Sponsorlu Bağlantılar

Bir fıtık türü olan göbek fıtığı kendisine has belirtileri olan bir hastalıktır. Göbek fıtığı ile göbek düşmesi çoğu zaman karıştırılmaktadır. Öncelikle bu iki durumun tamamen birbirinden ayrı durumlar olduklarını bilmenizi isteriz. Göbek fıtığı kendisini göbeğin iç kısmında ya da kenarında meydana gelen şişlikler ile göstermektedir. Göbek deliği kısmında meydana gelen ceviz büyüklüğündeki bu şişlikler ilk etapta nasıl olsa geçer umudu ile birçok kişi tarafından önemsenmemektedir ancak müdahale edilmeyen göbek fıtığının zaman içerisinde aşırı derecede büyüyüp kişinin sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. Bu tarz durumlarda hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak adına göbek fıtığı ameliyatı uygulanmaktadır. Hastalığın etkilerini en alt düzeye çekmek adına göbek fıtığı belirtileri gözlemlendiği andan itibaren alanında uzman bir doktora görünmek şarttır.

Her vakada gözlemlenen belirtilerden bir tanesi az evvel de belirttiğimiz gibi göbek çukuru çevresinde ve iç bölgesinde gözlemlenen ceviz biçimindeki şişkinliklerdir. Göbekte yer alan et ara sıra şiddetli sızılara ve ağrılara sebep olabilir. Özel hallerde göbek fıtığı rahatsızlığının enteresan bir yönü bulunmaktadır.Ayakta net bir halde gözlemlenen bu çıkıntı, sırtüstü uzanıldığı an da gözden yok olur. Bu ise geriye doğru giden göbek fıtığı rahatsızlığı olarak ele alınmaktadır. Bu tarz bir durumla karşılaşan kişiler çoğu zaman uzandıkları zaman ilgili sorunun ortadan kalkacağını düşünür ancak yerinden kalktıkları andan itibaren meydana gelen bu çıkıntı ile yüzleşmeye devam etmek zorunda kalırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece gebe hanımlarda değil bebeklerde de bu rahatsızlık gözlemlenebilir ama operasyon mevzubahis olmayacağından dolayı 4-5 yaşına kadar bu rahatsızlık önemsenmez ve genel hatlarıyla rahatsızlık şahsını zamanla ortadan kaldırır. Rahatsızlığın en zorlu kesimi ise şişman bireylerdir. Göbek fıtığı bariz bir halde gözlemlenemez ve bununla birlikte sızılar bu rahatsızlığı açık eder. Rahatsızlığın en net emareleri az evvel de belirttiğim şeklinde şişkinlik ve sızılardır.Bel bölgesinde ağırlaşma ve kramp hissiyatı göbek fıtığının belirgin görülme biçimidir.Şişman insanlarda hususi teçhizatlar ile bu rahatsızlığın tanısı konulmaktadır. Aşırı derecede karın ağrısı yaşayan şişman kişiler çoğu zaman göbek fıtığı olduklarını anlamazlar ve uzun süre bu ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Göbek fıtığı tespit edildiği zaman ise vaka bir hayli ilerlemiş olur ve hastalığı ortadan kaldırmak için tek çare ameliyattır.

Karın iç tazyikinin şiddetli bir halde çoğalması ile beraber bu rahatsızlık husule gelmektedir. Çok fazla basınç, çok fazla ıkınma, ağır yük kaldırma, bel kesimine oldukça yüklenme, oturup kalkma sırasında süratli ve dikkatsiz davranma, çok fazla kilo, kuvvet yitirme ve hamilelik zamanında yaşanmış olan birtakım problemler bu rahatsızlığın birincil sebepleri içinde gelmektedir.
Genel ameliyatsal müdahalelerde yama isminde olan şekilde yarı operasyon tarzı bir iyileştirme metodu bulunmaktadır. Alınan et parçası dikiş metodu ile kapatılmakta ve bu tedavi usulüne yama ismi verilmektedir. Bu rahatsızlık açık ve kapalı operasyon olarak 2 değişik halde yapılmaktadır. Açık iyileştirme metodunda standart ve her cerrah tarafınca tüketilen müsait yamalar seçenek edilmektedir, kapalı operasyon metodunda ise kompozit yama diye tabir edilen değişik bir metot seçenek edilir. Kompozit yamalar fazlaca masraflı ve parasal manada ağır geldiği için rahatsız olanlar tarafınca reddedilebilir ama bu rahatsızlığın iyileştirmesinde Kompozit yamalar daha emin ve daha iyidir. Göbek alanındaki hastalık oldukça aşırı büyük değil ise lokal uyuşturma diye tabir edilen metot da tatbik edilebilir. Operasyon günü veya 1 gün sonrası rahatsızı taburcu etme durumu söz mevzusudur. Acısız ve ağrısız bir operasyon sonucu rahatsızlık iyileştirilebilir ve rahatsız olan kişi düzgüsel yaşamına devam edebilir.

Göbek fıtığı olan bazı kişiler ameliyat olmaktan korktuklarından dolayı çoğu zaman ameliyat tarihini ileri atmayı tercih etmektedir ancak ilk etapta lokal anestezi ile alınabilecek olan fıtık ilerlediği zaman tam anestezi yapılarak alınmak zorundadır. Bu durum da korkularınızın artmasına neden olur. İleride daha büyük sıkıntılar çekmemek adına korkularınızı bir kenara bırakıp vakit kaybetmeden ameliyat olmanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

10 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları