6. Altıncı Hastalık Nedir Belirtileri Tedavisi

Halk arasında altıncı hastalık, tıp dünyasında ise Roseola İnfantum olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle yaşı küçük olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır diyecek olursanız bu hastalık virüs kaynaklı olduğundan dolayı tüketilen sıvılardan ve hava içerisinde yer alan virüslerden kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. 6. Hastalığın tedavisi gayet basit olduğundan dolayı korkulacak bir hastalık değildir. Altıncı hastalık belirtileri ilgili hastalığı diğer birçok hastalıktan kolay bir şekilde ayırt ettiğinden dolayı tanısı kolay bir şekilde konulur ancak hastalığa neden olan virüs vücut içerisinde yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta kaldıktan sonra hastalığın belirtileri ortaya çıktığından dolayı çoğu zaman ilgili hastalık ilerlediği dönemde tedaviye başlanır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi altıncı hastalık kendisini erken dönemde göstermez. Bu durumun temel sebebi ise hastalığa neden olan virüs bedene girdikten sonra belirtilerinin yaklaşık olarak 3 hafta sonra ortaya çıkmasıdır. Altıncı hastalığın ilk belirtileri arasında hasta olan kişinin ateşinin yaklaşık olarak 40 dereceye kadar yükselmesi yer almaktadır. İlk etapta meydana gelen bu yüksek ateş ebeveynlerin aşırı derece korkmasına neden olsa da zaman içerisinde meydana gelen yüksek ateş düşmeye başlar. Yüksek ateş bebeğin bünyesinde kalıcı sorunların oluşmasına neden olabileceğinden dolayı kesinlikle ilgili durum önemsenmeli ve altıncı hastalıktan dolayı meydana gelen yüksek ateş doktor gözetiminde düşürülmelidir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Altıncı hastalıkta yüksek ateş meydana geldikten sonra ikinci belirti olarak karşımıza vücudun neredeyse her yerinde ortaya çıkan kırmızı lekeler yer almaktadır. Bu kırmızı lekeler hastalığın etkin olduğu her zaman diliminde mücadele edilen bir sorundur. Hastalık iyileşmeye başladığı zaman meydana gelen bu kırmızı lekeler pul pul dökülmeye başlar. Vücutta meydana gelen bu dökülmeler sizleri korkutmasın çünkü dökülmelerin başlaması hastalığın geçtiğinin en büyük belirtilerinden birisidir.

Aradan bir hayli zaman geçmiş olmasına rağmen döküntüler başlamadıysa bu hastalık sürecinin halen devam ettiğinin bir göstergesidir. Altıncı hastalık üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın insan ömründe sadece bir kez ortaya çıktığı, bağışıklık kazanıldığından dolayı bir kez daha görülmediği tespit edilmiştir. Ancak bazı kişilerin bağışıklık sisteminde aksaklıklar meydana geldiğinden dolayı altıncı hastalığın tekrarlaması muhtemeldir fakat bu duruma çok nadir rastlanmaktadır.
Altıncı hastalık aşırı derecede sık gözlemlenen bir hastalık olmasına rağmen altıncı hastalığın tedavisinde kullanılan belirli bir ilaç bulunmamaktadır. Altıncı hastalığın tedavisi esnasında ilk etapta meydana gelen yüksek ateşin düşürülmesi çalışılır. Yaşı büyük olan kişilerde ateşi düşürmek adına ilaçlar kullanılsa da çocuklarda bu ilaçların kullanılması ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacağından dolayı çocukların ateşi düşürülürken genelde ıslak bezden yararlanılır. Vücudun çeşitli yerlerine konulan ıslak bezler sayesinde çocuğun ateşi düşürülebilir. Altıncı hastalık kimi zaman vücut üzerinde çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda meydana gelen enfeksiyonu yok etmek adına antibiyotik ilaçlardan yararlanılır.

17 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar