Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi tarafından harnup olarak bilinen keçiboynuzu, özellikle pekmezi yapılarak tüketilen bir bitki türüdür. Keçiboynuzu faydaları çok eski zamanlarda keşfedildiğinden dolayı bu bitkinin tüketimi çok eskilere dayanmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetiştiriciliği yapılan keçiboynuzuna ülkemizde güney kısımda yer alan illerde rastlamaktadır ve burada üretilen keçiboynuzu bitkisinden pekmez yapılarak tüketilmektedir. Keçiboynuzu pekmezinin yararları özellikle son zamanlarda hastalıkların artmasından dolayı daha fazla önemsenmeye başlandı. Sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir gelin öğrenelim.

Keçiboynuzu ağaçta yetişen bir meyvedir. Keçiboynuzu ağacını incelediğimizde bu ağacın yaklaşık olarak 10 yıl kadar meyve vermediğini görmekteyiz. Yani bir ağacın meyve verebilmesi için yeterli olgunluğa ulaşması gerekmektedir. Yeterli olgunluğa erişip en verimli dönemlerinde olan ağaçlar bir hasat döneminde yaklaşık olarak 1 ton civarında meyve verir. Keçiboynuzu yapısal olarak incelendiğinde bu bitkinin bu denli çok faydalı olmasına özellikle içerisinde yer alan gallik asidin neden olduğu görülmektedir. Bu asidin etkinliğini arttıran promotor adındaki madde de keçiboynuzu içerisinde bulunmaktadır ve bu sayede keçiboynuzu tam bir şifa deposu haline gelmektedir.

Keçiboynuzu dünya genelinde farklı farklı şekillerde tüketiliyor olsa da bu meyvenin ülkemizde pekmez yapılarak tüketildiği biliniyor. Bu pekmezi diğer pekmezler ile kıyasladığımızda keçiboynuzu pekmezinin besin ve kalori açısından daha zengin olduğunu görmekteyiz. Bu bitkinin içerisinde yoğun bir şekilde demir, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, kalsiyum, A, B, B2, B3 ve D vitaminleri yer almaktadır. Bu vitaminler ve mineraller de keçiboynuzu pekmezinin tam bir şifa kaynağı haline gelmesini sağlamaktadır.

Keçiboynuzunun faydaları ele alınırken bu bitkinin barındırmış olduğu kalsiyum üzerinde uzun soluklu bir şekilde durulmalıdır çünkü keçiboynuzu süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Bu nedenden dolayı gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimine olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Keçiboynuzunda neredeyse hiç kolesterol bulunmamaktadır. Bu özelliği sayesinde kolesterol problemi olan kişiler dahi bu meyveyi rahat bir şekilde tüketebilir.

Keçiboynuzu E vitamini bakımından da zengindir. Bu E vitamini sayesinde kansızlığa ve kemik erimesine iyi geldiği bilinmektedir. Nefes açıcı özelliği olan kuşkonmaz ayrıca balgam söktürücü etkiye sahiptir. Kuru öksürük probleminin de ciddi oranda ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Keçiboynuzu faydaları ile ön plana çıktığı kadar tadının güzel olmasıyla da ilgi çekmektedir. Bu bitkiden yapılan pekmezi sabah kahvaltılarında tüketebileceğiniz gibi ilgili bitkinin faydalarında nasiplenmek adına akşam yatmadan evvel bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi de yiyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here