Aloe Vera Nedir Faydaları Nelerdir?

71

Anavatanı Afrika olan aloe vera, faydaları ile kozmetik dünyasının en gözde bitkilerinden birisi haline gelmiştir. Halk arasında sarısabır olarak bilinen aloe veranın çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde de popüler hale gelen aloe vera bitkinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız bu bitkinin mucizevi faydalarının tamamına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Etli ve uzun yaprakları olan aloe vera, Afrika topraklarında yetişir. Faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı kozmetik ve ilaç sanayisinin desteği ile bu bitki bilim insanları tarafından incelenmiş ve yaklaşık olarak 350 farklı çeşidinin olduğu tespit edilmiştir. Çiçek açmamasına rağmen çiçek görünümünde olduğundan dolayı bu bitkiyi birçok kişi çiçekli bitkiler sınıfında ele alır. Maksimum 70 santimetre boyuna ulaşabilen aloe vera bitkisi genel itibari ile çiçeksiz olsa da bazı türlerinin çiçek açtığı da biliniyor.

Birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beri Afrika halkı tarafından kullanılan aloe veranın faydaları tespit edildiğinden dolayı dünya geneline yayıldı ve kozmetik ile ilaç sanayisinin ham maddesi haline geldi. Aloe vera bitkinin yaprakları şifa dağıtmaktadır. Bitkinin yaprakları kırıldığı zaman kırılan bölgeden jel kıvamında bir sıvı akar. Bu sıvı içerisinde yer alan maddeler de birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılır.

Aloe vera yapraklarından alınan sıvı incelendiğinde sıvı içerisinde 12 çeşit vitaminin, 10 çeşit aminoasidin ve 20 çeşit mineralin yer aldığı tespit edilmiştir. Dünya genelinde hiçbir bitki bu denli insan sağlığı açısından faydalı olan maddeyi içerisinde barındırmadığından dolayı aloe vera bitkisi alternatif tıp dünyasının efendisi haline gelmiştir. Bu denli maddeyi içerisinde barındıran aloe vera bitkisinin faydaları nelermiş gelin öğrenelim.

Dünya genelinde en çok mücadele edilen hastalıklar sıralamasında hepatit hastalıkları baş sırada yer almaktadır. Bu hastalık özellikle karaciğerde yer alan hücrelerin ciddi anlamda zarar görmesine neden olur. İlgili sağlık sorunlarında aloe vera bitkisi kullanıldığında bu tahribatların kısa süre içerisinde tamir edildiği ve karaciğerdeki problemlerin bu sayede ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı aloe vera faydalarından dolayı karaciğer rahatsızlıklarında aktif bir şekilde kullanılır.

Deri hastalıkları arasında yer alan mantar, vücudun çeşitli yerlerinde çıkmakla birlikte kısa süre içerisinde kendisini müessir bir hastalık haline getirmektedir. Mantar tedavi edilmediği zaman baş edilmesi zor bir haslık haline gelir. Aloe vera bitkisi ile hazırlanan losyonlar mantarlı bölgeye sürüldüğü zaman mantar probleminin ortadan kalktığı tespit edildiğinden dolayı aloe vera faydaları sayılırken mantar sorunlarını gidermesi baş sıralarda yer alır.

Obezite çağımızın problemlerinden birisidir. Obeziteye bağlı fazla kilo alımı özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde kolesterol probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Aloe vera bitkisinin etkileri arasında kandaki kolesterol seviyesini düşürücü etkisi yer aldığından dolayı aloe vera bitkisini kolesterol problemi olan kişiler kullanabilir.

Hastalıkların büyük bölümü bireyin bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı ortaya çıkar. Aloe vera bağışıklık sistemini güçlendirici yönde etkiye sahip olduğundan dolayı sık sık basit hastalıklara yakalanan kişiler bu bitkiyi kullanarak bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler.

Üzerinde onca bilimsel çalışma yapılmasına rağmen sedef hastalığı henüz tamamen ortadan kaldırılamamıştır ancak etkilerinin ciddi anlamda ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Sedef hastalığı ile mücadele içerisinde olan kişiler hayat kalitelerini arttırmak ve hastalığın olumsuz etkilerini yok etmek adına aloe vera bitkisini kullanabilirler.

Çağımızın hastalığı olan kanser, kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde yayılıp organları sarmasına neden olmaktadır. Aloe vera bitkisi kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlattığı gibi birçok kanser türünün tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Kanser hücrelerini öldürücü yönde etkisinin olmasından dolayı çeşitli kanser türlerini tedavi etmek için bu bitki üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Aloe vera nedir ve aloe veranın faydaları nelerdir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. İlgili bitkiyi kullanarak şifa bulduğunuz herhangi bir hastalık varsa insanların faydalanabilmesi adına bu hastalıkları bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here