Gırtlak ağrısı nedenleri tedavisi

Yaşanılan solunum yolu hastalıkları ve yüksek sesle bağırılması sıklıkla gırtlak ağrısının yaşanmasına neden olur. Genelde bir süre sonra kendiliğinden iyileşse de gırtlak ağrısı iltihap kaynaklı da olabilir. Bu yüzden ilgili durumlarda gırtlak ağrısı tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Gırtlak ağrısı virüs ve bakteri kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkan gırtlak ağrıları reçete edilen antibiyotik ilaçların vaktinde alınmasıyla ortadan kalkar. Virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrıların tedavisi daha zordur. Bu tip durumlarda kesinlikle hasta gözetim altında tutulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır. Gırtlak kanseri gibi hayati önem arz eden rahatsızlıkların da gırtlak ağrısı yaptığı biliniyor. Bu yüzden uzun süreden beri devam eden gırtlak ağrıları önemsenmeli ve problemin ortadan kaldırılması için uzman bir doktora görmek gerekmektedir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Gırtlak ağrısının nedenleri

Tahriş: kişinin aşırı derecede öksürmesi, soğuk havada dolaşması nedeniyle boğazın kuruması ve gece horlama gibi durumlar etkisiyle gırtlak bölgesi tahriş olabilir. Ayrıca mide asidi gırtlak bölgesine ulaşacak olursa bu durum da gırtlağın tahriş olmasına ve gırtlak ağrısının yaşanmasına neden olabilir.

Soğuk algınlığı: soğuk algınlığı kaynaklı olarak oluşan rahatsızlıkların neredeyse tamamı gırtlakta enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Oluşan bu enfeksiyon tedavi edilmeyecek olursa kısa süre içerisinde yayılır ve gırtlak ağrısına neden olur. Çok fazla alkol tüketilmesi, yaşam alanındaki havanın kirli olması ve sigara dumanına maruz kalınması da aynı soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan etkilerin oluşmasına neden olur ve gırtlak ağrısını tetikler.

Bakteriler: bakteri kaynaklı olarak oluşan gırtlak ağrıları makalemizin başında da belirttiğimiz gibi genel olarak antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Bu ağrıların oluşmasına çok sayıda bakteri türü neden olabiliyor. Bakteri kaynaklı olarak oluşan ağrılar sonucunda kulak gibi organlarımızın da zarar görme ihtimali vardır. Bu yüzden hem ağrıyı kesmek hem de bakteri kaynaklı zararı ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi başlatılmalıdır.

Gırtlak kanseri: kanser sizlerin de bildiğiniz gibi kötü huylu bir tümördür. Gırtlakta meydana gelen bu kötü huylu tümörler gırtlak kanseri adına verilen sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gırtlak kanseri ilk evrelerinde dahi çekilmez gırtlak ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında bu tümörler alınarak gırtlak ağrısı ortadan kaldırılır.

Gırtlak ağrısına ne iyi gelir?

Basit nedenlerden dolayı yaşanılan gırtlak ağrıları için alternatif tıp dünyasında çok sayıda şifa kaynağı bulunmaktadır. Bu şifalı bitkiler ağrıların büyük ölçüde hafiflemesini sağlar ancak her zaman kötü bir durum olabileceği akla getirilmeli ve tüm bu alternatif tıp dünyasındaki bitkiler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Karanfil: Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karanfil koyup bu su ile gargara yapılacak olursa gırtlak ağrısı büyük oranda geçer. Bir baharat türü olan karanfilin uyuşturucu etkisi vardır. Bu etkisi aslında ağrının yok olmasını sağlamaz. İlgili bölgede uyuşukluk meydana geldiğinden dolayı kişi gırtlak ağrısını hissetmemeye başlar. Bu yüzden karanfilin gırtlak ağrısı için geçici bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Meyan kökü: Aynı karanfilde olduğu gibi sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı meyan kökü eklenir ve elde edilen karışımla gargara yapılır. Meyan kökünün tadı birçoğumuzun damak tadına uygun olmasa da gırtlak ağrısını geçirme konusunda etkili olduğu biliniyor.

Adaçayı: hem gargara suyu olarak kullanılması hem de çay şeklinde tüketilmesi gırtlak ağrısını geçirmektedir. Fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kalbi ile alakalı sıkıntıları olanlar daha farklı şifalı bitkilere yönelmelidir.

Gırtlak ağrısı nasıl geçer?

Gırtlak ağrısı genelde bakteri kaynaklı olarak ortaya çıktığından dolayı gırtlak ağrısını geçirmek için genellikle antibiyotik ilaçlar kullanılır. Tabi ki bu durum bakteri kaynaklı olan gırtlak ağrısını geçirme konusunda etkilidir. Problem farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktıysa farklı tedavi yöntemlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Kişinin yüksek sesle konuşması gırtlak ağrısının yaşanmasına neden olur. Ayrıca ağrı mevcutsa ve kişi yüksek sesle konuşursa bu yaşanılan ağrının artmasına neden olacaktır. Bu tip durumlarda ses tellerinin dinlendirilmesi gerekir. Eğer setsellerinizi dinlendirirseniz gırtlak ağrısı da bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Boğaz bölgesinin kuru kalması boğazın tahriş olmasına neden olur. Boğaz bölgesini nemlendirmek için bu yüzden gırtlak ağrısı yaşayan kişiler ağrının görüldüğü dönemlerde ılık su içmelidir. Bu sayede boğaz kuruluğu yok edilip gırtlak ağrısı ortadan kaldırılabilir.

16 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Bağlantılar