Uçağın İcadı ve Gelişimi

Uçağın bulunuşu özellikle meydana gelen dünya savaşlarında güç dengelerinin değişmesine ciddi anlamda sebep olmuştur. Uçağın icadı çok yakın zaman önce olduğundan dolayı uçmaya tutkun olan kişiler ilgili teknolojik aracın nasıl icat edildiğini merak ettiklerinden dolayı sizlere uçağın icadı hakkında hazırlanmış olan vikipedi bilgilerini sunacağımız gibi uçağın gelişimi hakkında da sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Uçağı bulan kişi olan Orville Wright, 1900’lü yıllarda Ohayo’nun Dayton şehrinde yer alan bir kütüphanede bir gün bir kitap okudu. Kitap içerisinde bir kişinin kocaman bir uçurtma ile uçtuğunu gördü. Bu durumdan ciddi derecede etkilenen Orville Wright bir süre sonra kendisinin de uçmak istediğinin farkına vardı. Bu kitabı okuduktan sonra uzun süre boyunca uçmak üzerinde araştırmalar yapan Orville Wright bir süre sonra kardeşi Wilbur’u olaya dahil etti.

Her iki kardeş ciddi anlamda uçmayı istediklerinden dolayı vakit kaybetmeden uçak yapmak için çalışmalara başladılar. Normalde bisiklet tamirciliği ile uğraşan bu kardeşler uçağı yapmak için ciddi hayaller içerisine girdiğinden dolayı bisikletçi dükkanı içerisine bir tünel açtılar ve tünel içerisinde oluşan rüzgarın kanatları nasıl etkilediğini gözlemlediler. Rüzgarın uçmak için önemli bir faktör olduğunu anladıklarından dolayı kendilerinin uçurtmalar üzerinde de çeşitli çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Uçak yapmak ile o kadar çok ilgilendiklerinden dolayı bisiklet tamirciliğini bir süre askıya aldıkları iyi bilinmektedir. Mesleklerini icra etmek yerine sürekli olarak uçak tasarlamak için uğraşan kardeşler bir süre sonra projelerini ciddi anlamda ilerlettiler. Yapılan projelerden yola çıkarak bir süre sonra kendileri motorsuz uçak yaptılar. Motorsuz uçağın pek işe yaramadığını anladıklarından dolayı ilerleyen yıllarda yapmış oldukları uçağa bir motor taktılar. 1903 yılına geldiğinde Kuzey Carolina’da ilk motorlu uçak ile uçan kardeşler başarıya ulaştılar.
Zaman içerisinde özellikle motorlarda meydana gelen gelişim uçakların da gelişmesini sağladı. Alman savaş sanayisi iki kardeş tarafından icat edilen bu uçak üzerinde arge çalışmaları yaparak bir savaş uçağı icat ettiler ve bu uçağı birinci dünya savaşında kullandılar. Yaşanan bu durum savaşta ciddi anlamda güç dengesinin değişmesine neden oldu.

İlk etapta savaş alanında kullanılan bu uçaklar zaman içerisinde teknolojide meydana gelen değişimler ile farklı alanlarda da yer almaya başladı. Uçak ile mesafelerin çok kısa zaman içerisinde aşılmasından dolayı uçağın özellikle yolcu ve yük taşımacılığında kullanılmasına karar verildi. Bu alanda yağılan arge çalışmaları da günümüzdeki uçak teknolojinin temellerinin atılmasına vesile olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here