Goji Berry Nedir Faydaları Nelerdir?

Halk arasında kurt üzümü, tıp dünyasında ise goji berry olarak bilinen bu meyve, insan sağlığına olan muhteşem katkıları sayesinde ciddi ekonomik gelir kapısı oluşturmaktadır. Moğolistan, Çin ve Tibet’te yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılan goji berry faydaları sayesinde adından söz ettirmeyi başarmış durumda. Asya ülkelerinde uzun yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan goji berry, antioksidan özelliği sayesinde vücutta yer alan zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlaması ile tanınmaktadır. Kurt üzümü olarak bildiğiniz kırmızı renkte olan bu meyve tansiyon dengelenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde, karaciğer yağlanmasını önlemede ve bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirme konusunda aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Goji berry aşırı derecede yumuşak yapıda olan bir meyve türüdür. Çağımızın en ciddi cilt hastalıklarından birisi olan sedef hastalığının tedavisinde kullanılan goji berry, ayrıca asabi şeker problemi olan ve bir türlü kan şekerini düşüremeyen kişilerin de imdadına koşarak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Taleplerin karşılanamamasından dolayı goji berry meyvesinin kuru olarak da tüketilmesi mümkündür. Normal şartlarda meyveden aktif bir şekilde yaralanmak için taze olarak tüketilmesinde fayda vardır ancak kurutulmuş goji berry de insan sağlığı açısından ciddi derecede faydalıdır. Tadı kirazı andıran goji berry, Türk damak tadına uygun meyveler arasında yer aldığından dolayı hiçbir sorun yaşamadan bu meyveyi afiyetle tüketebilirsiniz.

Goji berry bitkisinin sadece meyveleri tüketilmemektedir. Bu bitkinin saplarından yağ yapıldığı ve yapraklarında çay yapıldığı da bilinmektedir. Bazı kanser türlerini iyileştirmeye yönelik etkilerinin olmasından dolayı goji berry bitkisi üzerinde ciddi bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin hafızayı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı özellikle unutkanlık gibi problemi olan kişileri tedavi etmek adına goji berry meyvesinden yapılan ilaçların piyasaya sürülmeye başlandığı bilinmektedir.

Goji berry nasıl yetiştirilir diyenler ilgili meyvenin ciddi bir ekonomik kapı oluşturmasından dolayı bu meyvenin yetiştiriciliğini yapmayı düşünen kişilerdir. Dünyanın neredeyse her yerinde yaşam alanı oluşturabilen bu meyve bol suya ve güneş ışığına gereksinim duymaktadır. Kaliteli goji berry yetiştiriciliğine uygun bir coğrafyada yaşıyor olmamızdan dolayı birçok çiftçimizin bu meyvenin yetiştiriciliğini yapmaya başladığı bilinmektedir. İlgili meyveyi yetiştiren kişi sayısının artmasıyla birlikte yakın zaman içerisinde fiyatların düşmesi de beklenmektedir.

Goji berry bitkisi ciddi bir ekonomik kapı olarak görülse de bu bitkinin yetiştiriciliğinin ciddi anlamda zor olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Goji berry bitkisinin en olumsuz yanı dikildikten sonra iyi bakılsa dahi ortalama olarak iki yıl boyunca meyve vermemesidir. Ayrıca verimi arttırmak adına bitkinin budanması da gerekmektedir. Tüm bu durumlar ciddi ekonomik yatırımlar yapmayı gerektirdiğinden ötürü ilgili bitkiyi sadece ekonomik düzeyi yüksek olan çiftçiler yetiştirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here