Beyin Yorgunluğu

Günümüzde özellikle iş temposunun her geçen gün daha zorlayıcı bir şekilde artması beyin yorgunluğu sorunu ile neredeyse herkesin mücadele etmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Beyin yorgunluğu seviyesini tespit etmek ilgili problemle etkin bir şekilde mücadele etmek için önemlidir. Beyin yorgunluğunun seviyesi de beyin elektrosu çekilerek anlaşılmaktadır. Beyin yorgunluğu kişinin beynini aktif bir şekilde kullanamamasına neden olur. Beynimizi aktif bir şekilde kullanmadığımız zaman da unutkanlık baş gösterir. Beyin yorgunluğunu üst düzeyde yaşayan kişileri inceleyecek olursanız bu kişilerin doğru kararlar veremediğini ve sıklıkla unutkanlık yaşadığını görebilirsiniz.

Beyin yorgunluğuna en çok kişinin yaşamış olduğu yoğun stres neden olmaktadır. Gün geçtikçe insanların akım gücü düştüğünden dolayı geçim sıkıntısı baş göstermekte ve bu durumda insanların yoğun bir stres altında kalmasına neden olmaktadır. Beraberinde endişe ve kaygı geldiği için beyin sürekli bu sorunları düşünür ve doğal olarak beyin yorgunluğu meydana gelir. Bu yorgunluk kişinin verimlilik düzeyinin de ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Duygu kontrolünde de ciddi sıkıntılar meydana gelir. Beyin yorgunluğu olan kişiler normale oranla daha kolay bir şekilde sinirlenmektedir. Ayrıca ilgili kişilerin olaylar karşısındaki sabrı da zayıflar yani tahammülsüzlük ortaya çıkar. Bu sorun ortadan kaldırılmayacak olursa iş, ev ve sosyal yaşam ciddi anlamda olumsuz etkilenir.

Beyin yorgunluğunun nedenleri

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi yaşanılan yoğun stres beyin yorgunluğuna neden olmaktadır. Özellikle iş yaşamı baskılı olan ve yoğun bir baskı altında çalışan kişilerde beyin yorgunluğu sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. İşteki verimlilik düşeceğinden dolayı çalışanlar sürekli olarak motive edilmeli ve hoşgörülü bir ortam sağlanmalıdır. Bu sayede beyin yorgunluğunun etkileri büyük ölçüde ortadan kalkar ve verim düzeyinde ciddi anlamda artış gözlemlenir. Yapılan araştırmalara göre beyin yorgunluğunun ortaya çıkmasına çalışılan ortamın da etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden çalışma alanlarının sağlık şartlarına uygun olmasına ve çalışma alanındaki sıcaklık değerlerinin metabolizma faaliyetleri açısından uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan incelemeler sonucunda ideal çalışma sıcaklığının 23 derece olduğu tespit edilmiştir.

Teknoloji birçok işimizi kolaylaştırıyor olsa da özellikle elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar beyin yorgunluğuna neden olur. Elektronik cihazlardan yayılan bu manyetik dalgaların beyne zarar vermemesi için çalışma alanlarında gereğinden fazla elektronik cihaz yer almamalı ve çalışma alanları sürekli olarak havalandırılmalıdır. Tabi ki sadece çalışma alanlarında yer alan elektronik cihazlar manyetik dalga oluşturmaz. Aynı şekilde yüksek gerilim telleri, ev ortamında yer alan televizyonlar gibi şeyler de beyin yorgunluğunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde bu tip cihazlarda elinizden geldiğince uzak durmanız gerekmektedir.

