Anason Çayının Faydaları

Anason birçoğumuzun alkollü içeceklerden bildiği bir madde olsa da anason aslında geçmişi çok eskilere dayanan, güzel kokusu ile bilinen bir dağ bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda anason bitkisi kullanılarak yapılan çayın çok sayıda faydasının olduğu tespit edildiği için ülkemizde de neredeyse her yerde yetişen anason çayının faydaları merak edilmeye başlandı. Anason bitkisinin kullanımını incelediğimizde bu bitkinin ilk olarak mısırlılar tarafından kullanıldığını görüyoruz. İlk kullanıldığı yıllarda güzel kokusu ile insanları büyülemiş olan bu bitki ilerleyen yıllarda faydalarının keşfedilmesi ile birlikte daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Anason çayının insan sağlığına faydaları denildiği zaman insanı zinde tutması ilk olarak akla gelmektedir. Tabi ki bu çayın faydaları bununla sınırlı tutulamaz çünkü daha keşfedilmeyi bekleyen ve keşfedilmiş olan çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Kış mevsimi kapıya dayanıp soğuk algınlığı problemi ile mücadele etmeye başladığınız zaman en çok boğazınızda peyda olmuş balgam zor bir şekilde nefes almanıza neden olacaktır. Birçok şifalı bitkiyi mevcut balgamı sökmek için denemiş olmanıza rağmen bir türlü balgamı atamıyorsanız imdadınıza anason çayı koşabilir çünkü bu çayın balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığı problemlerinde en çok karşılaşılan yakınmaların arasında elbette balgam dışında boğaz ağrıları da bulunmaktadır. Boğaz ağrısı çeşitli enfeksiyonlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Soğuk algınlığı problemi nedeniyle boğaz ağrısı yaşıyorsanız ve bu ağrıdan kurtulmak için poşet dolusu hap içiyorsanız artık hapları bir kenara bırakın ve şifalı çaylardan yararlanın. Anason çayının faydaları arasında soğuk algınlığı kaynaklı olarak ortaya çıkan boğaz ağrılarını yok etmesi de bulunmaktadır.

Nefes almakta zorlanıyorsanız anason çayının faydaları sizin yakınmalarınızı da ortadan kaldıracaktır. Mesela aşırı derecede sigara içmekten dolayı birçok kişi nefes alıp verme konusunda zorluk çeker. Anason çayı etkili bir nefes açıcı olduğu için anason çayını içerek daha rahat bir şekilde nefes alabilirsiniz. Anason çayı kişinin soğuk algınlığı problemi ile daha etkili bir şekilde mücadele etmesini sağladığı gibi kişiyi diğer hastalıklara karşı da korur. Birçok şifalı bitki uzmanı anason çayını tanımlarken vücut kalkanı şeklinde bir yakıştırma yapmaktadır. Bu yüzden bu çayı sadece hasta olduğunuz zamanlar değil diğer zamanlarda da tüketebilirsiniz.

Sinüzit ya da migren kaynaklı ağrılar ile yaşam sürmek zorunda olan kişiler anason çayının faydaları denildiği zaman diğer insanlara oranla daha pür dikkat olmalıdır çünkü bu çay sinüzit ve migren ağrılarının geçmesini sağlamaktadır. Migren ve sinüzit kaynaklı olan baş ağrıları genel olarak damarlardan yeterli oranda kan geçmemesi nedeniyle daha şiddetli hale gelir. Eğer anason çayı tüketecek olursanız damarlarınız açılır ve daha fazla kan geçişi başlar. Bu sayede migren ve sinüzit kaynaklı baş ağrılarınız da kısa süre içerisinde yok olur.

Bronşit hastalarına doktorların yapmış olduğu önerileri incelediğimizde birçok doktorun anason çayını tavsiye ettiğini görüyoruz. Tabi anason çayının faydaları kendisini gösterdiğinden dolayı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Anason çayı elbette sadece soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara şifa olmamaktadır. Bu çay daha birçok hastalığın etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Birçoğumuz eminim ki hazımsızlık sorunu yaşıyoruz. Birçok şeyi denemiş olmanıza rağmen hazımsızlık kaynaklı karın şişkinlikleriniz geçmiyorsa anason çayını tüketebilirsiniz. Sindirim sisteminizin aktif hale gelmesini sağlayan anason çayı hazımsızlık kaynaklı şişkinliklerin de kısa süre içerisinde yok olmasını sağlamaktadır.

Birden biri bir türlü geçmeyen hıçkırık ile mücadele ettiğinizi düşünün. Eskilerin yaptığın gibi sizi korkutmuş olmalarına rağmen bu hıçkırık geçmiyorsa anason çayının faydalarını aklınıza getirin. Anason çayının faydaları arasında hıçkırığı yok etmesi de bulunmaktadır. Hıçkırık tuttuğu zaman bu çayı tüketecek olursanız başınızın belası olan hıçkırıktan da kurtulursunuz.

Görüldüğü üzere anason çayının bağışıklık sistemini güçlendirici yönde çok sayıda etkisi bulunmaktadır. Sürekli olarak anason çayının faydaları hakkında bilgi vermiş olsa da bu çayın çeşitli zararları da bulunmaktadır. Anason çayı kan akışını arttırdığından dolayı tansiyonunuzun çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden hamilelere ve tansiyon problemi olan kişilere bu çay kesinlikle önerilmez. Makalemizde verilmiş olan bu bilgiler kesinlikle reçete değildir. Bu çayın yan etkileri olabileceğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Şifalı otlar ilginizi çekiyorsa ısırgan otunun faydaları makalesine de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here