Libido Nedir Libidoyu Artıran Yiyecekler Nelerdir?

271

Libido, genel anlamda evli çiftlerin cinsel açıdan sorun yaşamasıyla gündeme gelen bir kavramdır. Libido nedir konusu özellikle doktorların çiftlere libidonuzda sorun var demesinden dolayı merak ediliyor ve sorunun ortadan kalması adına libidonun yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu neden dolayı birçoğunuz yeni duymuş olduğu bu kavram hakkında bilgi vereceğimiz gibi libidoyu arttıran yiyecekler nelerdir konusuna da değinmeye çalışacağız.

Libido Sigmund Freud tarafından bulunmuş olan ve cinsel birleşmede zevk dürtüsünü simgeleyen bir kavramdır. İnsan yaşamının en önemli öğeleri arasında şüphesiz cinsellik yer almaktadır. Evli çiftlerin bu alanda sorun yaşıyor olmasının temel sebebi olarak libido sorunu gösterilmektedir.

Uzmanlar libidonun sadece cinsellik üzerine ele alınmaması gerektiğini, bu kavramın insanların yaşamdan zevk alması olarak da değerlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Libido insanlarda doğuştan olan bir etmendir. Zaman içerisinde bu etmenin bir kısmı cinselliğe yönelirken bir kısmı ise birçoğumuzun hobi olarak nitelendirdiği şeylere yönelmektedir. Örneğin kişinin bisiklete binmeyi sevmesi ya da resim yapmaya tutkulu olması birer libido göstergesidir. Bu yüzden ilgili kavramı ele alırken bu kavrama geniş bir pencereden bakılması gerekiyor.

Libido yönelimi özellikle bulu çağına girilmesiyle büyük değişikliğe uğramaktadır. Bulu çağında cinsel dürtüler arttığından dolayı libidonun büyük bölümü bu alana kayar. Evli çiftlerde meydana gelen libido sorunu ise temel olarak testosteron ve östrojen hormonlarındaki değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu hormonların az salgılanmasından dolayı libido yöneliminin değiştiği ve bu yüzden çiftlerin eskisi kadar birbirlerini arzulamadıkları bilimsel olarak tespit edilmiştir. Libido sorunu yaşayan kişilere dışarıdan testosteron ya da östrojen ilavesi yapılarak libido yönelimlerinde köklü değişikliklere gidilmektedir.
İnsanların duygu durumu da libidoyu ciddi anlamda etkilemektedir. Aşırı şekilde mutsuz olan kişilerin libidolarında düşüş gözlemlenirken, aşırı derece mutlu olan insanlarda ise libido yükselişi gözlemlenmektedir.

Libido probleminizi besin zincirinize çeşitli yiyecekleri ilave ederek oradan kaldırmanız mümkün. Ginseng, kereviz, istiridye, avokado, çikolata ve somon balığı libidoyu artırıcı yönde etki yapmaktadır. Çiftler arasında birisinin libidosu yüksekken diğerinin libidosu düşük ise bu durum da sorun yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden çiftlerden her ikisinin de bu besinleri besin zincirlerine ilave etmelerinde fayda var.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here