Hamster Nedir Özellikleri Nelerdir?

Hamster özellikleri ele alınmadan önce bu canlılar bir fareyi andırdığı için en çok hamster faremi konusunun merak edildiğini bildiğimizi söylemek istiyoruz. Bu olayı incelediğimizde hamsterların bir fare olmadıklarını, başlı başına bir hayvan türü olduğunu söyleyebiliriz. Birçoğunuz eminiz ki hamsterların farelerle tavşanların eşleştirilmesi sonucunda elde edildiğini düşünüyorsunuz. Ayrıca sincaplarla farelerin eşleştirilmesiyle de bu canlıların ortaya çıktığını düşünenleriniz olabilir. Tüm bu bilgilere bir reset atıp hamsterların başlı başına farklı bir hayvan türü olduğunu bilerek verdiğimiz bilgileri incelemenizi tavsiye ederiz.

Hamsterların tarihçesini incelediğimizde bu canlıların ilk olarak Suriye topraklarında ortaya çıktığını ve daha sonra tüm dünya ülkelerine yayıldığını görüyoruz. Hamster türleri dünya geneline yayılınca sevimli olmalarından dolayı ilgi gördü ve birer ev hayvanı haline geldi. Böylesine uzun bir süreçten geçen bu canlıların beslenmesi günümüzde de devam etmektedir. Hamster bilimsel çalışmalar yapan bilim insanlarının da kobay hayvanı olarak seçtiği bir hayvan türüdür. Saldırgan olmamaları, beslenmelerinin ciddi anlamda kolay olması ve kolay bir şekilde üretilebilmeleri hamsterların denek hayvanı olarak tercih edilmesinde etkili olmuştur.

Hamster nedir?

Hamsterlar, cricetidae familyasında yer alan bir kemirgendir. Her ne kadar kafes içerisinde görmeye alışmış olsa da bu canlılar yaban hayatı içerisinde de yer almaktadır. Özellikle Asya be Avrupa’nın batısında kalan yerlerde sıklıkla hamsterlara rastlamak mümkündür. Çeşitli bitki türlerini ve meyvelerini tükettikleri için yaşam alanları tarım alanlarına yakın olan yerlerdir. Tarım alanlarında yer alan tahılları, sebzeler ve meyveleri tüketirler. Bir bölgedeki hamster nüfusu aşırı derecede artacak olursa bu tarım alanlarının zarar görmesinden dolayı tarımsal verimin düşmesine neden olabilir. Bir bölgedeki yırtıcı kuşlar ya da yılanlar zarar görecek olursa bu yırtıcı hayvanlar hamsterları avladıkları için hamster nüfusunda artış olur. Bu yüzden dünya genelinde belirli bir bölgede bu hayvanların sayısında artış olursa doğaya yırtıcı hayvanlar bırakılarak nüfus dengelenmeye çalışılır.

Hamsterların özellikleri nelerdir?

  • Hamsterlar geceleri hareket halinde olup gündüzlerin istirahat eden canlılardır.
  • Koku alma duyuları gerçek anlamda gelişmiştir. Sahiplerini seslerinden ziyade kokularından tanırlar.
  • Ağızlarının iç kısmında keseler vardır ve bu keseler içerisine yiyecek depolarlar.
  • Diğer hamsterlar ile yaşamaya uygun karakterde değillerdir. Ev ortamında besleneceklerse kesinlikle tek başına beslenmeleri gerekmektedir.
  • Yüksek enerji kapasitesi olan bu canlılar sahip oldukları bu enerjiyi koşarak atarlar. Eğer ev ortamında kafes içerisinde besleniyorlarsa koşmak için düzeneklere gereksinim duyarlar.
  • Hamsterların gözleri çok iyi görmez. Ani hareketlerle karşılaştıkları zaman bunu saldırı olarak kabul ederler. Bu yüzden kesinlikle hamsterlara ani bir şekilde yaklaşılmamalıdır.
  • İşitme duyuları gelişmiş olan bu canlılar aşırı gürültülü ortamlarda hoşlanmazlar.
  • Yaklaşık olarak 20 santimetre boyuna ulaşırlar ve ağırlıkları 220 gram civarındadır.

Hamsterlar aşırı derecede uysal hayvanlardır ancak yaşam alanlarının onlara uygun bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bazı ortamlar onların agresifleşmesine neden olduğu için hamster saldırısına uğrayan hamster bakıcılarına rastlamak da mümkündür. Sıklıkla saldırma hissiyatı oluşan bu canlılar masum oldukları kadar da tehlikelidir. Bu yüzden birçok uzman bu canlıların ev hayvanı olarak bakılmasını önermemektedir.

Hamsterlar ne yer?

Kemirgenler sınıfında yer alan hamsterlar diğer kemirgenler gibi tüm tahıllardan hoşlanırlar. Arpa, mısır, buğday, yulaf, mercimek hatta çekirdek bile en çok sevdikleri yiyecekler arasında yer alır. Bu tarz şeyleri hazırlamakta ve temin etmekte zorlanan kişiler hazır olarak satışa sunulan hamster yemlerini alarak da ev hayvanlarının sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesini sağlayabilir. Hamster bakan kişilerin yaptıkları yorumlar arasında bu canlıların elma, muz, keçiboynuzu, makarna ve patates gibi yiyecekleri de severek yedikleri yer alıyor. Sizler de bu besinleri hamsterınızı beslerken kullanabilirsiniz. Hamster özellikleri iyi bilindiği zaman bu canlılar ev ortamında sağlıklı bir şekilde yaşam sürebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here