Patlayan Kafa Sendromu Nedir Tedavisi

Patlayan kafa sendromu çok nadir olarak gözlemlenen uyku bozukluklarından birisidir. Patlayan kafa sendromu olan kişiler tam uyuma esnasında kafalarının içinde aşırı derecede yüksek sese sahip olan bir patlamanın olduğunu hissedenler. Bu durum kişinin evham yapmasına neden olduğu gibi uyku düzeni bozukluğunun da artmasına neden olmaktadır. Patlayan kafa sendromu 1900’lü yıllarda Robert Armstrong adlı bir bilim insanı tarafından keşfedilmiştir. Bir doktor olan bu kişi ilgili hastalığın isim babalığını yapmasa da patlayan kafa sendromu denildiğinde akla gelen ilk kişi olmaya devam etmektedir. Patlayan kafa sendromu tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa uyku düzeninde ciddi bozulmalar meydana geleceği gibi kişi çeşitli psikiyatri hastalıkları ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu nedenden dolayı patlayan kafa sendromu tedavisi hastalık kendisini göstermeye başladığı andan itibaren başlatılmalıdır.

Patlayan kafa sendromu parasomni sınıfında yer alan bir rahatsızlıktır. Tıp dünyasında parasomni uyku ile uyanıklık arasındaki geçişlerde meydana gelen anormal fiziksel ve davranışsal durumları ifade etmekte kullanılmaktadır. Dünya genelinde yaşam süren çok sayıda insan uyku bozukluğu yaşamaktadır ve bu nedenden dolayı uyku bozuklukları uluslararası sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Parasomni sınıfında yer alan uyku bozuklukları rem uykusu, uyarılma bozuklukları ve diğer parasomnialar olarak sınıflandırılmaktadır. Makalemizin ana konusu olan patlayan kafa sendromu bu saydığımız sınıflamalar içerisinde yer alan diğer parasomnialar sınıfında yer almaktadır.

Uzmanlar patlayan kafa sendromunun kişiye hiçbir zararının olmadığını söylese de bu problem ile mücadele eden kişilerin ilgili sorun ile karşılaştıkları zaman aşırı derecede panik yaptıkları ve bundan dolayı uyumakta zorluk çektikleri bilinmektedir. Yaşanılan uyku durumu bozukluğu beraberinde çeşitli psikolojik problemleri de getirdiğinden dolayı patlayan kafa sendromu tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Bu rahatsızlık ayrıca kişinin aşırı derecede korku ve kaygı yaşamasına neden olmaktadır.

Patlayan kafa sendromu ile mücadele eden kişiler üzerinde yapılan analizler sonucunda bu kişilerin kafalarının içinde silah sesi, zil sesi, yıldırım, gök gürlemesi, uğultu ve patlama gibi sesleri duyduğu belirlenmiştir. Bu nedenle patlayan kafa sendromu denildiğinde akla sadece patlama sesi gelmemelidir çünkü ilgili rahatsızlık kendisini farklı sesler ile de gösterebilmektedir.

Patlayan kafa sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar yaşanılan stresin patlayan kafa sendromunun meydana gelmesinde etkili olduğunu belirtiyor. Patlayan kafa sendromunun tedavisi için geliştirilmiş olan net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikli olarak patlayan kafa sendromunu neyin tetiklediği tespit edilmelidir. Daha sonrasında kişi rahatsızlığını tetikleyen durumlardan uzaklaştırılarak hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Patlayan kafa sendromu aşırı derecede ilerlemiş olan kişilere çeşitli antidepresan ilaçlarının verildiği ve bu sayede kişinin patlayan kafa sendromu ataklarının ciddi oranda azaldığı bilinmektedir. Sizlerde ilgili rahatsızlık ile mücadele ediyorsanız özellikle stresten uzak durmanız hastalığın daha kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. O yüzden kesinlikle stres yaşamanıza neden olacak durumlardan uzak durmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here