Bellek problemlerinin yaşanmasına neden olabilecek türdeki kötü alışkanlıklar da beyin yorgunluğuna neden olmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı ciddi anlamda beyin yorgunluğuna neden olan kötü alışkanlıklardır. Sigara ve alkol tüketiyorsanız ve son zamanlarda ciddi unutkanlıklar yaşıyorsanız bu durum beyin yorgunluğundan dolayı ortaya çıkabilir. Bu yüzden alkol ve sigara tüketimini sonlandırmanız sağlığınız açısından önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin alınmaması yani dengesiz bir beslenme uygulanması da beyin yorgunluğuna neden olmaktadır. Dengeli nasıl beslenilir konusunda bilginiz yoksa ve beyin yorgunluğu yaşıyorsanız bu konu için beslenme uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Beyin yorgunluğunun belirtileri

Her sağlık sorununun belirtileri olduğu gibi beyin yorgunluğunun da tipik belirtileri vardır. Konsantrasyon eksikliğinin yaşanması, odaklanma konusunda sıkıntılar çekilmesi ve sıklıkla unutkanlık yaşanması tipik beyin yorgunluğu belirtileri arasında kabul edilir. Yaşadığınız olaylar karşısında tahammül düzeyinizin düşmesi, aşırı derecede kolay sinirlenmeye başlanmanız, okuduklarınızı anlamakta zorluk çekmeniz gibi durumlar beyin yorgunluğu yaşadığınızı gösterir. Hayatı aşırı derecede ciddiye alan kişilerde bu durum daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden dünyaya sadece bir defa gelindiğinin bilincinde olun ve olayları bu kadar önemsemeyin. Bu sayede beyin yorgunluğu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmazsınız.

Beyin yorgunluğu tedavisi

Beyin yorgunluğu yaşayan kişilere öncelikli olarak iyi bir şekilde dinlenmeleri tavsiye edilir. Hastalığının tedavisinin başarıya ulaşmasında bu aşırı derecede önemlidir. Tabi ki kişinin sadece belirli bir dönem dinlenip tekrardan yoğun tempo içerisine girmesi kast edilmemektedir. Kişinin tüm yaşamı boyunca kendisini dinlendirmek adına zaman ayırması anlamında dinlenme kullanılmaktadır. Mesela nasıl ideal bir şekilde dinlenebilirim derseniz size 2 ayda bir 1 hafta olmak üzere tatile çıkmanızı tavsiye ederiz.

Stresin ortadan kaldırılması tedavi açısından önemlidir. Bu yüzden öncelikli olarak strese neden olan durumların tespiti yapılır ve bu durumlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu sayede beyin yorgunluğu tedavisi gerçekleştirilmiş olur. İnsanların durağan bir yaşam sürmesi de bu sorunun ortaya çıkmasında etkilidir. Bu yüzden ilgili sağlık sorununu yaşayan kişilere spor yapmaları tavsiye edilir. Beyin yorgunluğu yaşandığı zamanlarda spor yapılması tedavi sürecini olumlu etkiler. Ayrıca bu sorun ile karşılaşmamak için kesinlikle spor yapmak alışkanlık haline getirilmelidir.

Yaşam alanlarının sakin olan yerlere kurulması gerekmektedir. Özellikle kaliteli bir uyku çekmek beyin yorgunluğu açısından önemlidir. Bu yüzden yaşam alanlarını şehir dışından seçin. Bu sayede gürültüden uzak olursunuz ve beyniniz daha etkin bir şekilde dinlenir. Beyin yorgunluğu için vitaminler de aşırı derecede önemlidir. Özellikle B12 vitamininin yeterli oranda alınmaması beyin yorgunluğuna neden olur. Bu sorun ile mücadele ediyorsanız B12 takviyesi yapmanız tavsiye ederiz.

Hafıza egzersizleri yapmak aklınıza beyninizin daha fazla yorulacağını getirebilir ancak uzmanların beyin yorgunluğu tedavisinde hafıza egzersizlerini tavsiye ettikleri görülüyor. Mesela bulmaca çözmek etkin bir hafıza egzersizidir. Bu yüzden sıklıkla bulmaca çözmenizi tavsiye ederiz. Uzmanlar rutin yaşamın bu sorunun ortaya çıkmasında etkili olduğunu belirtiyor. Bu yüzden hayatınıza renk katacak şeyleri hayatınıza dahil edin. Bu sayede rutin urumu bozup beyin yorgunluğunun ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Beyin yorgunluğu için hangi doktora gidilir diyecek olursanız hastanelerin nöroloji servislerinden randevu alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here