Kara Dut Faydaları Nelerdir?

85

Albenisi yüksek olan rengi ile insanda adeta beni ye isteği uyandıran kara dur meyvesi, özellikle kan hastalıklarını tedavi etme konusundaki faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Kara dut faydaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu güzel tada sahip olan meyvenin birçok kan hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırma konusunda müessir olduğu tespit edildi. Beyazına oranla daha hoş bir tada sahip olması insanların kara dut adı verilen bu meyveden vazgeçememesini sağlamaktadır.

Halsizlik ve ağız enfeksiyonlarını tamamen ortadan kaldırıcı etkisi bulunan kara dut bu faydasını antiseptik özelliği ile göstermektedir. Ülkemizin neredeyse her yerinde yetişme alanı bulan kara dut, Kanı temizleyici etkisi olan, anemi yani kansızlık problemini ciddi anlamda ortadan kaldıran bir meyvedir.

Sizlerinde bildiğiniz gibi serbest radikaller insan sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkiler. Kara dut etkileri sayesinde bu serbest haldeki radikallerin etkisini ciddi anlamda azaltarak kişinin hastalıklar ile mücadelesini kolaylaştırır. Bir nevi bağışıklık sistemini güçlendirmesi olarak da bu durumu nitelendirebiliriz. Eğer hemen hasta olan ve biyolojik koşullardan hemen etkilenen bir kişiyseniz kara dut sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirip daha dinç bir bedene sahip olabilirsiniz.

Kan basıncını düşürme, hepatit problemlerini ortadan kaldırma, sindirim sistemini aktif etme ve saçı besleme gibi konularda etkisi olumlu yönde kanıtlanmış olan kara dut meyvesi bu etkileri kan içerisine kolay bir şekilde karışması ile sağlamaktadır. Ülkemizde en çok yetiştirilen meyvelerden birisi olduğundan dolayı temin kolaydır ve ekonomiktir.

Kozmetik dünyasında yer alan firmaların neredeyse tamamı doğada yer alan bitkileri detaylı bir şekilde incelemekte ve insanların yararına olan kozmetik ürünleri üretmeye çalışmaktadır. Kara dut meyvesini mercek altına olan kozmetik firmaları bu bitkinin ciddi anlamda yaşlanmayı yavaşlattığını tespit ettiler. Özellikle en istenmeyen yaşlılık belirtilerinden birisi olan kırışıklıklar üzerinde pozitif etkisinin olması, kozmetik firmalarının kara dur içeren kremler üretmesini sağlamıştır. Sizlerde özellikle el ve yüz bölgenizde yer alan kırışıklıklardan dolayı sıkıntı çeken birisiyseniz kesinlikle kara dut özlü kremleri kullanmalısınız.
Bu denli yararı olan kara dut meyvesinin elbette bazı zararları da bulunmaktadır. Normal şartlarda ishal problemini ortadan kaldırmak için kullanılan kara dut meyvesi, gereğinden fazla tüketilecek olursa kişinin kabız olmasına ve beraberinde basur problemi ile mücadele etmesine neden olabilir. Bu etkisinden dolayı ilgili meyveyi tavsiye edilen miktarda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here