Acı Marul Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Halk arasında eşek marulu ve yabani marul olarak bilinen acı marul köken olarak araştırılacak olursa papatyagillerden bir bitki türü olduğu gözlemlenebilir. Maksimum 160 santimetre uzunluğuna kadar uzaya bildikleri de gözlemlenenler arasında yer almaktadır. Birçok hastalığa şifa olmasından dolayı bu makalemizde sizlere acı marul otunun faydaları nelerdir konusunda bilgiler verilecek. Ayrıca birçoğunuz bu bitki türünü ilk defa gördüğünden dolayı sizlere acı marul nasıl kullanılır konusunda da elimizden geldiğince bilgiler vermeye çalışacağız. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde kendiliğinden ortaya çıkan acı marul tüylü ve dikensi yapraklarıyla birçok bitki türünden ayrılmaktadır. Yaz mevsimi geldiği zaman sarı çiçekler açan bu bitki yaprakları kırıldığında beyaz süt şeklinde bir sıvı akıtmaktadır. Anadolu’da yöre halkı tarafından böreklerde dahi kullanılan acı marul bitkisi ayrıca ege ve Karadeniz bölgelerinde salatası yapılarak da tüketilmektedir.

Acı marul bitkisi çok eski zamanlardan beri kullanılıyor olsa da yeni yeni yaygınlaşmaya başladığından dolayı acı marul bitkisinin faydaları nelerdir sorusuyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu bitki türünü yapısal olarak incelediğimizde ilk olarak kalp krizini önleyici yönde etkisinin olduğunu görüyoruz. Eğer ailenizde daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişiler varsa acı marul bitkisini periyodik olarak tüketmeye çalışın çünkü bu bitki sizleri kalp krizine karşı koruma altına alacaktır. Günümüzde yaşanan sağlık problemlerini incelediğimizde birçok insanın safra kesesi ile alakalı sıkıntılar çektiğini görmekteyiz. Acı marul bitkisi içerisinde yer alan maddeler sayesinde safra kesesini de koruma altına almaktadır. Bu etkisinden dolayı acı marul bitkisinin safra kesesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğunu söylememiz de mümkündür.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Acı marul bitkisi yapısal olarak incelenecek olursa bu bitkinin içerisinde yüksek oranda potasyum, lif ve c vitamininin bulunduğu gözlemlenebilir. Yaprakları kırıldığı zaman akan süt kanı temizleyici etkiye sahiptir. Ayrıca bu bitkinin sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Bu yüzden günümüzde ilaç firmaları tarafından üretilen çeşitli psikiyatri ilaçlarında acı marul bitkisine yer verilmektedir. Yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı hazımsızlık giderici yönde etkisi bulunmaktadır. Eğer hazımsızlık yakınmalarınız varsa acı marul bitkisini beslenme zincirinize ekleyerek hazımsızlık problemlerinizi de kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Dengesiz beslenme nedeniyle birçok insan yüksek tansiyon problemi ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Eşek marulu olarak bilinen acı marul bitkisinin tansiyonu düşürücü yönde etkisi bulunmaktadır. Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa acı marul bitkisi sayesinde yüksek tansiyon probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Acı marul bitkisi karaciğeri de koruma altına almaktadır. Karaciğer yağlanması gibi sıkıntıları olan kişiler acı marul bitkisi sayesinde karaciğer yağlanma problemini ortadan kaldırabilirler. Saçları besleyici önüne etkisi bulunan acı marulun ayrıca kepeklenmeyi önleyici etkisi de bulunmaktadır. Her ne kadar birçok hastalığa derman olarak görülse de kesinlikle doktor gözetimi altında kullanılması tavsiye edilmektedir çünkü her bitki türünde olduğu gibi bu bitki türünün türünde de çeşitli yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Sizlere tüm detayları ele alınarak acı marul bitkisinin faydaları hakkında bilgiler verildi ancak eminim ki birçoğunuz halen acı marul bitkisi nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi değildir. Bu yüzden sizlere acı marul bitkisi nasıl kullanılır konusunda bilgiler vereceğiz. Acı marul bitkisi kurutularak tüketilmektedir. Birçok kişi bu bitkiyi kahve şeklinde tüketmektedir. Eğer kurutmadan tüketmek istiyorsanız acı marul bitkisini kullanarak salata yapabilirsiniz. Tadı damak tadınıza uygun olmayacağından dolayı acı marul bitkisini kullanarak salata yapmadan evvel bir süre sirkeli suda bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede bitkinin tadı büyük oranda tüketebileceğiniz şekle gelecektir. Acı marul bitkisini doğada tanıyamayacak kadar bir bilgiye sahipseniz kesinlikle gelişigüzel otlar tüketmeyin çünkü acı marul bitkisine benzeyen ve zararlı etkilere sahip olan çok sayıda bitki türü de bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle bu bitkiyi tanımayan kişiler aktarcılardan acı marul bitkisini temin etmelidir.

12 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Bağlantılar