Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alır?

64

Fizyoterapist maaşları bu meslek grubunun sağlık alanında yer alan bir meslek grubu olmasından dolayı bir hayli yüksek. Fizyoterapistler ne kadar maaş alır hakkında bilgi arayan kişiler özellikle henüz meslek seçimi yapmamış olan kişilerdir. Fizyoterapistler sağlık alanında en aktif şekilde çalışan personelledir. Bu mesleği henüz seçmediyseniz bu özelliğinden dolayı öncelikli olarak fizyoterapistlik hakkında bilgi almanız gerektiğini düşünüyoruz. Fizyoterapi ad verilen bu bilim dalı kas sistemi, iskelet sistemi, sinir sistemi gibi alanlarda çalışmalar yaptıkları gibi özellikle çeşitli fiziksel etkilerin vücuda olan etkilerini de incelemektedir. Bu meslek dalındaki amaç fiziksel fonksiyonların geliştirilmesidir. Özellikle engelli olan kişilerin engellerini kaldırabilmek adına bu alanda yapılan çalışmalar aşırı derecede önemlidir.

Fizyoterapistlik dünya genelinde engelli nüfusunun her geçen gün giderek artmasından dolayı daha da önemli hale gelmiştir. İlk oluştuğu yıllarda bu kadar gelişmiş olmasa da zaman içerisinde bilim insanları tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda fizyoterapi günümüzdeki gelişmişlik seviyesine ulaşmıştır.

Çeşitli bedensel problemlerin fizyoterapi sayesinde ortadan kaldırılması mümkün olduğundan dolayı insana verilen değerin artmasıyla birlikte bu meslek dalına olan ilgi ve önem de artmıştır. Yaralanmalar, doğuştan gelen problemler ve hareket sisteminde oluşan sorunlar fizyoterapi ve rehabilitasyon bünyesinde yer alan tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir. Fizyoterapi yöntemleri sadece bu alanda kendisini geliştirmiş olan kişiler tarafından uygulanabileceğinden dolayı bu alanda personel yetiştirmek için üniversiteler bünyesine fizyoterapi bölümleri dahil edilmiştir. Bu bölümden mezun olan kişilerin iş bulma sıkıntısı çekmeden yüksek maaşlara ve kolay bir şekilde iş buldukları bilinmektedir.

Fizyoterapistler hem özel hem de devlet sektöründe çalışmaktadır. Özel sektörde maaşların daha yüksek olmasından dolayı birçok fizyoterapistin devlet sektörünü bırakarak özel sektörde yer almayı tercih ettikleri biliniyor. Devlet sektöründe yer alan fizyoterapistler döner sermaye ile birlikte ortalama 5.000 TL maaş almaktadır. Özel sektörde ise fizyoterapistlerin 10.000 TL gibi maaşlar aldıkları da bilinmektedir. Bu meslek dalını seveceğinize inanıyorsanız kesinlikle kaliteli bir yaşam sürmek ve insanlara faydalı olabilmek adına bu meslek dalını seçmenizi tavsiye ederiz. Sizlere sunmuş olduğumuz bu maaşlar net maaşlar değildir. Sizlere döner sermaye dahil edilerek verilen maaşları sunmuş bulunuyoruz. Bu yüzden kurumdan kuruma maaşlar farklılık gösterebilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here