Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, resim sanatında icra etmiş olduğu eserler ile tanınıyor olsa da Leonardo da Vinci kimdir denildiği zaman bu sanatçının ayrıca filozof, mucit ve bilim adamı olan yönü de akıllara gelmektedir. Tabi ki bu alanlarda yapmış olduğu çalışmalar resimde olduğu kadar etkili değildir. Leonardo da Vinci denildiği zaman akla resim sanatının geliyor olmasının da sebebi şüphesiz budur. 1452 yılında dünyaya gelen ünlü ressam evlilik dışı dünyaya geldi. Bu yüzden dünyaya geldikten sonra ailesi ile birlikte yaşamasının önüne geçilerek dedesinin yanına gönderildi.

Yaşamı boyunca annesini hiç görmeyen Leonardo da Vinci çok küçük yaşlarda babasının tüm masraflı üstlenmesiyle birlikte kaliteli bir eğitim almaya başladı. Dönemin en önemli eğitmenlerinden birisi olan Andrea del Verrovhio’dan eğitim aldı. Ünlü eğitmen kendisine mermer ve ağaç süsleme konularında yardım etti. Bu konusunda yeteneklerini ortaya çıkan Leonardo da Vinci daha sonrasında eğitmeninin eşliğinde anatomi, matematik ve felsefe konusunda da eğitim aldı. Kendisinin özellikle matematik konusunda yeteneklerinin olduğu bilinmektedir.

Çıraklık dönemi yaklaşık olarak 26 yaşında sona eren Leonardo da Vinci daha sonrasında başvuru yapmış olduğu artistler loncasına kabul edildi. Burada kendisini resim konusunda geliştiren ünlü sanatçı ayrıca mühendislik çalışmaları yaptı. Dönemin Düklerinin de ilgilisine çekmeyi başaran Leonardo da Vinci uzun süre sarayda korumalar eşliğinde çalışmalarda bulundu. Anatomi alanında da araştırmalar yapan ünlü ressam cesetleri inceleyerek resim yeteneğini de kullanarak çeşitli çizimler yapmış ve bu sayede tıp dünyasına katkıda bulunmuştur. Hayat ünlü ressama göre sanattan ibaret olduğu için kendisinin sosyal projeler konusunda başarılı olmadığı da bilinen bir diğer husustur.

Leonardo da Vinci mühendislik alanında çok önemli çalışmalar yapmıştır ancak yaşamı boyunca hiçbir projesini kimseyle paylaşmamıştır. Kendisi almış olduğu mühendislik noktalarını ters karakterler kullanıp kendisine has bir yazı stiliyle kaleme aldığından dolayı yazılanlar içerisinde nelerin olduğu çok geç anlaşılmıştır. Kendisinin kaleme almış olduğu notlar yıllar sonra aynadan yararlanarak düze çevrilmiş ve yazılanlar okunmuştur. Bu da ünlü ressamın ne kadar akılcı olduğunun en büyük göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu gün bile yapmış olduğu resimler üzerinde çeşitli araştırmalar yapılarak tabloların şifresi kırılmaya uğraşılmaktadır. Özellikle Mona Lisa adlı tablosu en gizemli tabloları arasında yer almaktadır.

Leonardo da Vinci

2 Mayıs 1519 tarihine hayata gözlerini yuman Leonardo da Vinci, daha birçok alanda da çalışmalar yapmıştır. Kan dolaşım sistemini bulmuş, dünyanın güneş etrafında yer alan bir cisim olduğunu tespit etmiş, yağmurun yağmasının nasıl meydana geldiğini kanıtlamış. Böylesine önemli işlere imzasını atan Leonardo da Vinci şüphesiz eşi benzeri olan kişilerden birisi haline gelmiştir. Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala Leonardo da Vinci isminin anılıyor olması kendisinin eşsiz bir kişi olduğunu göstermektedir. Kendisinin yapmış olup gizemini korumaya devam eden daha birçok çalışması da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here