağının olması gerekmektedir. Uzay bilimcilerini ele alacak olursak dünya dışında yaşam olup olmadığı araştırıldığı zaman özellikle ışık kaynağına sahip olan gezegenler incelenmektedir. Bu durumun temel sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi canlılığın olması için bir ısı ve ışık kaynağının olması gerekmektedir.

Güneş olmasaydı dünyamızı ısıtacak herhangi bir ısı kaynağı olmadığından ötürü tüm sular donardı. Denizler, göller ve akarsular tamamen donacağından dolayı dünya üzerinde hiçbir akarsu kalmazdı. Yaşanan bu durum da canlılığın oluşması için gerekli olan ısının meydana gelmesine ve tüm canlıların yaşamlarını kaybetmesine neden olurdu.

Güneş dünyamızın ışık kaynağıdır. Eğer güneş olmasaydı dünyada 24 saat boyunca hep gece yaşanırdı. Yani bu kavramından yola çıkacak olursak güneşin olmaması durumunda gece ve gündüz kavramlarının da olmayacağına söyleyebiliriz. Sizlerin de bildiğiniz gibi dünyamızın uydusu olan ay enerjisini güneşten almaktadır. Eğer güneş olmasaydı gökyüzüne baktığımız zaman ayı da göremezdik.

Güneşin olmaması durumunda aşırı soğuklar meydana geleceğinden dolayı hiçbir zaman yağmur yağmazdı. Yağış tipi her zaman dolu ve kar şeklinde olurdu. Bir süre sonra buharlaşma da son bulacağından ötürü yok oluşa kadar hiçbir yağışı gözlemlenemeyeceğini de söyleyebiliriz.
Tüm bu anlattıklarımızdan yola çıktığımızda canlılık için güneşin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. İnsanlık yok olmadan yaşamaya devam etmek için güneşe muhtaç olan varlıklar. Dünya dışında bir yaşam oluşturmak istense de gezegenimize benzer bir yapıda ışık kaynağına sahip olan herhangi bir gezegen olmadığından dolayı maalesef insan yaşamı sadece dünya ile sınırlıdır. İlerleyen zaman içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda güneşe benzer bir ısı kaynağı olan gezegen tespit edilecek olursa burada canlılığın olduğundan bahsedilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here