Papaya Nedir Faydaları Nelerdir?

papaya

Halk arasında meleklerin meyvesi olarak bilinen papaya, tropikal meyveler arasında yer aldığından dolayı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. Papaya faydaları kendisini alternatif tıp dünyasında kanıtlamış isimler tarafından tasdik edildiğinden dolayı papaya hastalıklardan korunmak isteyen kişilerin daimi olarak tüketmeye başladığı meyvelerden birisi olmuştur. Hem meyve hem de sebze olarak tüketilen papaya Amerika’nın tropikal bölgelerinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Papaya faydaları keşfedildikten sonra özellikle Meksika’da yetiştirilen bu meyve diğer tropikal iklime sahip olan coğrafyalara da yayılmış ve bu sayede ekim alanı genişlemiştir. Papaya faydaları bu meyve ile ilk defa tanışanlar tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere papaya faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Papaya adı verilen bu meyvenin yetişebilmesi için meyve veren bitkinin en az üç yaşında olması gerekmektedir. Hasadı sonbahar mevsiminde yapılan papaya hava sıcaklığına aşırı derecede duyarlı olduğundan dolayı soğuklardan aşırı derecede olumsuz etkilenir. Misk kavununa benzeyen bir tadı olan papaya armut şeklinde olup adeta tereyağı kıvamındadır. Papaya metabolik faaliyetlerin biz düzen içerisinde gerçekleşmesini sağladığından dolayı sağlıklı yaşam adına önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

Papaya yapısal olarak ele alındığında bu meyve içerisinde antioksidanlar, karoten, vitamin A, vitamin B, vitamin C, potasyum, magnezyum, pantotenik asit, folat ve lif gibi insan sağlığı açısından önemli olan maddelerin yoğun bir şekilde yer aldığı görülmektedir. Papaya içerisinde yer alan bu maddeler metabolizmanın güçlenmesini sağlamaktadır. Papaya yağ yakıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu nedenden dolayı fazla kiloları olan kişiler ilgili meyveyi diyetlerine ekleyerek daha kısa süre içerisinde zayıflayabilirler.

Papaya içerisinde yoğun bir şekilde lif yer aldığından dolayı tüketilmesi durumunda uzun süre tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissi sayesinde yemek öğünlerinizi azaltarak kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Günümüzde papaya özellikle cilt sağlığı alanında yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Cilt sağlığını korumak ve cilde daha bir genç görünüm vermek adına kozmetik firmaları tarafından içerisinde yoğun bir şekilde papaya yer alan losyonlar üretilmiştir. Papaya bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı gibi sindirim sisteminin de hızlanmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin aşırı derecede yavaş olmasından kaynaklanan problemlerin papaya sayesinde ortadan kaldırılması mümkündür.

Papaya ülkemizde yeni tanınan bir meyve olduğundan dolayı insanlar ister istemez papaya nasıl yenir konusunu da merak ediyor. Papaya aldığınız zaman öncelikli olarak meyveyi mikroplardan arındırmak adına iyice yıkayın. Daha sonra bıçak yardımıyla meyveyi ikiye bölün. Meyveyi ikiye ayırdığınızda meyvenin içerisinden siyah tohumlar çıkacaktır. Bu tohumlar özellikle cilt sağlığının korunması adına kullanılmaktadır. Papaya içerisinde yer alan bu tohumları elbette yemeyeceksiniz. Bir kaşık yardımıyla papaya içerisinde yer alan bu tohumları güzel bir şekilde kazıyın. Daha sonra meyvenin kalan kısımlarını küçük dilimlere ayırın ve servis yapın. Dünya genelinde birçok kişi meyvenin üzerine az miktarda tuz atarak tüketmektedir. Dilerseniz sizler de papaya dilimlerine az miktarda tuz atarak tüketebilirsiniz.

papaya

Papaya içerisinde papain ve chymopapain adındaki enzimler yer almaktadır. Bu enzimler özellikle vücut içerisinde yer alan proteinlerin sindirilmesinde aktif bir şekilde rol oynar. İlgili enzimlerin ayrıca iltihapların yok olmasına ve yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Yukarıda sizlere papaya meyvesinin lif bakımından zengin olduğunu söylemiştir. Kabızlık problemi olan kişiler bu meyveyi tüketerek içerisinde yer alan liflerin şifa verici etkisiyle kabızlık problemlerinden kurtulabilirler. Papaya antioksidan özelliği olan bir meyvedir. Vücudunuzda biriken toksinleri papaya sayesinde vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Çağımızın en çok rastlanan kanser türlerinden birisi kolon kanseridir. Papaya içerisinde yer alan maddeler sayesinde kolon kanserini engelleyici yönde etki yapmaktadır. Ayrıca papaya faydaları arasında akciğer kanserine yakalanma ihtimalini azaltması da yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here