Topuk Dikeni Nedir Belirtileri Tedavisi

99

Topuk dikeni, ayak tabanında ağrıların oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Topuk dikeni en çok karşılaşılan ortopedik problemlerden birisidir. Topukta yer alan kemik normalde kavisli formadadır ve gün içerisinde bedenin desteklenmesini sağlar. Özellikle bu kısma yüksek oranda basınç gelmesi kemikte deformasyonların olması ve kemik üzerinde bir dikeni andıran çıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Kişinin fazla kilolu olması, yanlış ayakkabı tercihleri ve gün içerisinde uzun süre ayakta kalınması topuk dikeni oluşumunu tetikler. Sabahları katlığınız zaman topuklarınızda ciddi bir ağrı oluşumu varsa bu durum büyük ihtimalle topuk dikeninden kaynaklanıyordur.

Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin hemen alt kısmında yüksek oranda kalsiyum birikmesinden dolayı meydana gelen kemik çıkıntısıdır. Kemiğin üzerinde meydana gelen bu çıkıntı adeta gülün üzerinde yer alan bir dikeni andırdığından dolayı bu rahatsızlığa topuk dikeni adı verilmiştir. Oluşan bu çıkıntılar aşırı derecede büyük olabileceği gibi çok küçük yapıda da olabilir. Yapılan röntgen çekimleri sonrasında uzman doktorlar kişide topuk dikeni olup olmadığını rahat bir şekilde tespit edebilir. Normal şartlarda topuk dikeni topuklarda ağrıya neden olmaz ancak bu sağlık sorunu plantar fasit adı verilen problemin ortaya çıkmasına neden olduğu için topuklarda ağrının meydana gelmesine neden olmaktadır. Plantar fasit topukta yer alan yumuşak dokularda iltihaplanmanın meydana gelmesi olayıdır.

Topuk dikeni belirtileri

Bu rahatsızlık çoğu zaman belirti vermemektedir. Topuk dikeni çoğu zaman iltihaplanmaya neden olduğu için problemi yaşayan kişi doktora gider ve çekilen röntgenler sonrasında iltihaplanmaya ek olarak kişide topuk dikeninin olduğu saptanır. Topuk dikeni, eğer kişi kendisini gün içerisinde çok yorarda ve uzun süre boyunca ayakta durursa ağrı oluşumuna neden olabiliyor. Oluşan ağrıların topuk dikeninden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ayaklarınızı dinlendirdiğiniz zaman oluşan ağrıların geçip geçmediğini kontrol edin. Ayaklarınızı dinlendirmenize rağmen oluşan ağrılar geçmiyorsa sorun büyük ihtimalle topuk dikeninden kaynaklanıyordur.

Topuk dikeni neden olur?

Birçoğumuz gün boyu ayakta kalmak zorunda kaldığımızdan dolayı topuklarımız aşırı derecede baskı görür ve bacaklarımızda şiddetli ağrılar meydana gelir. Sabah kalktığımızda ise gün içerisinde yaşadığımız ağrıların tamamı topuk bölgesinde toplanır. Eğer sabah kalktığınızda ciddi derecede topuklarınızda ağrılar meydana geliyorsa bu problemin temel sebebi büyük ihtimalle topuk dikenidir.

Topuk dikeni neden olur diyecek olursanız bu probleme ayakta yer alan kasların yeterli düzeyde esneyememesinden dolayı meydana geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle kilo problemi olan kişilerde adaleler yeterli düzeyde esneyemez. Ayrıca topuklara gereğinden fazla yük biner ve bu durum topuk dikeni probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yanlış ayakkabı seçiminin de topuklara dengesiz bir şekilde yük binmesine neden olduğu ve bu yüzden topuk dikeni hastalığının ortaya çıktığı bilinenler arasında yer almaktadır.

Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni tanısı konulduktan sonra öncelikle hastaya çeşitli egzersizlere önerilerek hastalığın olumsuz etkileri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Egzersizlerin tek başına yapılması pek etkili olmayabilir. Durum ortopedik bir sorun olduğundan dolayı kesinlikle hastalığı tetiklemeyecek türden ortopedik ayakkabılar da tercih edilmelidir. Aksi olması halinde yapılan egzersizlerden olumlu sonuç alınamaz ve topuk problemi hayatı derinlemesine etkileyen bir sorun olarak kalmaya devam eder. Doktorunuzun dediklerinizi harfiyen uygulamanıza rağmen topuk dikeni problemi bir türlü ortadan kalkmıyorsa hayatınızı derinlemesine etkileyen bu sorundan kurtulmak adına ameliyat olmanız gerekmektedir. Olacağınız ameliyat sonrasında tüm problemlerinizin ortadan kalkacağına emin olabilirsiniz.

Topuk dikeni probleminiz varsa uzun süre boyunca ayakta durmamaya özen gösterin. Ayrıca topuklarınıza daha az yük binmesi adına kesinlikle fazla kilolarınız varsa en kısa zaman içerisinde bu kilolarınızdan kurtulun. Topuk dikeni genel bir adale problemi olduğundan dolayı adalelerinizi rahatlatacak kantaron yağı gibi yağlar la topuk bölgenize masaj yaparak adalelerinizin rahatlayıp daha iyi bir şekilde esnemesini sağlayabilirsiniz. Bu tarz yağlar hastalığın olumsuz etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacak alternatif tıp yöntemleridir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here